ANLAMADIK!

İskenderun Belediye Meclis Salonu’nda Hatay İli’nin 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile ilgili toplantı gerçekleştirildi. Hatay’daki tüm ilçe ve beldelerin imar planlarını ilgilendiren toplantıya katılım yüksek oldu. Toplantıya İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Karayılan Belediye Başkanı Mehmet Yurtman, Azganlık Belediye Başkanı Halil Demir, Sarıseki Belediye Başkanı Bülent Özer, Gökmeydan Belediye Başkanı Necim Bozkurt, Akçalı Belediye Başkanı Ali Sabahoğlu, Nardüzü Belediye Meclis Üyesi Abdullah Mazman, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Cinel başta olmak üzere, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve meslek odaları temsilcileri katılım gösterdi.
Toplantıya damgasını vuran en önemli konu, Hatay’ın 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı ile ilgili görüşleri ortaya koyan şehir plancılarının dile getirdiği konuların salonda bulunanlar tarafından net olarak anlaşılamamasıydı. Şehir plancılarının teknik bir üslup benimsemesi dolayısıyla, anlatmak istedikleri konular muallakta kaldı. Hatta bir ara İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, toplantıya katılım gösteren 4 şehir plancısının dikkatini çekerek, sinevizyon eşliğinde gerçekleştirilen sunumda yer alan haritalar hakkında daha detaylı bilgiler verilmesini istedi.
Sunum yapan 4 şehir plancısının teknik konulardaki üslubu, Belediye Meclis Salonu’ndaki katılımcıları canından bezdirmeye yetti. Salonda bulunanların kimi şekerleme yaptı, kimi salonu terk etti, kimileri de önlerinde duran kağıtlara bir şeyler karalayarak vaziyeti idare etmeye çalıştı.

“LİMANIN ARKA BÖLÜMÜNE LOJİSTİK KÖY”
Tüm bu gelişmeler karşısında durumu toparlamak İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak ile İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’e kaldı. İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, görüşlerini dile getirerek, İskenderun Limanı’nın arka bölgesinde lojistik bir köy kurulabileceğini söyledi.

“HERŞEY BİRBİRİNİN İÇİNE GİRMİŞ VAZİYETTE”
İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf Civelek de söz alarak, kentimizin gelecekteki 50 yılının planını yaptıklarına işaret ettiği açıklamasında, “İskenderun her şeyden önce bir liman kenti. Ancak limanımızın kapasitesi 15 bin tonluk gemiler için. Aslında limanımızı 150 bin tonluk gemilerinde yanaşabileceği bir liman haline getirebiliriz. Kaymakamımız Cemil Aksak’ın da ifade ettiği gibi limanın arkasında lojistik bir köye imkan sağlanabilecek alanlar oluşturulabilir. Kentimiz otobandan ikiye bölünmüş vaziyette bir şehir görüntüsü veriyor. Kentimizde küçük bir sanayi sitesi ve otogar bulunuyor. Bunları şehir dışına çıkarmak istiyoruz. Hastanelerin ve okulların da şehir dışına çıkarılması, İskenderun’u rahatlatacaktır. 8-10 okulun bir arada olabileceği bir okul kompleksi oluşturulabilir. Tüm bunlar yapılırsa, kent merkezindeki trafik rahatlayacaktır. Bunların dışında hemşehrilik ruhu oluşturmak için yeşil alanlara ihtiyacımız var. Merkezde inşaat yapacak alan kalmadı. İskenderun’un artık dikine büyümesinden yanayız. Akçalı beldesi bölgesinde deniz turizmine ağırlık verilebilir. Her şey birbirinin içine girmiş vaziyette” ifadesinde bulundu.
Toplantı görüş bildirmek isteyenlerin açıklamalarıyla sürdü.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here