Merhum Başbuğ’un ebediyete intikal edişinin 13. yıl dönümünde Hatay Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen Mevlid-i Şerif’te, “Alpaslan Türkeş”in ismine camii görevlilerince ambargo konulduğu görüldü. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Hatay Ülkü Ocakları İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı, “Tüm yurt genelinde tertip edilen mevlid-i şeriflerde, mevlidin ruhuna okutulduğu merhumun adı anılırken, Antakya Ulu Camii’nde “Alpaslan Türkeş”in ismine camii görevlilerince ambargo konuldu” dedi. Açıklama şöyle:
“Milliyetçi-muhafazakar kesim başta olmak üzere milletimizin büyük bir saygıyla yad ettiği büyük devlet adamı merhum Alpaslan Türkeş Bey’in adının camide anılmaması anma programına katılan halk tarafından da şaşkınlık ve üzüntüyle karşılandı.
Mevlide katılan halkın mevlit sonrasındaki serzenişlerine aldırış etmeyen ve istihza ile karşılayan camii görevlilerine, hem mevlit öncesi hem de mevlit esnasında bu mevlidin merhum Alparslan Türkeş Beyin anısına okutulduğunu söylememize rağmen mevlidi okuyan cami görevlileri tarafından Alparslan Türkeş Beyin ismini söyleme lüzumunu görmediler. Mevlid bitiminde ise hocalara neden Merhumun ismini söylemediklerini sorduğumda ise “siyasi bir isim olduğu için zikretmedik” cevabının verdiler. Bu cevabın ardından sağduyu ve vakar göstererek mevlid-i şerif esnasında yaşanan bu çirkin hadiseden rahatsız olan Alpaslan Türkeş sevdalılarını sükûnete davet ederek onlara “Biz merhum Başbuğ’umuz ve yiğit devlet adamı Alparslan Türkeş’in aziz hatırasını anmak ve anlamak için Antakya Ulu Camii’nde toplandık. Bu manevi iklimde mevlidimizi dinledik, yasımızı yüklendik, acımızı ağırbaşlılıkla yaşadık.”diyerek cemaatin yaşanan bu çirkin olayı sağduyu ile karşılayıp dağılması konusunda bir konuşma yaptım. Lakin bu toprakların istiklali ve üzerinde yaşayanların istikbali için bir ömrü feda eden merhum Alpaslan Türkeş’in hatırasına yapılan bu hadsizliği unutmayacağız ve unutturmayacağız.
Buradan Sayın Hatay İl Müftüsü’ne de seslenmek ve kendilerini göreve davet etmek istiyorum. Bu olayın üstüne gidilip gerekli açıklamaların Türk Milleti’ne beyan edilmesini istiyoruz. Bu olayın üstüne gidilmemesi durumunda Antakya Ulu Camii’nde karşılaştığımız çirkin tavrın kurumunuzun saygın kimliğine sekte vuracağını hatırlatmayı dini ve insani bir görev addediyorum.”

1 YORUM

  1. Yapılan terbiyesizliği şiddetle kınıyorum ne demektir ki büyük lider devlet adamı ALPASLAN TÜRKEŞ beyefendinin ismini zikretmemek ne demektir ki kendi ruhuna okunan bir Mevlüd-i Şerifte isminin geçmemesi bunlar sorulduğunda “siyasi bir isim olduğu için zikretmedik” cevabı ne demektir sorarım bundan önceki Mevlid-i Şeriflerde zikredilen isim şimdi neden zikredilmemiştir birilerimi istemedi yoksa camiilere siyaset sokanların işimidir isteğimidir? Sayın Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Kaşıkçı’nın söylediği gibi Bizler, camileri siyasetin içine hiçbir zaman sokmayan ve yüce dinimizi siyasete alet edenlere karşı her zaman ve her zeminde tavır koyan Müslüman Türk Ülkücüleriyiz. Her ne olursa olsun bu kabul edilemez bir durumdur bunu yapanların cezalandırılmasını bu ayıbın yüzlerine vurulmasını Sayın Hatay İl Müftüsünden istirham ediyorum…

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here