İbrahim Güler: Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş “2 milyar lira nerede”

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Adayı Güler: “2 milyar lira nerede”

Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı eleştirerek, “Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’nun 2018 yılında 1 milyar 650 milyon lira. Büyükşehire aktarılan vergi geliri 570 milyon lira. Hizmete bakıyorsunuz sıfır. Peki bu para nerede Lütfü Savaş? Nereye harcandı? çıkıp açıkla.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş’ı kente hizmet yapmamakla eleştiren Güler, “Bir türkü tutturmuşlar, bizi engelliyorlar diye. Vatan ve millet sevdalısı sayın Erdoğan ve sayın Bahçeli’nin dava arkadaşları hizmete dur demez. 5 yıldır aynı aynı türküyü söylüyorlar. Bizden geçen yıl 250 milyon borçlanma talebi istediler. Projesi belli olan 170 milyona ‘evet’ dedik. Peki ne yaptılar?” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’da tanka kafa tutmuş bir millet bunu yemeyeceğini öngören Güler, şöyle devam etti:

“Şuan da sıcak asfalt döküyorlar. Bu yanlış. Bu zamanda yapılan bu asfalt israftır. Ama neden? Seçim var diye yapıyorlar. Madem engel vardı nasıl yapabiliyorlar peki? Demek ki canları isteyince yapıyorlar. Sayın Savaş’a soruyorum. Büyükşehirin ve Hatsu’nun 2018 yılı 1 milyar 650 milyon lira. Büyükşehire aktarılan vergi geliri 570 milyon lira. Hizmete bakıyorsunuz sıfır. Peki bu para nerede Lütfü Savaş? Nereye harcandı? çıkıp açıkla. Millet bilsin.”

-“13 milyona alınacak araçlar 190 milyonlara kiralandı-”

Güler, millete hizmet olarak gidecek paraların yanlış kullanıldığını söyledi.

Araç kiralamalarla ilgili şüphelerini yargıya gittiklerini aktaran Güler, şunları konuştu:

“Millete hizmet olarak gitmesi gereken bu paraların nerede olduğunu ben sadece 1 örnekle açıklayayım. Büyükşehir logolu kamyon, kepçe gibi iş makineleri ve araçları sadece 13 milyona satın alabilecekken 5 yılda kiralama bedeli olarak 190 milyon lira para harcanmış. Bu araçlar milletin malı olabilirdi halbuki. Minibüs sahipleri ile kiralama bedeli olarak 3 bin liraya anlaşılıyor. Bir araştırıyoruz ki bir turizm firması kiralama bedeli olarak Hatay Büyükşehir Belediyesine 27 bin 612 lira fatura kesiyor. Konuyu yargıya intikal ettirdik. Hesabını soracağız.”

Hatay ile birlikte büyükşehir olan illerde çok güzel hizmetler yapıldığını vurgulayan Güler, Hatay’ın maalesef bu hizmetlerden yoksun kaldığını kaydetti.

“Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a, Adana’ya , Mersin’e bakın. Belediyecilikte muazzam işlere imza attılar. Hatay’ın onlardan daha fazla potansiyeli var iken biz CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ‘oy vermeyene hizmet yok anlayışı’ yüzünden geri kaldık. Biz bu zamana gelmişiz bunları konuşuyoruz. Yol yok , hizmet yok, su yok. Hatay’ın artık kaybedecek vakti yok. Çok yakında Hatay’ı kısa zamanda kalkındıracak büyük projeleri açıklayacağız.”

