Gözcüler’de dram!

0
379
Gözcüler’de dram!
Gencecikler… göz göre göre eriyorlar
Gözcüler Beldesi’nde oturan Ekenel ailesinin dramı görenlerin adeta yüreklerini burkuyor.
Ailenin 4 çocuğu da tedavisi olmayan Herediter Spinosereballar Ataksi denilen hastalığın pençesinde göz göre göre eriyorlar.
Meral 34,
Zuhal 32,
Sevsen 30,
Cihan ise 28 yaşında..
Bu illet hastalığın pençesine ilk düşen 34 yaşındaki Meral olmuş.
4 kardeşin hepsi de 18 yaşına ayak basar basmaz, bu hastalığa yakalanıyorlar.
Ailenin en büyüğü olan Meral 16 yıldır, yatağa mahkum bir şekilde hiçbir ihtiyacını karşılayamaz ve hayata küsmüş bir durumda..
Hergün gazete ve kitap okuyor, müzik dinliyor, gününü böyle geçiriyor.
Ardından 32 yaşındaki Zuhal, daha sonra Sevsen ve en son da Cihan bu illet hastalığın pençesinde göz göre göre adeta eriyorlar.
Baba Hasan ile Anne Fatma çaresiz..
Bu hastalık adeta hayatlarını ellerinden söküp almış
Evlatları için varını yoğunu, her şeyini adamışlar..
Gözcüler Beldesi Akdeniz Mahallesi, 38 Sokak No: 8’de ikamet eden Ekenel ailesi çocuklarının bu rahatsızlıklarının ilk belirtilerinde soluğu önce İskenderun SSK Hastanesi (Şimdiki adıyla Devlet Hastanesi) daha sonra ise, Adana Balcalı Hastanesi’nde almışlar.
Dünyada ender rastlanabilen ve Herediter Spinosereballar Ataksi denilen bu hastalığın tedavinin mümkün olmadığı cevabı adeta ailenin hayatını karartmış!
Her biri daha hayata yeni atılacak durumda iken, gençliğini dahi yaşayamadan kaderleriyle başa baş kalmışlar.
18 yaşından beni yatağa bağlanan Meral, Zuhal, Sevsen ve Cihat şimdi odalarında yaşam savaşı veriyorlar.
Çocuklarının tedavileri için her türlü yolu deneyen, gitmedik hastane bırakmayan Baba Hasan Ekenel ve Anne Meral, yıllardır mücadelelerini bırakmayarak çocuklarının yanlarında, onlara her türlü desteği veriyorlar.
Yemiyorlar yediriyorlar, içmiyor, içiriyorlar.
Ancak SSK emeklisi olan Hasan Ekenel’in artık maddi anlamda dayanacak gücü kalmadığını belirtiyor.
Maddi ve manevi olarak adeta çöktüklerini belirten Baba Hasan Ekenel, “Ayağa dahi kalkamayıp ihtiyaçlarını karşılayamayan çocuklarım için canımı bile feda ederim. Nitekim, bu hastalık bizi adeta bitirdi. Emekli maaşımla artık hem çocuklarımın ilaç, hem de evin masraflarını karşılayamıyorum. Devletimiz ve hayırseverlerimiz bize şefkatini göstersin. Zaten hastalığın tedavisi yokmuş. En azından onların ihtiyaçlarını karşılamak istiyorum. Ama büyük sıkıntılar içindeyim. Allah kimseyi bizim düştüğümüz duruma düşürmesin” diyerek gözyaşları içinde bulunduğu durumu anlattı.
Anne Fatma Ekenel ise, çocuklarının bu hastalığı karşısında artık kendini bırakarak bütün hayatını sadece onlara adamış.
Bütün çocuklarına üç öğün yemeklerini kendisi yediren Anne Meral Ekenel, kendilerine uzanacak bir yardım elini biklemekten başka bir düşüncelerinin kalmadığını ve her zaman Allah’a duacı olduklarını dile getiriyor.
Meral, Zuhal, Sevsen ve Cihan’ın vücut fonksiyonlarının Yüzde 99’u işlim görmüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − nine =