İskenderun’a yakışır bir belediye başkanı nasıl olmalıdır?
Bu soruya herkes farklı cevaplar verecektir. Siz sevgili okurlarımın İskenderun’a yakışır bir belediye başkanı nasıl olmalıdır? sorusuna vereceğiniz cevabı bilemem ama, benim cevabım şu:
Halkı egolarıyla, kaprisleriyle yönetmeye kalkışıp hezimete uğratan değil; hizmete boğan biri olmalıdır.
Köprüyü geçene kadar herkese gülücükler dağıtıp, köprüyü geçtikten sonra halkla arasındaki bütün köprüleri yıkan, kimseyi yanına yaklaştırmayan biri değil, nereden geldiğini unutmadan halkla içiçe olan biri olmalıdır.
Belediye başkanı dediğin; kendisini halkın üstünde gören değil; iyi günde kötü günde halkının yanında olan, insanların halinden anlayan, dertlerini dinleyen, onlarla ağlayıp onlarla gülebilen biri olmalıdır.
Sorunların çözümünde taraf tutan değil; adil, sağduyulu ve tarafsız biri olmalıdır.
Belediye Başkanlığı makamını, yedi sülalesini doyuracak kadar rant elde etme yeri olarak gören değil; halkın parasını kimseye yedirmeyen, yolsuzluğa geçit vermeyen ve hukuka saygı duyan biri olmalıdır.
Astığı astık, kestiği kestik olan biri değil; her konuda estetiğe önem veren, nazik ve seviyeli bir yönetim anlayışına sahip biri olmalıdır.
Şehrin imarını yandaşlarının menfaatine yarayacak şekilde değil; modern bir kent yaratacak ve halkın menfaatine olacak şekilde değiştiren biri olmalıdır.
Öfkeli ve kindar biri değil; hangi partiden olursa olsun, kendisine oy verenle vermeyeni ayırmayan, mezhep ya da dini inanç farkı gözetmeden herkese eşit davranan biri olmalıdır. Zira hangi partinin adayı kazanırsa kazansın ‘O’ mensup olduğu partinin değil, İskenderunlular’ın belediye başkanı olacaktır.
Halka yalan söyleyen, oy almak uğruna onları kandıran biri değil; gerçekçi, dürüst ve ilkeli biri olmalıdır. Yapamayacağı ya da boyunu aşan hizmetleri vaat etmemelidir.
Yatırımcıları küstüren, kaçıran değil; İskenderun’u eski canlılığına kavuşturacak atılımlar yapan ve İskenderun’u cazibe merkezi haline getirmek için belediyenin tüm imkanlarını seferber eden biri olmalıdır.
İskenderun’u sadece sahilden ibaret görmeyip, şehre yakışmayan görüntülerin yer aldığı özellikle tepe mahallelerinde bulunan gecekondu bölgelerinin ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’yle daha modern bir görünüme kavuşturulması için var gücüyle çalışan ve bu proje için kaynak yaratmaya çalışan biri olmalıdır. (Not: İskenderun Belediye Başkan adaylarından hiçbirinin gecekondu mahallelerinin ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’yle daha modern ve yaşanılabilir hale getirileceğinden bahsettiğini duymadım. Ya da ben mi yanılıyorum. Gecekondulara altyapı götürmek çözüm değil, zira üst yapı berbat olduğu sürece altyapıyı son teknolojiyle yapsanız neye yarar?)
İskenderun’a yakışır bir belediye başkanının nasıl biri olması gerektiği konusunda daha birçok özellik sayabiliriz. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Eksik olanları da siz sevgili okurlarım mutlaka ekleyeceksinizdir. Ama sonuç olarak şunu söylemek istiyorum:
Bir belediye başkanı önce ‘insan’ sonra ‘başkan’ olmalıdır.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here