Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği (KİSİAD) tarafından düzenlenen “İşadamları deneyimlerini paylaşıyor ” konulu konferansta konuşan Atakaş Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş” Demokrasi varsa hür teşebbüs de vardır. Bu memleket varsa biz bir varlığız, yoksa sıfırız.’


MKÜ Mustafa Yazıcı Kültür Sarayı’nda düzenlenen konferansa Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakam Vekili ve Belen Kaymakamı Mehmet Öz, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, MKÜ Rektörü Profesör Doktor Şerefettin Canda, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ, çok sayıda sanayici ve işadamı ile KİSİAD Üyeleri katıldı.
Konferansın açış konuşmasını KİSİAD Başkanı Tamer Eker yaparken, derneğin çalışmaları ve yaptığı hizmetler anlatıldı. Daha sonra kürsüye gelen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, bu tür toplantıların, gelecek kuşaklara tecrübelerin anlatılması ve yeni yatırımların paylaşımı açısından olumlu olduğunu belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti.
İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği(İSSİAD) Başkanı ve Atakaş Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, kürsüye çıktığı zaman, tecrübelerin en değerli hazine olduğunu dile getirerek, “35 yılı aşkın süredir, iş yaşamının içinde olan bir yatırımcı olarak, birçok krizler, birçok siyasi istikrarsızlıklar, çalkantılar gördüm ve yaşadım. Bunların hepsinden, kendime göre bazı deneyimler ve birikimler edindim. Şimdi sizlerle bu tecrübelerimi paylaşmak istiyorum” sözleriyle konuşmasına başladı.
İlk olarak iş yaşamına atılacak insanların öncelikle girişimci bir ruha sahip olması gerektiğini hatırlatan Recep Atakaş, zaman zaman espri ve fıkralarla renklendirdiği konuşmasına şöyle devam etti. “Yatırımcıların istediği olmazsa olmaz koşullarından biri, ülkemizde siyasi istikrarın bozulmamasıdır. Yine önemsediğim konulardan birisi de, Türkiye’nin boş tartışma ve kutuplaşmalarla enerjisini boşa harcamayarak, bu enerjisini kalkınma ve büyümede kullanmasını sağlamaktır. Yatırım iklimini oluşturmuş, siyasi istikrarını sağlamış, komşularıyla sorunlarını çözmüş, demokratikleşmesini tamamlamış bir ülkede yaşamak, elbette ki hepimizin özlemidir. Bu ortamda, bölgemizin ve ülkemizin gelişmesi kaçınılmaz olacaktır. Türk insanı olarak Türkiye’nin zor dönemlerini yaşayarak birçok ekonomik ve siyasi belirsizliklere rağmen ülke olarak büyüyerek bu duruma geldik. Hala sorunlarımız bitmemiş olsa da sonunda başarılı olacağımıza inanıyorum. Tarihimizin ve kültürümüzün verdiği umut, girişimci ruh ve geleceğe güvenle bakmak, ülkemizin sahip olduğu en büyük kaynaktır.
Hepimiz şu prensibi kafamıza koymalıyız: ‘Demokrasi varsa hür teşebbüs de vardır. Bu memleket varsa biz bir varlığız, yoksa sıfırız.’ Yaptıklarınızla yetinmeyin. Hiçbir konuda moralinizi bozmayın. Sorunlarla uğraşmayı zevkli hobiler, yarışmalar haline getirin ve asla yapmak istediklerinizden vazgeçmeyin.”

Recep Atakaş’ın bir saat 15 dakika süren konuşması salondakiler tarafından dikkatle dinledi. Konferansın bitiminde KİSİAD Başkanı Tamer Eker günün anısına Atakaş’a plaket taktim etti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here