Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, esnaf ve sanatkarların çocuklarının eğitimine katkı sağlamak amacıyla burs vereceklerini belirterek, ”İhtiyaç sahiplerine, ilköğretimden, üniversiteye kadar destek olmayı düşünüyoruz” dedi.
Teksöz, Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) düzenlediği toplantıda, 5 Mayısta yapılacak olağan genel kurulda oda başkanlarının isteği üzerine ve hizmetlerine devam etmek amacıyla yeniden aday olacağını söyledi.Görev süresi boyunca esnafın yanında olmaya çalıştığını ve sorunların çözümü için çaba harcadığını belirten Teksöz, şöyle konuştu:”Esnafımız maddi sıkıntı içerisinde. Bunu göz önünde bulundurarak esnaf ve sanatkarların çocuklarına burs vermeyi düşünüyoruz. İhtiyaç sahiplerine ilköğretimden, üniversiteye kadar destek olmayı düşünüyoruz. Çalışmamız sadece üniversite öğrencilerini kapsamıyor, projeyi geniş kapsamlı tutuyoruz.”Teksöz, KOSGEB aracılığıyla esnafa 3 ay içinde 250 bin TL faizsiz makine kredisi sağlandığını ifade etti.
Gıda sektörü için de önemli bir çalışmaya imza attıklarına dikkati çeken Teksöz, ”Yapmış olduğumuz girişimler sonucunda, tatlıcı, imalatçı, peynirci esnafının her ay gıda mühendisleri tarafından denetlenerek ücret ödemelerinin önüne geçtik. Gerekli çalışma yapıldı, küçük esnafımız böyle bir çalışmadan muaf tutuldu. Sadece büyük firmalar için bu uygulama geçerli olacak” dedi.
Teksöz, ayrıca, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği ile kardeş oda olduklarını ve bunun Türkiye’de ilk kez gerçekleştiğini ifade ederek, her iki odanın yaptığı protokolun inanç turizmine ve marka kente önemli avantajlar sağlayacağını belirtti.Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda’dan talep ettikleri meslek okulu yazısına yanıt geldiğini kaydeden Teksöz, ”Rektörümüze teşekkür ediyoruz, gelecek yıl ayakkabıcılık, mobilyacılık ve tekstil dallarında eğitim verileceğinin sözünü aldık” diye konuştu.Teksöz, konuşmasının sonunda 5 Mayısta yapılacak genel kurula 70 oda başkanının isteği üzerine yeniden aday olacağını kaydederek, ”Hizmetlerimizi yaparken, ‘ben yok, biz varız.’ sloganıyla hareket ediyoruz. Başarı ekip işidir. Ben tek başıma bir şey yapamam. Oda başkanlarımla birlikte varım” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here