Başkan Savaş Haber Türk’e Hatay’ı Anlattı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Haber Türk’te yayınlanan “Yerel Seçim 2019” programının canlı yayın konuğu oldu.
“GECE GÜNDÜZ HATAY’IN GELECEĞİ VE DÜNYAYA TANITILMASI İÇİN GAYRET EDEN BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM”
Esra Boğazlıyan’ın sunduğu programda Hatay’ı tanıtan Başkan Savaş, “Hatay Anadolu’nun ve Ortadoğu’nun birleşkesinde yüzyıllarca ticaret merkezi olmuş medeniyet birikimi olan kadim bir şehir. Ayrıca jeopolitk ve jeolojik olarak da ender şehirlerden bir tanesiyiz. Kültürel birikimi de oldukça fazla olan şehrimiz son zamanlarda spor şehri olarak da anılmakta. Bu şehir ibadet gibi çalışmaya değer bir şehir. Ben gece gündüz Hatay’ın geleceği ve dünyaya tanıtılması için gayret eden bir belediye başkanıyım” dedi.
“26 GASTRONOMİ ŞEHRİNDEN BİR TANESİ OLDUK”
Başkan Savaş, “Hatay’da farklı etnik köken ve mezheplerin yaşamasıyla çeşitli kültürel alışkanlıklar ve yemek çeşitleri var. Yeraltı zenginlikleri, ovalarımız var. Yaylalarımız açısından da önemli bir coğrafyada yaşıyoruz. 850 civarında tıbbi aromatik bitkiye sahibiz. 2017’de iki tane altın bilezik aldık. Önce medeniyetler bahçesi teması ile EXPO 2021’i aldık. 9 ay sonra da Hatay’ın 600’ün üstündeki yemeğini dünyaya tanıtmak amacıyla UNESCO’ya başvurarak 26 gastronomi şehrinden bir tanesi olduk” ifadelerine yer verdi.
“AMACIMIZ HATAY’IN DEĞERLERİNİ DÜNYA İLE PAYLAŞMAK”
EXPO 2021 hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Hatay’da gerçekleştireceğimiz dev projeyi 2021’in başında bitirmeyi hedefliyoruz. Burada geçici bir botanik bahçesi yapmayacağız. Burada eğitim, kültür ve sağlık alanlarında da faaliyetlerimiz olacak. 7’den 77’ye herkesin gidebileceği ve kalabileceği yaşam merkezi yapacağız Ayrıca gastronomi köyü de yapacağız. Battı çıktı projemizde yeraltında bulduğumuz şapeli de arkeoparkımızda misafirlerimiz ile paylaşacağız. Ticaretimize katkı sağlasın diye orada güzel bir fuar merkezi yapacağız. Antakya Defne üzerinde olacak alan organizasyon dışında İskenderun, Arsuz ve Belen’in tam ortasında Karaağaç mevkiinde 100 dönümlük botanik bahçesi daha yapacağız ve burada spor merkezi ve eğlence merkezi oluşturacağız. Amacımız Hatay’ın değerlerini dünya ile paylaşmak. Tıbbı ve aromatik bitkileri dünyaya tanıtmak, marka değerini yükseltmek ve dünya pazarına sunmak istiyoruz. 7 yıldır savaşın gölgesinde kalmış bir şehir olarak sosyolojik, psikolojik ve ekonomik etkisinden sıyrılarak Hatay’ı ve Hataylıları umutlandırmak istiyoruz. İnsanımıza sadece altyapı ve üstyapı, yeşil alanlar yapmak istemiyoruz” sözlerine yer verdi.

