İskenderun Belediye Meclisi gündemde bulunan iki maddeyi karara bağlamak üzere toplandı. Belediye Meclis Salonu’ndaki olağan toplantıya Cemil Uğutmen başkanlık etti.GERGİNLİK DEĞİL HİZMET ÜRETİN
Gündem dışı ilk olarak söz alan MHP Belediye Meclis Üyesi Garip Şandır, meclise başkanlık eden Cemil Uğutmen’e hitaben yaptığı açıklamasında, belediye hizmetlerinde eksik gördüğü konuları sıralayarak, “Şehrimizde gerginliği ve kutuplaşmayı körüklemek adına grubunuz içindeki dalgalanmayı da göz önüne alarak faaliyet raporunuzu yeterli bulmamıza rağmen inandığımız siyasi misyonumuz gereği yapıcı bir muhalefet çerçevesinde bir yılınızı da göz önünde bulundurarak faaliyet raporunuza evet verdik. Bunun devamlı olacağını sanmayınız. Bir yıl önce bu mecliste şehrin menfaatine gördüğümüz konularda tam destek vereceğimize, yanlış ve noksan gördüğünüz konularda muhalefet yapacağımızı bildiririz. İnsanlarımızın refahı için gerekli önergeleri vereceğiz.  Su ihalesini hemen yapınız. Kadrolaşmayınız. Asgari ücretli çalışanlarla uğraşmayınız. Trafiğe çözüm bulunuz, yolları daraltmayınız, genişletiniz. Mahalleliye ve sanayi esnafına verdiğiniz sözü tutunuz. Otobandan sanayiye giriş ile taş ocaklarının mahalleden geçiş problemini çözünüz” şeklinde görüş ortaya koydu.
“ASGARİ ÜCRETLİLERİN FAZLA MESAİLERİ YENİYOR”
Ardından söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yaran da, özellikle asgari ücretle müteahhitlik hizmetleri adı altında çalışan personelin 30 gün boyunca her gün çalışmalarına rağmen, fazla mesai ücretlerinin yendiğini dile getirdi. Meclis üyesi Yaran, “Maalesef şehrimizin belli bölgelerinde bulunan parkometrelerin bazılarında arıza var. Bu sorunun bir an önce denetime tabi tutulmasını istiyoruz. Bir de Kasım 2009’dan bu yana 30 gün boyunca, cumartesi-Pazar dahil her gün müteahhitlik hizmetleri adı altında asgari ücretle çalışan personelin hafta sonu çalışmalarına rağmen fazla mesailerinin ödenmediğini üzülerek öğrendik. İşçilerin alın terinin ödenmesini sağlayınız” diye konuştu.
CHP İskenderun Belediye Meclis Başkanvekili Kamil Turan, söz alarak yaptığı açıklamasında, son bir yılda özellikle altyapıda önemli yatırımların yapıldığını ve bu yatırımlar sayesinde İskenderun’da altyapı sorunun ortadan kalktığını söyledi.
“YA HİÇBİR ŞEY YAPMADILAR YA DA
YAPACAKLARI BİR ŞEY YOKTU?
Gündem dışı söz alan Demokrat Parti Belediye Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin, sözlerine geçen haftaki belediye meclis oturumuna bir aile yakınının ağır hasta olması dolayısıyla katılamadığını belirterek başladı. Konuşmasının devamında belediyenin son bir yıllık icraatlarına yönelik eleştirilerde bulunan DP Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin, “Eğer bir kurumda tahakkuk eden gelirlerin tahsilat oranı yüzde 70’in altına düşmüşse, başarısızsınız demektir. Tahakkuk ve tahsilat gerçekleşmesi adına can alıcı noktalara mercek tutacak olursak 2009 yılında maalesef vergi gelirlerinde tahsilat oranı yüzde 59, mülkiyet üzerinden alınan vergileri yüzde 46, dahilde alınan mal ve hizmet vergilerinde yüzde 56 ve kira gelirlerinde tahsilat oranı yüzde 57 olarak gözükmektedir. Yani siz hak ettiğiniz vergi gelirlerini ve kira gelirlerini bile toplamakta güçlük çekiyorsunuz. Uzun lafın kısası belediye yönetimi hak ettiği gelirleri bile toplayamıyor. Üstelik geçtiğimiz yıl belediye bünyesindeki birimlere verilen ödeneklerin karşılanma oranları da düşmüştür. Ya hiçbir şey yapmadılar, ya da yapacakları bir şey yoktu. 01.01.2009 tarihi itibariyle İskenderun Belediyesi’nin borçları 199.162.323 TL iken, borç miktarı 31.12.2009 itibariyle 218.164.951 TL olmuştur. Aradaki fark yaklaşık 19.000.000 TL’dir. Yani gider fazlalaşmıştır. Ümit ederim ki gerekli incelemeler yapılır ve gerekli tedbirler alınır” diye konuştu.
