Sadistler!

Biri ya da birileri İskenderun’da 3 deniz kaplumbağasını naylon iple kafalarından birbirine bağladı. Birbirlerinden kurtulmak için çırpınan kaplumbağalar suyun dibine batarak öldüler. Bu inanılmaz vahşeti görenler ise gözlerine inanamadı.
İskenderun Körfezi’nde boyunlarından birbirlerine naylon iple bağlanarak işkenceyle öldürülen 3 yavru deniz kaplumbağası karaya vurmuş halde bulundu.
Mustafa Kemal Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, bir ihbar üzerine İskenderun Körfezi’nde işkence edilerek öldürülmüş 3 yavru deniz kaplumbağası bulduklarını söyledi. Yavru deniz kaplumbağalarının kendini bilmez bazı kişiler tarafından naylon iple boyunlarından birbirlerine bağlanıp denize bırakıldığını belirten Prof. Dr. Turan, “Hayvanlar, birbirlerinden kurtulmak için çırpınırken suyun dibine batmışlar orada da boğularak ölmüştür. Sonra da karaya vurmuşlar” dedi.
Kaplumbağa ve fok balıklarının nesillerini sürdürmek için İskenderun Körfezi’ne geldiğini kaydeden Prof. Dr. Turan, “Ancak birçok kötü muameleye maruz kalıyorlar. Bazıları balıkçıların oltalarındaki yemleri almak için takılıyorlar. Balıkçılar, olta çekildiğinde kaplumbağa veya fokla karşılaştığında korkudan veya sinirinden başına çekiç veya benzeri aletle vurarak öldürüyorlar. Balıkçıların ağlarına takılanlar da ölüyor. Ayrıca deniz ticareti yoğun olduğu için gemilerin pervanelerine de takılıp ölenler oluyor. Ben balıkçıların biraz daha duyarlı olmasını istiyorum. Nesli tehlikede olan canlılar. Bunlar ileriki yıllarda göremeyeceğiz. Kaplumbağa ölüm vakaları çok alıyoruz. Bir hafta içerisinde ölü kaplumbağalar ve yunus balığı ile karşılaştık. Deniz ile iştigal eden herkesin korumacı bir yaklaşım ile yaklaşmalı, bu canlılar kesinlikle tehlikeli zararlı canlılar değildir. Bunlarda geleceğe bırakacağımız doğal miraslarımızdır” diye konuştu.

3 Yorumlar

  1. ne yazikki yapanlar bizim milletimizden olanlar. Tabikide 1,2 kişi için herkes aynı keye konulamaz

  2. ne yazıkki vahşet dolu bir görüntü. ben dalgıcım ve daha önceleri bu manzarayla defalarca karşılaştım çoğu kaplunbağalrın bu şekilde ağa takılarak hayatını yitirmesi veya ağcı arkadaşlarımız kaplunbağaalrın ağlarından balığını almasından bu tür görüntülelrle karşılaşadabiliyoruz. yazık

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here