Yıllardır çeşitli tartışmalara neden olan, yargıya taşınan ve en nihayetinde tamamlanan Hatay Havaalanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki bakanların katılımıyla geçtiğimiz 2007 yılı Kasım ayında hizmete açılmıştı.
Açılış töreninde Sevgili Başbakanımızın söylediği şu sözler çok hoşuma gitti:
“Birileri temel atar ve unutur, biz ise unutulanları hayata geçiririz.”
Bu sözler; hep nutuk dinleyip, icraat görememekten bıkmış olan halkımızın tabiri caizse
‘adam yerine konulduğunu’ ifade eden ve insanların gururunu okşayan sözlerdi.
Hatay Havaalanı, Cilvegözü Sınır Kapısı, 3 ilköğretim okulu ve 713 konutun açılışında, verdiği sözleri tutmanın haklı gururu ile başbakan; “Birileri temel atar ve unutur, biz ise unutulanları hayata geçiririz” derken aslında; biz sizleri unutanlardan değiliz, ne söylediysek arkasındayız, bizde boş söz yok, hep icraat var mesajını vermek istemiştir aslında. Başbakanımızın verdiği mesajlar elbette çok güzeldi.
Başbakanımız “ Biz unutulanları hayata geçiririz” derken, Hatay’da unutulan bir değerin, yani İskenderun’un olduğunu da umarım anımsamıştır.
İskenderun’un sahip olduğu değerler açısından hak ettiği hizmeti yıllardır görmediğini, iktidara gelen bütün hükümetlerin bu güzelim şehri görmezden geldiklerini eminim başbakanımız da çok iyi biliyordur. Çünkü onun, ülkesinin her köşesindeki sorunları iyi bilen ve gereğini düşünen bir başbakan olduğunu düşünüyorum.
Bugüne kadar iktidara gelenler, İskenderun’u hep unuttular. Başbakanımız unutulanları hayata geçiriyoruz diyor. Öyleyse başbakanımız, unutulan ve uyutulan güzel şehrimizin ihtiyaç duyduğu hizmetleri bir bir hayata geçirecek demektir. Hatay halkına verdiği bu güzel mesajdan sonra, artık içimiz rahat olacak. Zira, bizi unutmayan ve bir an bile bizi aklından çıkarmayan bir başbakanımız var artık.
Ben, sevgili başbakanımızın affına sığınarak, İskenderun’da unutulan ve tamamlanmayı bekleyen bazı hizmetleri hatırlatmak istiyorum:
Çalışmayı bekleyen bir limanımız var, ama 1991 yılından beri unutulmuş durumda…
Şehrimizin iş yükünü artık kaldırmayan bir adliye sarayımız var, yeni adliye binasının  yapılacağı yıllardır dillendirilmesine rağmen sadece projesi çizilmiş bir halde yapılmayı bekliyor. Umarım unutulmaz…
Yıllardır açılacak fakültelerimiz vardı, yakın zamanda temelleri atıldı ama bir an önce bitirilmesi için ödenek gerekiyor, umarım unutulmaz…
Hatay ilinin dolayısıyla İskenderun’un teşvik kapsamına alınması gerekiyordu, geçmiş hükümetler bu şehri hangi statüye sokacaklarına bir türlü karar veremediler, arada kaynayıp unutuldu, umarım AKP Hükümeti artık bir karar verir ve hizmetleri hayata geçirir.
Denizimizde batan ve çevre kirliliğine neden olan bir de Ulla gemisi vardı hani, denizden çıkarılması için ihalesi bile yapıldı ama, maalesef gemi denizde unutuldu…
İskenderun’da bugüne kadar turizm alanında hiçbir icraat yapılmadı, İskenderun’un bir deniz şehri olduğu, tarihi ve doğal güzelliklere sahip olduğu maalesef unutuldu…
Yapımına başlanan ve yine ödenek olmadığı için yarıda bırakılan Arsuz yolu, feci kazalara neden olmasına rağmen yine unutulanlar arasında yer almaya devam edıyor…
Şehrimizde utulan çok şey var aslında. İlk aklıma gelenler bunlar oldu.
Sevgili Başbakanımız, bu saydıklarımla birlikte İskenderun’da daha bir çok sorunun çözüm beklediğini elbette bizden çok daha iyi biliyor ve gereğini de düşünüyordur. Öyle olmasaydı, unutulanları hayata geçirmezdi.
Sevgili başbakanımızdan, şu güzelim şehrimizde unutulan hizmetlerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyor ve kendisinden İskenderun’da daha birçok açılışlar yapmasını beklediğimizi söylemek istiyorum. Çünkü biz bu hizmetlere layık insanlarız.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here