Memur -Sen’in ‘Toplu Sözleşme ve Grev’ IsrarıMemur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye’de demokratikleşme önünde mevzuat sorunu olduğunu ve Türkiye’nin yargıçlar devleti haline geldiğini söyledi.
Memur-Sen Hatay Şubesi’nin Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’na katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye’deki mevzuat sorununun başında 61 model Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanunu’nun geldiğini dile getirdi.
TSK’nın ana görevinin iç ve dış güvenlik olmasına rağmen tüzük ile askerin alan dışına çıkmasının sağlandığını dikkat çeken Gündoğdu, “Mevzuat sorununun başında Anayasamız geliyor. Ama Anayasamıza gelinceye kadar 61 model Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nu bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin esas görevi iç ve dış güvenliktir. Buna rağmen Cumhuriyeti kollama görevinin yine bir darbe sonrası askere verilerek, askerin alan dışına çıkmasına neden olan yasal teşviki görmeden ve bunu yerinden kaldırmadan demokratikleşmeyi sağlayamayacağımız görmemiz lazım” dedi.
Emaysa protokolünü varlığının bile ülkeyi defolu demokrasiyle yönetilen ülke konumuna getirdiğini belirten Gündoğdu, “Ama Emaysa protokolü bir tane değil. İşte Anayasa’nın geçici 15 maddesi 12 Eylül’ün darbecilerini koruyan ve sonradan da darbe yapmak isteyen keyfi iklim oluşturan bu geçici maddelerden de anayasayı kurtarmamız lazım” şeklinde konuştu.
Gündoğdu, “Anayasa’nın devlet tanımına baktığımızda demokratik laik sosyal devlet tanımlarını oldukça saygın bir tanım olarak algılamak lazım. Demokratikleşme diyoruz ama demokratikleşemiyoruz. Hukuk devleti diyoruz hukukun üstünlüğüne hasretiz. Üstünlerin hukukunu oluşturuyoruz. Sosyal devlet zaten ideolojik devlete dönüşmüş. Devlet ne zaman kimi dövmek istiyorsa o kesimi öteki ilan ediyor.” açıklamasında bulundu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 9 =