Kent konseyi üçüncü kez toplandıBelediye Başkanı Yusuf Civelek:

“İskenderun’un geleceği için önemli projeler hayata geçecek”

İskenderun belediye meclis salonunda üçüncü kent konseyi toplantısı geniş katılımla gerçekleştirildi. İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek ve kent konseyi başkan vekili Müfit Tennioğlu başkanlığında düzenlenen toplantıda İskenderun’da yapılması planlanan projeler masaya yatırıldı. İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, İskenderun’u daha iyi yaşanabilir bir kent haline dönüştürebilme gayreti içerisinde olduklarını, kent konseyinin de yoğun ve özverili çalışmalar yaptıklarını belirtti Başkan Civelek; “Üçüncü genel kurulda bir aradayız. Bu uzun zamandan beni özlemini duyduğumuz bir tablo. Katılımcı yönetimin en önemli bir örneğidir. Her zaman söylüyorum; Kent konseyinin görevi raporları hazırlamak ve çalışma guruplarını oluşturmaktır. Bu görevini layıkıyla yerine getirdiler. Çalışma gurubundaki arkadaşlar gece geç saatlere kadar çalıştılar. İskenderun için güzel önerilerde bulundular. İskenderunlu olarak bu önerilerin çoğunu olumlu gördüm. İskenderun 1960’lı yıllarda daha canlı ve hareketli idi. Liman çalışır, yurt dışına yolcu gemisi vardı, trenler Ankara İstanbul’a çalışırdı. O yıllarda deniz, hava ve demir yolu varken, şimdilerde bunların çoğu yok. Aradan 50 yıl geçti. İskenderun daha çok gelişecektir. Kenti güzelleştirmek ve daha güzel bir yere gelmesi kent bilincinin oluşması ile olur. İskenderun’da belediye olarak her yere, herkese eşit hizmet götürme anlayışı içerisindeyiz. Bu bağlamda kent konseyinin İskenderun’un geleceği adına çok önemli projeleri hayata geçireceğine inanıyorum ve belediye olarak bizlerde üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” dedi. Başkan Civelek’in konuşmalarının ardından kent konseyi çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verildi.

2 Yorumlar

  1. selam;Bizler gözlerimizi iskenderunda açıp ve ömrümüzün son nefesiyle orada kapatacak olan vatandaşız.Memleketimizide çok seviyoruz.Bir takım nedenlerle şehrimizin küçültülmesinede çok üzülüyoruz.1990 yıllarında 154.807 olarak görüken şehrimiz çevremizdeki çoğu il merkez nufus olsun,diğer şehirlerimiz olsun bizim nufusumuzdan on bin yirmi bin aşağılardayken,son 2009 nufuslarına bakdiğimizda ise bunun tersi olmuş,nufusumuz 175.454 olarak gösterilmiş.yani öncesinde bizim nufusun çok altında olan merkez şehir nufusları bizi beş bin on bin olarak geçmeye başladılar.Tabi bunlara yeni eklenen kasaba sınırlarının genişletme nedenleri,yeni olan dış mahallelerin çevre kasaba nufusuna eklenmeleri olmuştur,ama adrese dayanan nufus sayımı nedeniyle,evlerinde olmayıp,sayılamamış insanlarımızın çokluğu,çevremizde kayıt dışı oturmalarını sürdüren vatandaşlarımızın bulunması,ulaşılması zor yerlerde ikamet eden vatandaşların sayılamama durumlarında nufusumuzun azalma nedenleri olarak görükmekte sanırım.Şunu açıkca söylemek gerekiyorsa herşeyi,makamlardan beklemekde doğru değildir.Vatandaşlar olarak çok duyarlı olmamız lazım ve vatandaşlar olarak bizlerinde bu hususlarda yardımcı olmamız gerekli.İskenderunumuzun gerçek nufusunu ortaya koyabilmek için,Devletimizden haketdiği yardımlarımızı alabilmemiz için şehrimiz için var gücümüzle ortak olarak calışmalarımızı sürdürüp duyarlı olmalıyız.BİRLİKDE İL OLMA HEDEFİNE KİLİTLENMELİYİZ.

  2. İskenderunumuz öyle bir bölgede bulunuyorki,bunu değerlendirmemek eksiklik sayılır.Bir yanımızda dağ,bir yanımızda tepe mahallelerimiz,bunlardan çok güzel şekilde faydalanabiliriz.İskenderuna en güzel cepheden bakılan yerler olarak yüksekliğini kullanıp güzel beşyıldızlı oteller,teleferik sistemi,gazinolar ,spor tesisleri,sosyal yatırımlar yapılabilir,tepe mahallelerimize güzellikler ve yenilikler getirecektir.Şehrimiz şimdilerde arsuza kadar olan bölgelerimizde,yabancı ve yerli turistlerimizi,iskenderundaki vatandaşlarımızın ihtiyacı olabilecek her türlü sosyal etkinlikleri,yatırımları uygulayıp,turist cekme calışmalarına hızlı bir şekilde başlanılmalı.Bildiğimiz kadarıyla turistlerin şehirimize uğrama oranları çok düşük.şehir olarak eksik ne görüyorsak,müze vs vs olması gerekli uygulamalarada girilirse turizim açısından önce şehrimize sonrasındada tüm ülkemize yararları olacaktır.Selamlar

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 14 =