Belediye sivrisinekle mücadelede kararlı

Belediye sivrisinekle mücadelede kararlıİskenderun Belediyesi’ne sivrisineklerle ve böceklerle mücadele kapsamında alınan Mist Blower Cihazı basına tanıtıldı.
İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde sivrisinek ve böceklerle mücadele kapsamında püskürtmeli ilaç uygulaması gerçekleştirildi. Sivrisinekle mücadelede etkin rol oynaması beklenen Mist Blower Cihazı’na ilişkin bilgiler veren İlaçlama Mesul Müdürü Sevtap Altıparmak, cihazın en son teknoloji ürünü olduğuna dikkat çekti. Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde yapılan ilaçlama uygulamalarına da mercek tutan Ziraat Mühendisi Sevtap Altıparmak, açıklamalarının devamında, “1 Mayıs-31 Ekim tarihleri süresinde saat 18.00-24.00 arasında sivrisineklerle mücadele için ilaçlama yapılmaktadır. İskenderun mücavir alanları içerisinde bulunan 28 mahallede, 9 adet köy ve 19 adet yazlık sitede her alan haftada 2 defa olmak üzere 4 araç ile sivrisinek ve karasinek ile mücadele işlemi gerçekleştirilmektedir. Sivrisinek ve karasinek larvalarına yönelik olarak yıl boyu mekanik sırt pompası ile logar, konteynır, dere, bataklık, kanal su birikintisi gibi alanlarla larva mücadelesi yapılmaktadır. 28 mahallede hava şartlarına göre 10-15 günlük periyotlar halinde uygulanmaktadır. Mayıs-Ekim ayları arasında günlük olarak çöp döküm alanında 1 araç ve 2 personelle sahaya dökülen çöp içerisinde karasinek ergin ve larva mücadele işlemi yapılmıştır. Sahaya döküm yapan araçlar, döndükten sonra temizlik garajında basınçlı su ile yıkandıktan sonra karasinek ilaçlaması ve hastalık taşıyıcı bakterilere karşı dezenfekte işlemi gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

ÇEVRE SAKİNLERİ TEPKİLİ


İlaçlama çalışmaları sürerken İkem Koleji civarında Karayolları Lojmanları’nda oturan vatandaşlar kanalizasyon konusundaki sıkıntılarını dile getirdiler. Karayolları Lojmanları’nda oturan Ferit Kayalı ve Refik Tat isimli vatandaşlar yaptıkları açıklamalarında İskenderun Belediyesi ile Karaağaç Belediyelerine çağrıda bulunarak, “Maalesef bizim binalarımızdaki foseptik kuyusu kanalizasyona bağlı değil. Yaz-kış çevremiz pislikten geçilmiyor. Lütfen belediye yetkilileri bizim bu sıkıntımıza çözüm bulsunlar” şeklinde görüş ortaya koydular.

Önceki İçerikŞair yazar Gülsüm Cengiz İskenderun’a geliyor
Sonraki İçerikBelen Belediye Başkanı Cemil Yılmazlar