Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, şehrin yer fıstığı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi; sanayi ve eğitim yatırımlarının tamamlanmasıyla bölgenin cazibe merkezi olacağını kaydetti:

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, göreve başladığından bu yana 8 ay gibi kısa bir zaman dilimi geçmesine rağmen, şehrin her noktasında Vali Cerrah’ın kaliteli ve disiplinli yönetim anlayışını ortaya koyan hizmetleri görmek mümkün. Yılların verdiği bilgi birikimini Osmaniye’nin gelişimi için çaba sarf eden Vali Cerrah, kararlılığı ve azmiyle kısa zamanda Osmaniye halkının gönlünde taht kurmayı başardı.
Tosyalı Holding tarafından Osmaniye’ye kazandırılacak olan Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi ve Tosyalı Kapalı Spor Salonu protokol imza töreninin ardından, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ile Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı basın mensuplarıyla bir süre sohbet ettiler. Osmaniye’nin sanayi yatırımlarına ek olarak tarımsal alanlarda da rekabet gücünü artıracak çalışmalarda bulunduklarına işaret eden Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, projeleri yaşama geçirdikten sonra Osmaniye’nin modern bir çehreye kavuşacağını vurguladı.
Bölgeye ilişkin yatırım projelerinin detaylarına mercek tutan Vali Celalettin Cerrah, “Osmaniye’ye 3 anaokulu yapımı projemiz var. Yine bu projede de sayın Fuat Tosyalı’nın payı olacak. Bölgemizin okuma yazma oranı yüksek. Ancak okullarımız eski. Eğitim kurumlarımız 1940’lı ve 50’li yıllardan kalma. Eğitimde kaliteyi artırabilmemiz için yeni dersliklerin yapılması lazım. Tosyalı Holding’in inşa edeceği Sosyal Bilimler Lisesi ve Kapalı Spor Salonu sayesinde eğitim seferberliği başlamış olacak. Ülke genelinde öğrencilerimiz doluluk oranı yüksek sınıflarda eğitim görüyor. Türkiye bazında ele aldığımızda sınıflarımızda ortalama öğrenci sayısı 32’dir. Tosyalı Holding tarafından yaptırılacak Sosyal Bilimler Lisesi’ndeki sınıf mevcudu maksimum 24 olacaktır. Böylece çocuklarımız daha rahat koşullarda eğitim alacaklar” şeklinde görüş ortaya koydu.

“YER FISTIĞI ÜRETİMİNİ GELİŞTİRECEĞİZ”
Osmaniye’nin yer fıstığı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Vali Cerrah, “Bölgemiz yer fıstığı üretiminde önde geliyor. Yer fıstığı yüksek besin değerlerinin yanı sıra, kandaki yüksek kolesterol düzeyini düşürür. Ayrıca kanseri ve felci de önleyici etkilerinin olduğu saptanmıştır. Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar, bu nedenle seker hastalarına yardımcı olur. Sadece yer fıstığı değil, fıstık ezmesi üretimi de bölgemizde önemli bir yer tutuyor. Yer fıstığının üretim kalitesini ve bölge ülkelerine ihracat kapasitesini artırmak için çalışmalarımız devam ediyor” ifadesinde bulundu.

BÖLGE İSKENDERUN LİMANI’NA KARAYOLUYLA BAĞLANACAK
Tosyalı Holding’in Erzin bölgesindeki liman yatırımı tamamlandığında Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere bölge firmalarının yapacağı ihracatta önemli avantajlar elde edeceğinin altını çizen Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, “Tosyalı Holding tarafından yaptırılacak olan Erzin Limanı Osmaniye’ye büyük katkılar sağlayacak, bölgemizin denize açılan kapısı olacaktır. Hatta bu bölgenin İskenderun Limanı’na karayoluyla bağlanılması düşünülüyor. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nin İskenderun Limanı’na karayoluyla bağlanılması sürecinde, karayolu bağlantıları yapılacaktır” diye konuştu.
Son olarak Tosyalı kardeşlerin saygıdeğer babaları, geçtiğimiz haftalarda kaybettiğimiz mümtaz insan Hacı Şerif Tosyalı’nın ülkemize her yönden fayda sağlayan evlatlar yetiştirdiği için şükran ve saygıyla yad Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, “Böylesine değerli evlatlar yetiştirdiği için merhum Hacı Şerif Amcamıza Allah gani gani rahmet eylesin” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here