Yazının icadından bu yana kitaplar ve bugünkü anlamıyla kütüphaneler insanlık tarihinin belleği olmuştur. Kütüphane geleneği İ.Ö. 3000 yıl öncesinde kil tabletlerin tapınaklarda saklanmasına kadar dayanmaktadır. Kütüphane, bilgilerin ve kayıtların saklanması anlamında kitaptan çok daha eskidir.
Belediye Başkanı Sayın Dr. Yusuf H. CİVELEK’ in Kütüphane Haftası nedeniyle yayınladığı mesaj
İnsanlık tarihinin toplumsal, sanatsal ve kültürel birikimlerinin toplandığı yer her zaman kütüphanelerdir.

Anadolu uygarlıklarında binlerce yıldır süregelen bir kütüphane geleneği vardır. Kütüphanelere gereken önemi verip, bu geleneği sürdürmemiz gerekiyor.

Bugünkü kütüphanelerimiz büyük ölçüde cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte başlatılan bilim ve kültür seferberliğinin bir sonucudur. Özellikle halk evleri çalışmaları kapsamında çok sayıda kütüphane kurulmuştur.

Benim kuşağımın eğitiminde kütüphanenin çok büyük önemi vardı. Son dönemlerde ise bir bilgisayar aletine bir küçük kütüphane sığdırmak mümkündür.

Bilgisayar teknolojisindeki büyük ilerleme, kitaba ve kütüphaneye bir alternatif olarak görülmemelidir.

Bu büyük teknolojiyi yadsımak mümkün değildir. Ancak bir kütüphanenin insanı etkileyen atmosferinde, raflarda sıralanmış binlerce kitap arasından bir kitap seçip okumanın, bir kütüphane salonunda araştırma yapmanın ve bir ödev hazırlamanın insana verdiği hazla hiçbir teknoloji karşılaştırılamaz.

Daha çok kitap ve bilgisayarlarla donatılmış daha çok kütüphane dileğiyle, kütüphane haftasını kutlarım. 29/03/ 2010

Saygılarımla

Dr. Yusuf H. CiVELEK
İskenderun Belediye Başkanı

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here