ÇİRKİN’İN KONUŞMASINA MÜDAHALE
Meclis Üyesi Kılınç Çirkin’in konuşması sırasında CHP grubundan bazı belediye meclis üyeleri, Çirkin’e sözlü olarak müdahale etti. Meclis’e başkanlık eden Cemil Uğutmen’de Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin’e konuşmasını bitirmesini istedi. Sözlerini tamamlamakta kararlı olduğunu belirten Meclis Üyesi Çirkin, “Bugün Meclis çatısı altında CHP grubunun konuşma hürriyetine ne kadar tolerans gösterdiğini hep birlikte görüyoruz. Bir de eşitlikten bahsediyorlar. Konuşmama bile tahammülleri yok” dedi.
CHP Meclis üyesi Bülent Akbay, Çirkin’in konuşmasını dinlemek istediğini söyledi. Meclis salonunda bulunan bir vatandaş da Meclis Üyesi Çirkin’in konuşmasına sözlü olarak müdahale edince, Kılınç Çirkin tepki olarak salonu terk etti. Meclise başkanlık eden Cemil Uğutmen ortamın daha da gerilmemesi için oturuma 10 dakika ara verdi. Verilen arada Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin ile kendisine sözlü olarak müdahale eden vatandaş barıştırıldı ve olay tatlıya bağlandı.
Verilen aranın ardından gündemde bulunan iki madde oylamaya sunuldu ve oy çokluğuyla gündem maddeleri kabul edildi.

GERGİNLİK DEĞİL HİZMET ÜRETİN
İskenderun Belediye Meclisi gündemde bulunan iki maddeyi karara bağlamak üzere toplandı. Belediye Meclis Salonu’ndaki olağan toplantıya Cemil Uğutmen başkanlık etti. Gündem dışı ilk olarak söz alan MHP Belediye Meclis Üyesi Garip Şandır, meclise başkanlık eden Cemil Uğutmen’e hitaben yaptığı açıklamasında, belediye hizmetlerinde eksik gördüğü konuları sıralayarak, “Şehrimizde gerginliği ve kutuplaşmayı körüklemek adına grubunuz içindeki dalgalanmayı da göz önüne alarak faaliyet raporunuzu yeterli bulmamıza rağmen inandığımız siyasi misyonumuz gereği yapıcı bir muhalefet çerçevesinde bir yılınızı da göz önünde bulundurarak faaliyet raporunuza evet verdik. Bunun devamlı olacağını sanmayınız. Bir yıl önce bu mecliste şehrin menfaatine gördüğümüz konularda tam destek vereceğimize, yanlış ve noksan gördüğünüz konularda muhalefet yapacağımızı bildiririz. İnsanlarımızın refahı için gerekli önergeleri vereceğiz.  Su ihalesini hemen yapınız. Kadrolaşmayınız. Asgari ücretli çalışanlarla uğraşmayınız. Trafiğe çözüm bulunuz, yolları daraltmayınız, genişletiniz. Mahalleliye ve sanayi esnafına verdiğiniz sözü tutunuz. Otobandan sanayiye giriş ile taş ocaklarının mahalleden geçiş problemini çözünüz” şeklinde görüş ortaya koydu.