“ŞU ANDA OVADA KANALİZASYONDAN %80 ARITILMIŞ SU KULLANILIYOR “
Başkan Savaş, “Hatay’ın özellikle Amik Ovası çok kirliydi. Hiçbir ilçemizde arıtma tesisi yoktu. Tarımdaki zehirli maddeleri, insan atıklarını tarlaya ve derelere deşarjını önlemek için dört tane ilçemizde arıtma tesisi yaptık. Bir tane daha yapacağız. Şu anda ovada kanalizasyondan %80 arıtılmış su kullanılıyor. Aynı zamanda köyde yaşayan ihtiyaç sahibi kadınlarımıza 250 tane sera yaptık. Bu seraların yarısında bizlere çiçek yetiştiriyorlar. Ve Hatay’ın birçok noktasında bu çiçekleri biz ekiyoruz. Ayrıca kooperatif kuruyoruz. Hatay’ın yöresel ürünlerini markalaştırıp direkt üreticiden tüketiciye ulaştıracak şekilde pazarlayarak Hatay’da kırsal kesimde yaşayan insanları içinde katkı sağlamış olacağız” dedi.
“ASİ NEHRİ’NE ARTIK %99,9 ARITILMIŞ SU VERİYORUZ “
Asi Nehri’nin son durumu hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Nisan ayından itibaren ovada sulama için Asi Nehri’ne set konuluyor. Böyle olunca da ovanın diğer kısmında susuzluk oluşuyor. Daha sonra da sineklerin olduğu ve kokan bir görsel olarak da kötü bir manzara ile karşı karıya kalınıyor. Biz 4 yıllık çalışma ile Asi Nehri’nin içine 2760 metre uzunluğunda bir boru döşeyerek akan kirli suları kanalizasyona verilmesini sağladık. Asi’nin ovayla bittiği noktaya en son sistemde dünyada 5. Avrupa’da 2. Türkiye’de 1. membranlı arıtma tesisi yaptık. Asi Nehri’ne artık %99,9 arıtılmış su veriyoruz. Arıtılan bu su sulama da rahat bir şekilde kullanılabiliyor. 50 yıllık sıkıntılı Asi Nehri’ni kurtarmış bulunmaktayız” ifadelerine yer verdi.
“GÜNÜ KURTARMAYA DEĞİL GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ”
Hatay’ın spor alanında oldukça başarılar elde ettiğinin altını çizen Başkan Savaş, “Hatay, spor şehri olarak tanınıyor. Kadın Basketbol Takımı’ndan diğer bireysel sporlarımızdaki takımlarımızda da birçok başarı olduk ve dereceler elde ettik. Hatayspor’da da şu an çok iyi durumdayız. Her alanda Hatay’da spora destek veriyoruz. 22 branşta aynı anda spor yapılabildiği spor kompleksimizi yaptık. Bu modern tesisimizden dört ilçemize de kazandırmayı planlıyoruz. Amacımız gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını memleketimize hayırlı ve yararlı olmalarını istiyoruz. Bizler günü kurtarmaya çalışmayarak geleceğe yatırım yapıyoruz” dedi.
“ADALET VE EŞİTLİK KONUSUNDA SIKINTINIZ YOKSA HİÇBİR ZAMAN MAĞLUP OLMAZSINIZ “
Başkan Savaş, “Hatay gökkuşağı gibi renkli ve nazik bir şehir. Biz hep şehrimizi mükemmelleştirme kısmındayız. Hatay’da Allaha şükür şimdiye kadar olay çıkmadı. Çünkü Hatay gerçekten de naif bir şehir. Burası hoşgörünün yanı sıra sevgi şehri. Biz herkesi olduğu gibi kabul ediyoruz. Herkes Türk Bayrağı’na sarılı, yönü Ankara’ya dönük olsun ve vatandaşlık görevini yerine getirsin bizim için yeterli olan odur. Bunları yaptıktan sonra biz herkese saygı ile hizmet ederiz. Bizler farklı etnik köken demeden herkes herkesin bayramını kutlar. Adalet ve eşitlik konusunda sıkıntınız yoksa hiçbir zaman mağlup olmazsınız. Ben 10 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bugüne kadar tüm renklerimizle birlikte başardık. Biz bayrağımızın altında hizmet ediyoruz” dedi.
“HATAY’I TURİZM VE TİCARET MERKEZİ YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”
Gerçekleştireceği projeler hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Hatay’ı turizm ve ticaret merkezi yapmaya çalışacağız. Lojistik sektörünü ayağa kaldırmak için yeni arayışlarımız var. Beyrut, Kıbrıs ve Mersin’e deniz otobüsü seferleriyle ticareti canlandırmayı hedefliyoruz. Amanos’ların eteğinde Hassa’da büyük bir entegre tesisi olarak sanayi alanı kurmak istiyoruz. Ayrıca savaşın bitmesi ile ticaretimizi eski haline getirmeyi istiyoruz. Biz spor kenti olmaya devam edeceğiz. Gerçekleştirmeyi planladığımız birçok projelerimiz var. Hatay oldukça ihmal edilmiş bir şehir. Hatay’ı gelişmiş şehirlerarasında görmek için ne gerekiyorsa onu yaptık yapmaya da devam edeceğiz” sözlerini vurguladı.

