İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda sürdürülen ‘sağlıklı beslenme’ kültürünü aşılama etkinlikleri kapsamında Tosçelik Fen Lisesi öğrencilerine beslenme hakkında bilgiler verildi. Tosçelik Fen Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yılmaz Balaman, diyetisyen Özen Işık, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.
Diyetisyen Özen Işık, öğrencilere verdiği konferansta sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini anlattı. Öğrencilere, beslenme şekilleri hakkında bilgiler veren Işık, özellikle kahvaltının önemini aktardı. Öğrencilere mutlaka sabahları kahvaltı yapmaları gerektiğinin altını çizen diyetisyen Özen Işık, “Vücudumuzu çalıştıran besindir. Vücudumuz uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içerisinde vücudumuz besinlerin tümünü kullanır. Sabah kalktığımızda kahvaltı yapmazsak beynimizde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda biz, yorgunluk, baş ağrısı, dikkat azlığı gibi sıkıntılar yaşarız. Güne sağlıklı başlamak, yorgunluk duymamak, derslerimizi dikkatli bir şekilde dinleme ve başarılı olmak istiyorsak mutlaka her gün sabah kahvaltısı yapmalıyız. Günde en az üç öğün yemek yemeliyiz. Öğün atlamamalıyız” şeklinde görüş ortaya koydu.
İskenderun İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yılmaz Balaman da, günümüzde beslenme plan ve politikalarının geliştirilmesinin önem kazandığını ve bu noktada eğitim kurumlarında bir dizi konferans gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here