AK Parti Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yaran:

“Ortak akılla memleketimize hizmet etmeliyiz”

AK Parti İskenderun Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yaran, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın Erzin ve Dörtyol’u Osmaniye’ye bağlanması hususunda yapmış olduğu açıklamayı abeste iştigal olarak gördüğünü belirtti.
Hatay’ın tarihsel gelişimi içerisindeki duruşuyla bir bütün olduğunu kaydeden Yaran, Hatay’a bağlı tüm ilçelerin kurtuluş mücadelesinin birlikte yapıldığını belirttiği açıklamasında buna paralel olarak ta Yüce Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kırk Asırlık Türk Yurdu Düşman elinde esir kalamaz” sözünü hatırlatarak Hatay’ın ehemmiyetine vurgu yaptığını hatırlattı.
Böylelikle Hatay Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ve alınan kararla da Hatay’ın tekrar anayurdu olan Türkiye’ye kavuşturulduğunu kaydeden AK Parti İskenderun Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yaran, “ Bu tarihi süreçleri çok iyi bilmek ve ehemmiyetine inanmak lazım. Sayın Vali Erzin ve Dörtyol’un Osmaniye’ye yakınlığını göz önünde bulundurmuş, ancak tarihsel gelişimini ihmal ederek bu açıklamayı yapmış olduğuna inanıyorum. Eğer bu iki ilçemizin Antakya’ya uzaklığı mesele ve sadece bu saik ile söylemde bulunulmuş ise, bu doğru bir yöntem değildir. Türkiye’nin birçok illeri vardır ki, Dörtyol ve Erzin’in Antakya’ya olan mesafesinden çok fazladır. Eğer böyle düşünülürse, 81 vilayeti 100-150’ye çıkarmak lazım ki, buda mümkün değildir. Biz İskenderunlular olarak böyle bir şey düşünmüyoruz. Ancak bu durum bize İskenderunlunun, Hataylının birlik ve beraberliğinden biraz zafiyeti olduğunu gösteriyor. Yerel anlamdaki zafiyetimizi gidermek konusunda ortak akılla memleketimize hizmet etme gerçeğini göz önünde bulundurmamız lazım” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here