Hatay Jeoloji Mühendisleri Odası, Halkı Depreme Karşı Uyardı

Hatay Jeoloji Mühendisleri Odası, Halkı Depreme Karşı Uyardı“Hatay ciddi hasarla karşı karşıya kalabilir”

Hatay’ın da üzerinde bulunduğu Güneydoğu Anadolu fay hattında küçük ölçekli depremler gün aşırı devam ederken 1990 yılı öncesinde deniz kumuyla imar edildiği bilinen binalarda oturanlar birkez daha uyarıldı.
Elazığ’da yaşanan 6 büyüklüğündeki deprem, Türkiye gündemine tekrar ‘deprem gerçeği’ni yerleştirirken, uzmanların olası deprem senaryosu yazdığı Hatay için uyarı geldi. Hatay Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yeşiloğlu, “Olası bir şiddetli depremde Hatay ciddi hasarla karşı karşıya kalabilir, bu ciddi bir olasılıktır” dedi.
Hatay’da, deprem öncesi tedbirlerin yeterince alınmadığını anlatan Yeşiloğlu, il genelinde özellikle deniz kumu kullanılan binalarda olası bir depremde ciddi hasar ve yıkımların oluşabileceğinin altını çizdi.
Hatay’ında üzerinde bulunduğu Güneydoğu Anadolu fay hattında, küçük ölçekte depremlerin hemen hemen her gün yaşandığını söyleyen Yeşiloğlu, “Hatay çok riskli bir bölgede, Hatay’da 90’lı yıllardan önce çok sayıda bina deniz kumu ile yapıldı. Deniz kumu kullanılan yapılar depreme dayanıklı değil, bu yapılarda ciddi can ve mal kayıpları yaşanabilir. Hatay diken üstünde, fay hattı üzerinde küçük ölçekte çok fazla deprem oluyor. Bu küçük depremler, ana şok depreminin habercisidir” dedi.
Hatay’ın, Amik Ovası uzantısı içinde yer aldığını, bu uzantının etrafında fay hatları ve su havzalarının bulunduğunu belirten Yeşiloğlu, ovada kentleşmenin sakıncalı olduğunu iddia ederek kentleşmenin ovaya doğru değil; sağlam zeminli bölgelere doğru kaydırılmasını önerdi.

ZEMİN ETÜTLERİ ÇİFT İMZALI OLMALI
Deprem konusunda yerel yönetimler ve belediyelere de ciddi görevlerin düştüğüne vurgu yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yeşiloğlu, yerel yönetimlerin, zemin etüd raporlarının çift imzalı olması gerektiğini ifade etti.
Yeşiloğlu, “Bina zemin etütleri iki imzalı olmalıdır. Binalar, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası tarafından verilecek onay doğrultusunda yapılmalıdır. Belediye yetkilileri bu konuyu ciddi bir şekilde araştırıp ona göre yapı ruhsatı vermelidir. Aksi takdirde olası bir depremde hasar gören bir binadan belediye de sorumludur” şeklinde konuştu.
Deprem öncesinde, deprem anında ve sonrasında yapılabilecekler konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini de vurgulayan Yeşiloğlu, bu konuda Valilik ve Milli Eğitime de ciddi görevlerin düştüğünü söyledi. Araçlarda deprem paketi bulundurulmasını öneren Yeşiloğlu, “Tüm bu çalışmalar hakkında, Valilik ve Milli Eğitim tarafından vatandaşlara bilgiler verilmelidir. Okullarda deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda öğrencilere eğitici bilgiler verilmelidir. Yapılacak çalışmalarla olası bir depremi en az hasarla atlatabiliriz. Tüm yetkililer üzerine düşen görevleri yaparsa, Hatay, bir Haiti olmaz veya bir Elazığ olmaz” diye konuştu.

Önceki İçerikDünyayı bekleyen felaket!
Sonraki İçerikReyhanlı Barajının İnşaatında 11 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak