“AKP, hiçbir hizmetten İskenderun’u yararlandırmayacaktır”

CHP İskenderun Belediye Meclis Üyesi ve CHP Grup Başkan Vekili Av. Bülent Akbay, ‘www.bulentakbay.net’ ismiyle bir internet adresi oluşturdu.
İskenderun Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmalar, belediye günlüğü, ülke gündemi ve yerel konularda makalelerin yer aldığı internet portalında ilginç saptamalar, analizler yer alıyor. AK Parti’nin, İskenderun’daki siyasi duruşunu anlatan “AKP İskenderun’da ne yapmak istiyor?” başlıklı bir makaleye de yer veren Av. Bülent Akbay’ın kaleme aldığı yazıyı aynen aktarıyoruz:
“Yerel seçimlerde beklediğinin çok üstünde oy alan AKP, yanlızca merkezi iktidarı ellerinde bulundurmanın rüzgarına kapılıp gelenlerle yola çıktı. Hiçbir ideolojisi ve birikimi olmayan aday yüzünden politika üretemez hale geldiler. Ne olursa olsun ‘yeter ki AKP oyunu arttırsın’ mantığıyla yürütülen seçim stratejisi, seçimlerden sonra herhangi bir omurgayı ihtiva etmeyen siyasi fırsatçılığa dönüştü. “Kasaba tüccarının kurnazlığına” dayanan siyasi anlayış, duvara toslamaktan kurtulamazdı. Yerel seçimlerin üstünden daha bir yıl geçmeden; hangi zeminde siyaset yapacağını bilmeyen, spekülatif gelişmelerden medet uman, şaşkın ve bağımlı bir çizgi izlemeye başladılar. Mete Aslan döneminde şahsi ve grupsal çıkarları esas alan muhalafet tarzı, ne yazık ki bugün de kendini gösteriyor.
‘İskenderun halkına hizmeti esas alan her icraatın yanındayız’ edebiyatı yaparak iskenderunu adeta sahipsiz bıraktılar. Hizmetten anladıkları devlet dairelerinde kadrolaşmaktan ibarettir. Hem de yarın kendi yaşam tarzlarını değiştirmeye zorlayacak, örümcek kafalı, tarikat müridlerinin önünde yerlere kadar eğilerek.
Günü kurtarmak adına geleceğimizi karartıyorlar. İskenderun’da yerel yönetimi kazanana kadar, hiç bir ciddi projenin gerçekleşmesine izin vermeyecekler. AKP iktidarının, İskenderun’u sahipsiz bırakan anlayışı gizlenemez hale gelmiştir. Yedi yıldır bir türlü bitirilemeyen İskenderun- Arsuz yolu, bir o kadar yıldır savsaklanan devlet hastanesi, yer altına alınamayan elektrik kabloları, iskenderun limanını çürümeye terk eden zihniyet hep o artık gizlenemeyen anlayışın ifadesi ve somut örnekleridir.
İskenderun’u sahipsiz ve hizmetsiz bırakan anlayış her alanda ve sektörde gözlenebilir. İstihdam olanaklarını arttıran hiçbir girişime raslanmaması, balıkçılıların kaderine terk edilmesi, iskenderun’da kısmi hareketliliğe yol açan bazı kurumların başka kentlere taşınması, gümrük başmüdürlüğünü taşıma girişimleri, iskenderun’u cazibe merkezi yapacak tanıtım çalışmalarına iktidarın icraatlarında hiç yer verilmemesi İskenderun’u teslim alma hareketleridir. Önümüzdeki günler İskenderun AKP’nin siyasi şantajlarının daha fazla muhatabı olacağa benzemektedir.
AKP’nin yerli aktörleri ne yazık ki, “derya içinde deryayı bilmeyen balık” misali neyi ve niçin yaptıklarını bilmeden, yanlızca kişilere dayalı politikalar izlemekte ve celladına aşık kurbanlar olmaktan öte bir varlık ifade etmemektedirler.
Bu sebeple 15 yıl aradan sonra kazanılan İskenderun Belediyesi, radikal ve cesur kararlarla iskenderun’a hizmet üreten adımları hızla atmalıdır. Merkezi iktidarın kuyruğuna takılarak iskenderun’a hizmet üretme imkanı yoktur. AKP’nin yerli aktörlerinin AKP merkez yönetiminde hiçbir rolü ve etkisi yoktur.
AKP, yerel yönetimi eline geçirene kadar, hiç bir hizmetten iskenderun’u yararlandırmayacaktır. Bu büyük fotoğrafı görmeden ve AKP’nin İskenderun’da yapmak istediklerinin bilincine varmadan iskenderun’a sahip çıkılamaz.”

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here