Payas beldesinde bulunan tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin restorasyonu için Belediye Başkanı Bekir Altan devreye girdi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde zamanın sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kendi adını verdiği Külliye’nin restorasyonu için Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ve meclis üyelerinin kararı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapıldı.
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, kalenin restorasyonuna Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden izin çıkması halinde kale, külliye ve hamamın restorasyon işlerini 365 günde bitirebileceklerini söyledi. Başkan Altan, külliyi içerisinde yaptığı açıklamasında, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yazımızı yazdık ve müracaatta bulunduk. Bu kalenin ihalesi daha önce rantabıl olmadığı için iptal edilmişti. Bizim müracaatımız Vakıflar meclisinden geçerse, sözleşme bize geçecek ve burayı restore edeceğiz” dedi.

Tarihi Payas Kalesi için düğmeye basıldı
Türkiye’de Osmanlı eserleri arasında dimdik ayakta kalen nadide tarihi eselerden birinin de Payas Kalesi olduğuna dikkat çeken Başkan Altan, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden onay çıkması ve projelerin onaylanması durumunda hemen harekete geçeceğiz. Burası tarihi eser olduğu için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da çalışmaları takip edecek. Projeye onay verildikten sonra ise kale ihaleye çıkacak. İhale ile bitişi arasında sadece 365 gün olacak. Payas ve bölge halkı için gecemizi gündüzümüze verip bu ecdad yadigarı eseri yeniden halkın hizmetine sunacağız. Kalenin restorasyon çalışmalarında burada 50 civarında ticarethaneler olacak, yanda külliyemizin han bölümü, otel bölümü aslına uygun bir şekilde restore edilecek, 18 oda da otel yapılacak. Bunun yanında bulunan hamamda aslına uygun olacak, karşıdaki kale etrafındaki hendek temizlenip restorasyonu bitirildikten sonra, otele entegre bir tesis haline dönüştürülecek ve leziz bir tarihi eseri şehrimize, bölge ve ülke turizmine kazandıracağız. İnşaat restorasyonu ile bitiş arasında 365 gün olacak” ifadesini kullandı.
Başkan Altan, konuyu Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’e de söylediğini belirterek, “Valimiz de bizlere bir yıl çok iddialı bir söz dedi. Ama biz de sözümüzün arkasındayız. Bir yılı üçe böleceğiz, gecede gündüz çalışarak gerekirse, hafta sonu ve bayram tatillerinde de çalışıp bu tarihi mekanı turizme kazandıracağız. Allah’ın izni ile” şeklinde konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here