Bölge Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Başkanlığında Bölge Seçim Güvenliği Toplantısı Gaziantep İlinde gerçekleştirildi.

Gaziantep’te düzenlenen toplantıya İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren, bazı daire başkanları ile Adana, Antalya, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Kilis, Mersin, Niğde ve Osmaniye Valileri, Jandarma Bölge Komutanları, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet müdürleri iştirak etti.

Bakan Soylu, toplantının açılışında, 31 Mart Mahalli İdare Seçimleri münasebetiyle, alınacak güvenlik önlemlerini değerlendirmek üzere bir araya gelindiğini söyledi.”Seçim Bölge Güvenlik Toplantıları”nın dördüncüsünü Gaziantep’te düzenlediklerini ve toplantıda Adana, Antalya, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Mersin, Niğde, Gaziantep, Hatay, Kilis ve Osmaniye’de görev yapan Vali, Vali Yardımcısı, İl Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Komutanlarıyla bir araya geldiklerini anlatan Bakan Soylu, yaklaşan yerel seçimin, ülke ve millet için hayırlı olmasını diledi. Her seçimin kendine ait bir anlamı, önemi ve topluma verdiği bir mesajı olduğunu ifade eden Bakan Soylu, son 5 yılda gerçekleştirilen 6 seçimin, kendi anlamlarının dışında istikrar, değişim, gelecek gibi anlam ve tariflere sahip olduğunu belirterek “Artık herkes işine gücüne bakacak” dedi.

Meteoroloji’den Sağanak Yağış Uyarısı

Yarın sabah saatlerinden itibaren Muğla, Antalya ve Hatay’da öğle saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz’de (Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Osmaniye) şiddetli (50-100 kg/m2), Antalya’nın doğusu, Mersin’in batısı, Adana’nın kuzeyi ile Kahramanmaraş’ın batısında yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların zamanla 1300 m üzeri yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
Salı gece saatlerinden sonra Muğla ve Antalya çevrelerinde, Çarşamba öğle saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de etkisini kaybetmesi beklenen yağışlarla birlikte güneybatı yönlerden fırtına da beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel , su baskını, yıldırım, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTE, Üniversitelerarası Basketbol Grup Müsabakalarına Ev Sahipliği Yaptı

Şampiyonanın açılış seremonisinde konuşan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci, Türkiye Üniversitelerarası Basketbol 2. Lig müsabakalarına katılan konuk takımlara ev sahipliği yapmaktan, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak onur duyduklarını ifade etti. İSTE olarak spora büyük destek verdiklerini belirten Prof. Dr. Depci, müsabakaların dostluk çerçevesinde ve üniversite öğrencilerine yakışır bir turnuva olmasını diledi. Ev sahibi olarak misafirlerinin memnuniyeti için her türlü konuda destek olacaklarını da sözlerine ekleyen İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Depci, tüm takımlara başarılar diledi.

