Anayasa Reformundan Dönüş YokHatay Valiliği’ne yaptığı ziyaret esnasında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın önümüzdeki seçimlerde, “AKP ile koalisyon yapacağımıza SP ile koalisyon yapmayı tercih ederiz” şeklindeki sözleri sorulan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, “Yanılmıyorsam bu tarzda bir koalisyon 1973’de denenmişti, ancak çok uzun ömürlü olamadı. Elbette bu Sayın Baykal’ın tercihidir ve o günün şartlarına da bağlıdır” yorumunu yaptı.
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Anayasa değişikliğinden geri dönüşün olmadığını, değişiklik paketinin uzlaşı içinde olmasını arzu ettiğini söyledi.
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, komşu ülke Suriye’de gerçekleştirilen 1’inci Bilimsel Araştırmalar Formu’na katıldıktan sonra karayoluyla Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçip, Hatay’a geldi. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret eden Bakan Aydın, Bilimsel Araştırmalar Formu’na 30 Türk bilim adamı ile katıldıklarını ve önemli kararlar alındığını kaydetti.
Suriye’de TÜBİTAK benzeri bir yapılanmanın çok yeni olduğuna dikkat çeken Aydın, “Komşu ülke Suriye ile her alanda hızlı ve sıcak ilişkiler ağı kuruluyor, bu da memnuniyet vericidir. Kurulmuş olan güzel diyaloglar çerçevesindeki ilişkilerin bilim ve teknoloji alanında da kurulması çok iyi olur” dedi.

YASALAR AÇIK
Anayasa değişikliği paketiyle ilgili soruları yanıtlayan Aydın, “Elbette yapılmak istenen düzenlemeler uzlaşı içinde olursa çok iyi olur. Yasalar açık, artık geri dönüş de söz konusu değil” diye konuştu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın önümüzdeki seçimlerde, “AKP ile koalisyon yapacağımıza SP ile koalisyon yapmayı tercih ederiz” şeklindeki sözleri sorulan Aydın, “Yanılmıyorsam bu tarzda bir koalisyon 1973’de denenmişti, ancak çok uzun ömürlü olamadı. Elbette bu Sayın Baykal’ın tercihidir ve o günün şartlarına da bağlıdır” yorumunu yaptı.
Bakan Aydın, daha sonra Antakya Belediyesi’ni ziyaret edip, Habib-i Neccar Camii, Arkeoloji Müzesi, Saint Pierre Kilisesi, Katolik Kilisesi ve Harbiye Beldesi’ndeki ören yerlerini gezip yetkililerden bilgi aldı.

CEYLAN DERİSİNE YAZILMIŞ TEVRAT’I İNCELEDİ
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Hatay’da Müsavi cemaatine ait Havra’yı ziyaret edip buradaki görevlilerden bilgi aldı. Havra’da bulunan 300 yıllık ceylan derisine yazılmış Tevrat’ı inceleyen Bakan Aydın, kitaptan çok etkilendiğini belirterek, “Tarihi değeri olan böyle eserlerin çok iyi muhafaza edilmesi gerekir. Gördüğüm kadarıyla sizler bunu en iyi şekilde korumuş ve muhafaza etmişsiniz” dedi. Hatay Müsavi Cemaati Başkanı Şaul Cenudi, ceylan derisi üzerine yazılmış olan 300 yıllık Tevrat’ın tamamı olduğunu ve burada muhafaza edildiğini anlattı. Cenudi, Antakya’daki Musevi nüfusunun da giderek azaldığını okumak için başka kentlere giden çocukların geri dönmediğini özellikle İstanbul’a yerleştiğini hatırlattı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 4 =