Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği adına açıklamada bulunan Başkan Koray Tanın, Türk dünyasının dünyaca ünlü ismi Mimar Sinan’ın 07-12 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek etkinliklerle anılacağını belirtti.
Mimarlar Odası’nın İskenderun temsilcilik binasında Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Koray Tanın, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İskenderun Belediyesi ve temsilciliğimiz işbirliğiyle 08 Nisan 2010 günü sabah 09.30’da Mustafa Kemal Mahallesi’nde Doğan Petrol karşısındaki yeni açılan bulvarda temiz çevre, yeşil kent sloganıyla ilköğretim öğrencilerine ağaç dikimi etkinliği düzenlenmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve temsilciliğimiz organizasyonu ile orta öğretim öğrencileri arasında ‘nasıl bir kent istiyoruz’ ödüllü kompozisyon yarışması düzenlenmiştir. Her iki etkinliğe de İskenderun halkı davetlidir. Yarışmaya katılacak öğrenciler, İlçe Milli Eğitim’in tayin ettiği jüri topluluğuyla yirmi eser finale kalacaktır. 21 Nisan 2010 Çarşamba günü sabah 09.00’da Mithatpaşa İlköğretim Okulu’nda yirmi eserin finali yapılacaktır. İlk beşe giren eserlerin ödülleri daha sonraki bir tarihte Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği’nin düzenleyeceği törenle sahiplerine verilecektir” şeklinde görüş ortaya koydu.
Açıklamalarının devamında Mimar Sinan’ın hayatına mercek tutan Başkan Tanın, “Mimar Sinan’ın eserleri gün görmüş, hoşgörülü, bilge kişiler gibidir. Yüzyıllar ötesinden sabırlı, ağırbaşlı, eşsiz güzellikleri ile bize bakarlar. Yeryüzünde bu duyguyu veren az sayıda yapıt vardır. Sanat anlayışında meydana gelen değişikliklere rağmen O’nun eserleri değerini korumaktadır. Kötü doğa koşulları, yağmur, rüzgar, sel ve depremler bu eserlerin güzelliğini ve sağlamlığını bozmamıştır. Sinan’ın büyüklüğü, yapıtların ölmezliği buradan gelmektedir” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here