Toplam sekiz üniversitenin erkek basketbol takımlarının katıldığı turnuvada, A Grubu’nda; İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Mersin Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), B Grubu’nda ise; Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ), Çağ Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi yer aldı. Kıran kırana geçen grup maçları sonunda, A Grubu’nda İSTE ve Mersin Üniversitesi, B Grubu’nda ise Çağ Üniversitesi ve Adana BTÜ ilk iki sırada yer alarak final grubuna yükseldi.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli de maçlara katılarak basketbol takımı oyuncularına ve öğrencilerine destek verdi. Turnuvanın Kapanış Töreni’ne katılan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, müsabakaların başından sonuna kadar fairplay kuralları çerçevesinde gerçekleştiğini görmenin mutluluk verici olduğunu söyledi. İSTE Spor Koordinatörü Sıtkı Kahvecioğlu ise katılan tüm takımları tebrik ederek, ‘Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen, Üniversitelerarası basketbol grup müsabakalarına, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşattığı için, konuklarımıza teşekkür ederim. Sekiz üniversitesinin katıldığı bu turnuvada fairplay çerçevesinde, İSTE’yi en iyi şekilde temsil ettiğimiz için çok mutluyuz’ şeklinde konuştu.

Toplam beş gün süren, İSTE öğretim görevlileri ile öğrenciler ve sporseverlerin de yoğun ilgi gösterdikleri müsabakaların sonunda yapılan Kapanış Töreni renkli görüntülere sahne oldu.

İskenderun İçin Fırtına Uyarısı

Bölge geneli, çok bulutlu aralıklı yağmur, sağanak ve kıyı kesimlerde gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Adana, Mersin, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde yer yer kuvvetli olması tahmin edilmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI: Rüzgârın 10.12.2018 Pazartesi gece saatleri ile 11.12.2018 Salı günü gece saatleri arasında Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş) ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinde güney yönlerden kuvvetli rüzgâr (40-60 km/saat) ve fırtına (60-90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın oluşturabileceği başta soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler olmak üzere, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

DENİZ İÇİN FIRTINA UYARISI: Rüzgarın Doğu Akdeniz’de Salı günü ilk saatler ile akşam saatleri arasında güneybatıdan (Lodos) 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/sa) fırtına, zaman zaman 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta denizciler ve balıkçılar olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

İskenderun SMMM Odası Kahramanmaraş’ta düzenlenen 9.Akdeniz Odaları Platformu Başkanlar Toplantısına katıldı

Kahramanmaraş’ta düzenlenen ve mesleğin sorunlarının ve çözüm yollarının konuşulduğu 9. Akdeniz Odaları Platformu Başkanlar toplantısına İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası da katıldı.
Serbest Muhasebeci Mali müşavirlerin sorunlarının görüşüldüğü genişletilmiş Başkanlar toplantısına Mersin, Adana, Alanya, Manavgat, Kahramanmaraş, İskenderun, Hatay ve Osmaniye Oda Başkanlarının katıldı.

Mersin SMMM Odası Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’ün oturum başkanlığında yapılan toplantıda muhasebecilerin sorunları görüşüldü.

Toplantısın ev sahipliğini, ise Oda Hizmet Binasının açılışı yapılan Kahramanmaraş SMMM Odası yaptı.

Toplantıya; Oda Başkanlarının yanında, TÜRMOB Genel Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Odaların yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.

Kahramanmaraş SMMM Odasının ev sahipliğinde düzenlenen ve 2 gün süren Başkanlar toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulunan İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım; “Mesleğimizin sorunlarının görüşüldüğü toplantı oldukça verimli geçti. Son çıkan yasalar ve mevzuatlar ile e-defter uygulamaları başta olmak üzere bir çok konu hakkında güncel bilgiler verildi. Oda üyelerimizi bilgilendirme noktasında bu tür toplantılar bizlerin dolayısıyla üyelerimizin ufkunu genişletmektedir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Hatay’da Türk futbol Tarihinde Bir İlk Gerçekleşti