“ASGARİ ÜCRETLİLERİN FAZLA MESAİLERİ YENİYOR”Ardından söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yaran da, özellikle asgari ücretle müteahhitlik hizmetleri adı altında çalışan personelin 30 gün boyunca her gün çalışmalarına rağmen, fazla mesai ücretlerinin yendiğini dile getirdi. Meclis üyesi Yaran, “Maalesef şehrimizin belli bölgelerinde bulunan parkometrelerin bazılarında arıza var. Bu sorunun bir an önce denetime tabi tutulmasını istiyoruz. Bir de Kasım 2009’dan bu yana 30 gün boyunca, cumartesi-Pazar dahil her gün müteahhitlik hizmetleri adı altında asgari ücretle çalışan personelin hafta sonu çalışmalarına rağmen fazla mesailerinin ödenmediğini üzülerek öğrendik. İşçilerin alın terinin ödenmesini sağlayınız” diye konuştu.CHP İskenderun Belediye Meclis Başkanvekili Kamil Turan, söz alarak yaptığı açıklamasında, son bir yılda özellikle altyapıda önemli yatırımların yapıldığını ve bu yatırımlar sayesinde İskenderun’da altyapı sorunun ortadan kalktığını söyledi.
“YA HİÇBİR ŞEY YAPMADILAR YA DA YAPACAKLARI BİR ŞEY YOKTU?Gündem dışı söz alan Demokrat Parti Belediye Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin, sözlerine geçen haftaki belediye meclis oturumuna bir aile yakınının ağır hasta olması dolayısıyla katılamadığını belirterek başladı. Konuşmasının devamında belediyenin son bir yıllık icraatlarına yönelik eleştirilerde bulunan DP Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin, “Eğer bir kurumda tahakkuk eden gelirlerin tahsilat oranı yüzde 70’in altına düşmüşse, başarısızsınız demektir. Tahakkuk ve tahsilat gerçekleşmesi adına can alıcı noktalara mercek tutacak olursak 2009 yılında maalesef vergi gelirlerinde tahsilat oranı yüzde 59, mülkiyet üzerinden alınan vergileri yüzde 46, dahilde alınan mal ve hizmet vergilerinde yüzde 56 ve kira gelirlerinde tahsilat oranı yüzde 57 olarak gözükmektedir. Yani siz hak ettiğiniz vergi gelirlerini ve kira gelirlerini bile toplamakta güçlük çekiyorsunuz. Uzun lafın kısası belediye yönetimi hak ettiği gelirleri bile toplayamıyor. Üstelik geçtiğimiz yıl belediye bünyesindeki birimlere verilen ödeneklerin karşılanma oranları da düşmüştür. Ya hiçbir şey yapmadılar, ya da yapacakları bir şey yoktu. 01.01.2009 tarihi itibariyle İskenderun Belediyesi’nin borçları 199.162.323 TL iken, borç miktarı 31.12.2009 itibariyle 218.164.951 TL olmuştur. Aradaki fark yaklaşık 19.000.000 TL’dir. Yani gider fazlalaşmıştır. Ümit ederim ki gerekli incelemeler yapılır ve gerekli tedbirler alınır” diye konuştu.
ÇİRKİN’İN KONUŞMASINA MÜDAHALEMeclis Üyesi Kılınç Çirkin’in konuşması sırasında CHP grubundan bazı belediye meclis üyeleri, Çirkin’e sözlü olarak müdahale etti. Meclis’e başkanlık eden Cemil Uğutmen’de Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin’e konuşmasını bitirmesini istedi. Sözlerini tamamlamakta kararlı olduğunu belirten Meclis Üyesi Çirkin, “Bugün Meclis çatısı altında CHP grubunun konuşma hürriyetine ne kadar tolerans gösterdiğini hep birlikte görüyoruz. Bir de eşitlikten bahsediyorlar. Konuşmama bile tahammülleri yok” dedi. CHP Meclis üyesi Bülent Akbay, Çirkin’in konuşmasını dinlemek istediğini söyledi. Meclis salonunda bulunan bir vatandaş da Meclis Üyesi Çirkin’in konuşmasına sözlü olarak müdahale edince, Kılınç Çirkin tepki olarak salonu terk etti. Meclise başkanlık eden Cemil Uğutmen ortamın daha da gerilmemesi için oturuma 10 dakika ara verdi. Verilen arada Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin ile kendisine sözlü olarak müdahale eden vatandaş barıştırıldı ve olay tatlıya bağlandı.Verilen aranın ardından gündemde bulunan iki madde oylamaya sunuldu ve oy çokluğuyla gündem maddeleri kabul edildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 5 =