Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr.Kadayıfçı:

“Rahim ağzı kanseri sinsi bir tehlikedir”

Palmiye Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi bayanlara yönelik bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor. Palmiye Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından organize edilen ve Prof.Dr. Oktay Kadayıfçı’nın konuşmacı olarak katıldığı ‘Rahim Ağzı Kanseri ve Genital Siğiller’ konulu konferans yoğun ilgi gördü. Etkinliğe Palmiye Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kirmit, hastanenin Genel Koordinatörü Seval Kirmit Yazar, hastane çalışanları, çeşitli branşlardan hekimler ve vatandaşlar katılım gösterdi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Oktay Kadayıfçı, Palmiye Hastanesi’nin her geçen gün kendini yenilediğini ve sağlık alanında bu tür bilgilendirme amaçlı etkinliklere Palmiye Hastanesi’nin öncü olmasının sevindirici bir gelişme olduğuna vurgu yaptı.
Sinevizyon eşliğinde açıklamalarını sürdüren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr.Kadayıfçı, günümüzde kadınları en çok tehdit eden hastalıklar arasında rahim ağzı kanseri ve genital siğillerin de yer aldığını belirterek, “Amacımız rahim ağzı kanseri ve genital siğillerin yol açtığı riskler konusunda sağlıklı, güncel ve doğru bilgileri sunmak, doğru şekilde tedavi olup sonraki takipleri hakkında bilinçlenmelerini sağlamak, ayrıca bu hastalıkların mağdurlarını bir platform altında toplamaya çalışmaktır” dedi.
Rahim ağzı kanserinin jinekolojik kanserler içinde ikinci sıklıkta görülen kanser türü olduğuna işaret eden Prof.Dr.Kadayıfçı, açıklamalarının devamında hastalığın teşhis ve tedavi yöntemlerine ışık tutarak, “Erken dönemde teşhis edilebilen vakaların yüzde 95’inden fazlası iyileşebildiğinden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Rahim ağzı kanserinin ilk başlangıç evrelerinde genellikle hiçbir belirti ve bulgu görülmez. Çoğunlukla kanser yayıldıktan sonra belirti ve bulgular yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Rahim ağzı kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kansere yatkınlığı arttıran nedenler arasında çok eşlilik, viral ve bakteriyal enfeksiyonlar, fazla sayıda doğum yapmak, sigara içmek, C vitamini ve A vitamini eksikliği yer almaktadır. Sigara içilmesi kadınlarda çok hücreli rahim ağzı kanseri riskini arttırır. Bu risk sigara içiminin süresi, miktarı ve yoğun sigara dumanına maruz kalma ile daha da artar. Kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve test yaptırmalarının büyük önemi vardır. Kişi doktora başvurduğunda kişisel ve aile ile bazı bilgiler sorulur. Bu soruların amacı risk faktörlerinin belirlenmesidir. Rahim ağzı kanseri tedavisi ise kanser öncüsü lezyonların tedavisi, lezyonun derecesine, kadının yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişir. Erken evre kanserlerin tedavisinde sadece rahim ağzı veya rahmin alınması ile başarılı sonuç elde edilirken, ilerlemiş kanserlerde büyük ameliyatlar ve bunlara ek olarak radyoterapi gerekir. Rahim ağzı kanserinin evre ve derecesine göre tedavide cerrahi, radyoterapi, kemoterapi seçeneklerinden biri uygulanabilir. Rahim ağzı kanserinden korunmada en önemli basamaklardan biri cinsel temas yolu ile geçen enfeksiyonların önlenmesidir. Bayanlara periyodik olarak jinekolojik muayenelerden geçmelerini öneriyorum” şeklinde görüş ortaya döktü.
Konferansı dikkatli bir şekilde takip eden konuklar, konferansın sonunda Prof.Dr.Oktay Kadayıfçı’ya hastalığa ilişkin sorular yönelttiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here