KARAAĞAÇ SPOR HİSAR SPOR KARŞILAŞMASINI 4 BAYAN HAKEM YÖNETTİ
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda yer alan takımlardan Arsuz Karaağaç Spor ile 1970 Hisar Spor arasında oynanan ve ev sahibi takımın 3-1 kazandığı müsabakayı yöneten hakemlerin 4 tanesi de bayan olunca, Türkiye Futbol Tarihinde bir ilk gerçekleşmiş oldu. Karşılaşmayı Adana bölgesinden Sevgi Günel, yardımcıları da Mersin Bölgesinden Perihan Ece ile Osmaniye Bölgesinden Necla Çiçek yaparken, 4. hakem olarak ta Mersin Bölgesinden Deniz Eker görev yaptı.
Bayanların yoğun ilgi gösterdiği müsabaka öncesinde Arsuz Karaağaç Spor Kulüp Başkanı Nevzat İnan, yönetici Rızkullah Yılmaz ile Bayan taraftarlar adına Kevser Yılmaz, maçın hakemleri Sevgi Günel, yardımcıları Perihan Ece, Necla Çiçek, 4. hakem Deniz Eker ile her iki takım kaptanlarına çiçek taktim ettiler.

İskenderun Sahili, Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması ile Şenlendi

Sürdürülebilir balıkçılık ve av yasakları konularında kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla düzenlenen ve İskenderunlu yarışmacıların yanında Gaziantep, Adana ve Mersin illerinden de gelen toplam 97 yarışmacının katıldığı 9. Geleneksel İskenderun Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması İskenderun sahilinde, renkli görüntüler eşliğinde gerçekleştirildi. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in beraber işaret fişeği atması ile başlayan yarışma, usta balıkçıların oltaları atıp heyecanlı bekleyişleriyle devam etti.

Yarışmanın amaçları ve dikkat çekmek istenilen hususlar hakkında bilgi veren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan; “Parçalı bulutlu bir havada burada bir araya geldik. Balık stoklarından gelecek nesillerin de yararlanabilmesi için ‘Sorumlu Balıkçılık’ ilkesini benimseyen bizler konu ile ilgili farkındalık oluşturmak istiyoruz. Sorumlu balıkçılıkta hedef, üretim kapasitesi sınırlı olan doğal balık stoklarının korunması ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Günümüzde doğal balık stoklarının üçte biri tamamen tükenmek üzeredir. Bu azalışın en temel nedeni balıkların üreyemeden ve aşırı avlanmasıdır. Ülkemizde uygulanan av yasakları çoğu zaman eleştirilse de, balıkçılık faaliyetlerinin halen güçlü bir şekilde sürmesini sağlamış, balık stoklarının on yıllar önce tamamen zarar görmesini engellemiştir. Unutulmamalıdır ki, balık stokları da diğer doğal kaynaklar gibi geçmişten bize bırakılan bir miras değil, gelecek nesillerden ödünç aldığımız bir değerdir. Balıkçılık düzenlemelerinde en temel kural, her bir bireye en az bir kez üreme şansı vermek için ilk üreme boyundan sonra avlamaktır” dedi.

Yarışmada olta ve yelekleri teslim edilen her yarışmacıya; asgari boy yasağı olan ilk üreme boyundan itibaren avlanması gerektiği, avlanması tamamen yasak olan türlerin ise avlanmaması gerektiği anlatıldı. Yarışma boyunca asgari boy değerinin altında olan ve avcılığı yasak olan balıklar yarışmacılar ve hakem heyeti tarafından tekrar denize bırakıldı.

Tutulan balıkların cinsine, büyüklüğüne ve türüne göre farklı kategorilerde ödüllerin verildiği yarışmaya katılan yarışmacılar, bu etkinlikle hem zevkle balık tuttuklarını hem de bilinçli avcılığın ne demek olduğunu kamuoyuna anlatmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Yarışmanın sonunda çeşitli kategorilerde dereceye giren yarışmacılara ödülleri veren İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, Geleneksel İskenderun Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması’nın amacının sportif balıkçılığı özendirmek, geliştirmek ve bilinçli balıkçılığın ne demek olduğunu uygulamalı olarak göstermek olduğunu söyledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Silifke’de Girişimciliği anlattı

İTSO Heyeti Silifke’de düzenlenen Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayına katıldı

Silifke’de, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman’ın da katıldığı ‘Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayı’na İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez katıldı.

Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayı Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman ve eşleri, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Çevre il ve ilçelerden Oda Temsilcilerinin de katıldığı ve yoğun ilgi görün Çalıştay’da iş adamı ve girişimciler de yer aldılar.

Akdeniz Bölgesine gelmenin onurunu bir kez daha yaşadığını belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Eski köye yeni adet getirmek gerektiğinin altını çizerken, zengin olmak için tek yolun girişimcilik olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, Silifke’nin değerlerini ve potansiyelini ekonomiye ve kazanca dönüştürmesi gerektiğini de dile getirdi.

Protokol konuşmalarının ardından salona hitap etmesi için çağrılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nı, ortaya koyduğu vizyonundan dolayı tebrik etti. Hisarcıklıoğlu Silifke’yi yoğurt ve çilek konusundaki tescil çalışmaları için kutlarken şöyle konuştu: “Odamız Türkiye çapında bir ilki yapmış. Bununla da yetinmemiş. Silifke Ekonomik İşbirliği Konseyini kurmuş. Böylece Silifke’yi bir marka haline getirmeyi hedeflemiş. Yine Silifke çileği, sadece Türkiye’de değil dünyada da tanınıyor. Ama tanınmak yetmez. Bunu koruyup, daha fazla kazanca dönüştürmek de lazım. İşte bunun için de Odamız, Silifke çileğine coğrafi işaret almak içinde çalışıyor. 110 yıllık köklü bir geçmişe sahip, Silifke TSO’mıza da bu yakışırdı zaten. Tüm bu vizyoner işlere imza atan Silifke Ticaret ve Sanayi Odamız iftihar ediyor, Başkanımızı, yönetimini, meclisini ve çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Yine burada beni çok mutlu eden bir tablo daha var. Herkes bu organizasyon için elini taşın altına koymuş. Mersin TSO, Mersin DTO, Mersin Üniversitesi, TOBB ETÜ ve Sayın Valimize, verdikleri destek için teşekkür ederim. Oda ve Borsalarımızın, TOBB ETÜ ile yakın ilişki içinde olması çok önemli. Unutmayın, burası sizin, yani Türk iş dünyasının üniversitesi.”

Silifke’nin; Kıbrıs’ı, Akdeniz’i, Anadolu’ya bağlayan bir köprü olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Silifke’de sanayi, tarım, hayvancılık ve turizm potansiyeli bulunduğunu anlattı. TOBB Başkanı, Silifke ovası ve seralar sayesinde, yılda 3 ürün alındığından söz ederek, “Her şey yetişiyor ama en önemlisi çilek ve limon. Son geldiğimde Odamızın yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirmiştik. O zaman fiziki kapasite tamam, şimdi sıra hizmet kapasitesini ve kalitesini artırmakta demiştim. Odamız hemen harekete geçti, akredite Oda haline geldi. Yani sizlere 5 yıldızlı hizmet sunuyor. Silifke TSO vizyoner çalışmalarıyla camiamızı gururlandırıyor. SİTSO Akademi de bunun en güzel örneği. Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayı da Silifke’ye yakışır bir etkinlik olmuş” dedi.

Zenginleşmenin yolunun ticaretten geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, 1912 yılında yabancı bir yazarın araştırmasında; Türk insanının girişimcilikten çok memur veya subaylığa meylettiğini ortaya çıkardığını belirtti. Almanya ve Japonya’nın 2. Dünya savaşı sonrası, müteşebbis girişimci orta sınıf sayesinde ayağa kalktığını hatırlatan TOBB Başkanı, bugün, dünyanın en zengin 20 ülkesinin, en girişimci 20 ülkesi olduğunu açıkladı.

