Samandağ’da kaçak Kur’an kursu açtıklar iddiasıyla 10 gün önce haklarında dava açılan 6 Alevi Şeyhi ile 4 yardımcısının yargılanmasına başlandı.
Samandağ Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 6 Alevi şeyhinden Ahmet Tümkaya, Hikmet Özbay ve Zülfikar Çiftçi hakim önüne çıktı. kaçak Kur’an kursu açmakla suçlanan Alevi şeyhlerine, Hükümet Konağı önünde toplanan yüzlerce Alevi vatandaş da destek verdi.
“Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları ve alkışlar arasında mahkeme salonuna giren Alevi şeyhlerinin ilk duruşmasını CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun’da izledi. Alevi şeyhlerini, Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından görevlendirilen Avukat Kemal Derin’in yanı sıra 9 avukat daha savundu. Mahkemede ifade veren Alevi şeyhleri Ahmet Tümkaya, Hikmet Özbay ve Zülfikar Çiftçi’nin duruşmalarına, 13 Nisan’da ilk mahkemelerine çıkacak olan diğer 3 Alevi şeyhi Aziz Tümkaya, Ahmet Bilmez ve Yusuf Tam’da katılarak, arkadaşlarına destek verdiler.
İlk duruşmasına çıkan Alevi Şeyhi Zülfikar Çiftçi ise Alevi toplumunun demokratik ve modern Türkiye’nin temel bir unsuru olduğunu vurgulayarak, “Din ve vicdan özgürlüğü ise yasalarla güvence altına alınmış temel bir haktır. Bu hakların ihlal edilmesi, çağdaş dünya toplumları nezdinde ülkemizi müşkül duruma sokacağı gibi barışı da zedeleyici bir tutum olacaktır. Bu nedenle biz din adamlarını ve alevi toplumunu inciten bu yargılama sürecinin adil bir biçimde son bulması tek dileğimizdir” diye konuştu. İkinci duruşmaları 28 Mayıs’ta görülecek olan Alevi şeyhleri daha sonra halkı selamlayarak, alkışlar arasında Samandağ Hükümet Konağından ayrılırken, konak bahçesinde toplanan kalabalıkta olaysız bir şekilde dağıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here