Dörtyol’da doğru tarım uygulamaları konferansı.. Kaymakam Hayri Sandıkçı:

“Sanayi gelişirken, tarım da gözardı edilmemelidir”

Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı, ülkenin vazgeçilmesi olan tarımın bilimsel yöntemlerle yapılması gerektiğini söyledi.
Kaymakam Sandıkçı, ”Doğru Tarım Uygulamaları” konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, her dönemde tarıma önem verilmesi gerektiğini kaydetti.Bölgede sanayinin büyük gelişme gösterdiğini, tarımın ise ihmal edildiğini öne süren Sandıkçı, ”Ülkede ve bölgede sanayinin hızla ilerlemesi tarımı 2. plana bırakmış gibi görünmektedir. Sanayi gelişirken, tarım da gözardı edilmemelidir. Ayrıca, ülkenin vazgeçilmezi olan tarım bilimsel yapılmalıdır” dedi.
Üreticilerin bilinçlenmesiyle verimin artacağına dikkati çeken Sandıkçı, eğitim çalışmalarına önem verilmesini istedi.Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaplankıran da kontrol ve danışmanlık uygulamaları, sistemin işleyişi ve sertifikalandırma ile ilgili üreticilere bilgi verdi. Kaplankıran, ürünlerde kullanılan materyallerin kaynağının bilinmesi gerektiğini, bu konuda uzmanlardan teknik destek alınması gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Mustafa Kaplankıran “İyi tarım Uygulamaları ile ilgili sunumunda Uygulamalarının temel esasları, sisteme giriş ile ilgili işlemler, kontrol ve danışmanlık uygulamaları, sistemin işleyişi ve sertifikalandırma ile ilgili bölge çiftçisine bilgi vererek “Ürettiğimiz Ürünün tüketilmesine kadar Hijyenik olması son derece önemlidir, ayrıca Ürünlerde kullanılan Materyallerin Kaynağının bilinmesi İyi tarımın en önemli unsurlarındandır” dedi.
Konuşmalardan sonra Kaymakam Sandıkçı, katkılarından dolayı Prof. Dr. Kaplankıran’a plaket verdi. Konferansa İlçe Tarım Müdürü Mehmet Coşkun, Ziraat Odası Başkanı Ali Abacı, üreticiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here