Antakya Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Reyhanlı Barajının inşası sırasında 11 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.
Çinçin, kışın su baskınları ve fazla su birikmesi nedeniyle, yaz aylarında da sulama maliyetlerinin fazla olması sonucu çoraklaşma ile zarar gören Amik Ovası’nın kurtuluşu olan Reyhanlı Barajı’nın yapım ihalesinin 4 Mart’ta gerçekleştirildiğini hatırlattı. Bu ihalenin yapılmasında çaba sarfeden Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e teşekkür eden Çinçin, sulama ve taşkın koruma amaçlı olarak inşa edilecek olan bu baraj ile Amik Ovası’nda 60 bin hektar alanın sulanacağını ve 20 bin hektar arazinin de taşkından korunacağının altını çizdi.
Çinçin “Yıllardır sel baskınları ve kuraklık sebebiyle zarar gören tarım alanlarımız ve mağdur olan çiftçilerimizin de bu mağduriyetlerinin barajın faaliyet geçmesi ile birlikte sona erecektir. Ayrıca baraj ile tarım alanlarının yüzde doksanlık kısmının daha az maliyetle sulanması hedeflenmektedir. Hatay için önemli olan bir diğer önemli nokta ise barajın inşa edilmesi esnasında, 11 bin kişiye ilave istihdam sağlanacak ve yılda 134 milyon 250 bin TL net gelir artışı elde edilecektir. Bu Hatay’ın ekonomisi için oldukça sevindirici bir gelişme olduğu gibi sosyal yönden de büyük kalkınma sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here