Kentimizde bu yıl 12.’si gerçekleştirilen Briç Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Organizasyonun sponsorluğunu, bölgemizin tanınmış işadamlarından Recep Atakaş ve Mahir Taner üstlendi.
Türkiye Briç Federasyonu Başkanı Serhan Antalyalı, briç sporunun liselerde seçmeli ders olarak okutulması için çalışma yaptıklarını söyledi. Antalyalı, İskenderun’da 12’ncisi yapılan Briç Festivali’nde, gazetecilere yaptığı açıklamada, briç sporunun kağıt ile oynanması nedeniyle kumar olarak algılandığını, bu eksikliği de tanıtıma ağırlık vererek gidereceklerini söyledi. Briç Federasyonu Başkanı Serhan Antalyalı, ”Basında en fazla futbol ve basketbol yer ayrılıyor. Briç çok fazla yer almıyor. Ama bunda bizim de hatamız var. Bu yıldan başlayarak, tüm Federasyon turnuvalarını en azından sonuçların yer almasını sağlayarak bu sporun tanıtımına daha çok ağırlık verip, spor hakkındaki ön yargıları kıracağız” dedi.
Briçin beyin sporu olduğunu ve Alzheimer’i engellediğine dikkat çeken Antalyalı, ”Bir kere bilimsel olarak da kanıtlanmıştır; briç Alzheimer’i engelliyor. Briç sürekli beyni çalıştıran bir spordur. Briç köprü anlamına geliyor, çünkü karşınızdaki ile köprü kuruyorsunuz ve en iyi yere varmaya çalışıyorsunuz. Normal hayatta planlama ve organizasyona, oryantasyona faydalıdır” şeklinde konuştu.
İskenderun’un briç sporunda önemli yere sahip olduğunu belirten Antalyalı, İskenderun Briç Salonu’nda bu yıl 12’ncisi düzenlenen festivalin gerçekleşmesine destek veren İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.
12’nci Briç Festivali’nde emeği geçenlere plaket verildi. Belediye Başkanı Yusuf Civelek, İskenderun’da 12 yıldır yapılan Briç Festivali’ni gelecek yıl uluslararası boyutta yapacaklarını söyledi. Briç sporcularını İskenderun’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Civelek, ”Günümüzde artık bütün işler ekip anlayışıyla yapılmakta. Planlama, koordinasyon ve organizasyonda briç sporu çok yararlıdır. Beyin faaliyeti olarak kabul edilen bu sporu desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Briç Festivali’ne çeşitli illerden yaklaşık 300 sporcu katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here