“Anayasa’nın değişmesi için toplumsal
bir mutabakata ihtiyaç vardır”

MHP İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül, AK Parti’nin hazırladığı Anayasa değişiklik teklifi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Teklifin MHP’ye iletildiğini ifade eden Gül, “Partimizin genel merkez yetkililerine ulaşmış olan taslak üzerinde gerekli değerlendirmeye başlanmıştır” dedi. Anayasa değişikliğine MHP’nin tavrının net olduğunu söyleyen Başkan İbrahim Gül şöyle devam etti:
“Mevcut Anayasa’nın değişmesi gereklidir, ancak bunun için toplumsal bir mutabakata ihtiyaç vardır. Anayasa’da değişiklikler yapılması, ancak siyasi istikrarın olduğu ve uzlaşmanın zemin bulduğu bir ortamda gerçekleşmelidir. Hükümetin neden olduğu gerilim ve uzlaşmaz tavırların bu zeminin oluşmasına imkân vermemektedir. Türkiye’yi yönetme kabiliyetini kaybetmiş bugünkü siyasi tablo değişmeden, yeni anayasa hazırlanması doğru değildir. Yalnızca siyasi partileri ziyaret etmekle toplumsal uzlaşma sağlanmış olmaz. Anayasa üzerinde tartışılmadan, bütün tarafların görüşü alınmadan, eleştirilere kulak verilmeden yapılacakları kabul etmemiz mümkün değildir. Siyasi ve ahlaki çürümenin, devlet ve toplum hayatını bir kanser gibi sardığı, yozlaşma kültürünün her alanda kök saldığı, Türkiye’nin yolsuzluk, vurgun, talan ve kanunsuzluklar ülkesi olduğu bir dönemde anayasayı değiştirmek isteyenlerden, vatandaşın ihtiyacına cevap verecek sağlıklı bir anayasa beklenemez. Anayasalar, kirli ellerin, kirli zihniyetlerin ve lekeli alınların kendilerini aklayacakları, arkasına saklanacakları istismar malzemeleri ve paravanlar değildir ve olmamalıdır. Ve eğer bir yerden değişikliğe başlanacaksa ‘temiz toplum, temiz siyaset, temiz yönetim’in sağlanması ve dokunulmazlıkların kaldırılması ile işe başlanmalıdır.
AKP Hükümetin Anayasa değişiklikleri çabasını bir toplumsal ihtiyaçtan da öte bir sinsi niyetin hayata geçirilme arayışı olarak görmek gerekmektedir. Terörün bitirilmesi için Türkiye’de anayasal çözüm süreci başlatılması gündeme getirilerek, bölücülüğün meşruiyetine zemin hazırlanmaya çalışılıyor. Bu maksada ulaşmak için atılacak adımlar, bilinmelidir ki PKK’nın siyasi gündem ve stratejisinin adım adım ilerletilmesine imkân sağlayacak, devletin terör ve bölücülük karşısında teslim olması anlamına gelecektir. Türkiye’nin böylesine büyük tehdit ve tehlikelere maruz bırakıldığı bu gergin ortamda, AKP hükümeti maksatlı bir sessizliğe bürünmüştür. Türkiye’yi enkaza çeviren Başbakan Erdoğan ve hükümeti, hiç sıkılmadan hayali başarı masallarıyla Türk milletinin aklı ve idrakiyle alay etmekle meşguldür. Bu şartlarda ısrarla bir Anayasa değişikliğine gidilecek veya yeni Anayasa yapılacaksa, bu en geniş uzlaşma ile olmalıdır. AKP zihniyeti ise ‘dayatma ve inat’ üzerine kurmaya çalışıyor. Biz, baştan beri bunun yanlış olduğunu söylüyoruz. Bugünkü ortamda böyle bir değişikliğin yapılması doğru değildir. MHP de, uzlaşma içinde korumacı, statükocu değil çağdaş, özgürlükçü bir anayasadan yanadır. Ama diyoruz ki, ‘Şimdi Meclis’te partilerin temsil edileceği bir komisyon kurulsun. Bu komisyon dışarıdan da destek alsın. Değişiklik taslağını hazırlasın. Bu taslak yeni Meclis’e bırakılsın.’ Böyle bir şey yapılırsa; yeni Meclis’e ‘Kurucu’ hüviyeti de kazandırılır ve değişiklik yeni dönemde uzlaşma ile gerçekleştirilir.”

1 YORUM

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here