Türk Emekli-Sen Birleşik Emekliler Derneği Başkanı Öner Çetinkaya, ‘Hükümet, bugüne kadar emeklilerin hiçbir derdine çare bulmamıştır. Emekliler bu hayat pahallığında kredi kartı batağına batmış durumdadır’ diye konuştu.
Açıklama şöyle:
“Çocuğunu okutamamakta, işe yerleştirememekte okutmak ve işe yerleştirmek bir yana, cebine dolmuş parası dahi koyamamaktadır. Memlekette fabrikalar kapanmakta veya işçi azaltmasına gitmektedir. Zorlukla işe giren emeklinin çocuğu da işten çıkarılınca baba evine geri dönmektedir.Üstelik yanında eşi ve çocuğu ile birlikte..
Çalışma Bakanları emeklinin dertlerini çözememektedir. Hani intibak yasası ?..Aynı kurumdan ve aynı statüde emekli olanlar birbirinden farklı maaşlar almaktadır.Adalet bu mu?.
Bütün bu sıkıntılar yetmezmiş gibi bir de emeklilerden dernek aidatı kesilmektedir. Eski adı İşçi Emeklileri olan ve şimdiki adı Türkiye Emekliler Derneği olan derneğe her yıl işçi emeklilerinden kesilen milyonlarca lira, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından dernek hesabına yatırılmaktadır. Bu paralarla işçi emeklilerinin rüyalarında bile göremeyeceği dinlenme tesisleri yapılmakta ve ne acıdır ki işçi emeklisi kendi parası ile yapılan bu tesislerin yerini bile bilmemektedir.EMEKLİLER MAĞDUR EDİLİYOR
SGK’nın işçi emeklilerinin aidatlarının kesilmesi hakkında yaptığı açıklama ise işi daha da kötüleştiriyor. Şöyle ki; Eğer emekli, aidatın kesilmesini istemiyorsa, önce derneğe gidecek ve üye olup olmadığını öğrenecek,şayet üye ise istifa dilekçesi verip belge alacak.Sonra da bu belgeyi SGK’ya götürecek.SGK da bu emeklinin ismini aidat listesinden silecek..Tıpkı Nasrettin Hoca fıkrası gibi..Hani alacaklısına borcunu ödememek için işi yokuşa süren Nasrettin Hoca, alacaklısının gülmesi üzerine, “Peşin parayı görünce nasıl da gülersin” diyor ya.. SGK ciddi olarak bu işi çözmek istiyorsa aidat listesini açıklasın. Çünkü aidat listesi SGK’nın elinde. Ayrıca Türkiye Emekliler Derneğinde de liste var. O da açıklasın. Çözüm bu kadar basit iken işçi emeklisini oraya buraya koşturmanın anlamı var mı?”

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − fourteen =