Bu devirde asıl sermayenin para değil, icat çıkarmak olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Biz evlatlarımızı icat çıkarmayın diye yetiştirdik. Aslında bizim dilimizde çok güzel bir laf var. Eski köye yeni adet getirmek. İşi, kimsenin yapmadığı şekilde yapmak şart. Kendini yenileyemeyenler kaybeder” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu girişimcilik konusunda Nokia, Facebook, Uber, Alibaba.com, Tüpraş örneklerini verdi.

Hedefsiz gemiye hiçbir rüzgarın yardım etmediğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hedef ve hayalin önemini vurguladı. Turgut Özal’ın Türkiye’ye girişimcilik konusundaki katkılarını anlatan Hisarcıklıoğlu “Rahmetli Özal çıktı bir hedef koydu. Türkiye’ye 10 milyon turist gelecek dedi. 300 bin turist geliyordu. Dalga geçtiler. Ama bugün 35 milyon turist geliyor. İlk 10 içindeyiz” dedi.

Çok çalışmanın gereği üzerinde de duran Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Hayallerdeki hedefe gözyaşı olmadan ulaşmak mümkün değil. Bir Türk Atasözü der ki; Keskin bıçak olmak için çok çekiç yemek gerekir. Ter akacak. Başarmak için çok çalışacağız! Benim kendi ilkelerimi paylaşmak isterim: İşten artmaz, dişten artar, işin hilesi dürüstlüktür, önce kontrol, sonra itimat, hafızasına güvenen daima yanılır, işte idare olmaz, takımsız lider olmaz, kuş alayıyla uçar”

Çalıştay’da ‘umutsuz olmayın’ mesajı veren Hisarcıklıoğlu “Bu ülkenin potansiyeli çok büyük. 95 yılda nereden nereye geldik. Bir ülke düşünün. Yiyecek ekmeği yok… Savaştan çıkmış. Sanayi devrimini ıskalamış. Sermayesi, üretecek makinası, eğitimli iş gücü yok. Toprağı işleyecek traktörü yok, dil bilen insanı yok… Ama neyi var. Müthiş bir azmi var. Biz bir araya geldiğimiz zaman kazanırız. Kimseyi ötekileştiremeyiz. Benim fikrimden değil diye insanı dışlarsak biz kaybederiz. Bu ülkenin her bir akla ihtiyacı var. Bir olacağız, beraber olacağız. Geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Ve kazanacağız. Ben buna inanıyorum” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman ise konuşmasında vizyon ve amacın önemine işaret ederek, bunun belirlenmesi halinde stratejinin etkisinin görüleceğini kaydetti. Temel vizyonlarının halkın varoluşu ve daha ileri götürülmesi olduğunu ifade eden Erhürman şöyle konuştu: “Halkımızın sosyal ve ekonomik kalkınması en önemli varoluş mücadelemiz. Ekonomik varoluşu sağlayamazsanız, var oluşunuz bir risk altındadır. Bir yandan çözüm anlamında halkımızın haklarını korurken, diğer yandan da halkımızın ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamamızın gerekliliğini ortadadır. Siyasi eşitlik olmazsa olmazımızdır. Kıbrıs sorununu adil ve kalıcı bir formülle çözülmesini istiyoruz.

Güneye gelen turistin de Kuzeye de gelmek istediğinden söz eden Başbakan Erhürman, “Üstelik Kuzey daha ucuz. Bu da önemli bir hareketlilik. Bizim iki önemli sektörümüz var. Birisi turizm birisi yüksek öğrenimdir. Bizim turizm gelirimiz 850 milyon doların üzerinde. Yüksek öğrenimde ise 700-750 milyon dolar civarında. Turizmi 12 aya yaymamız ve çeşitlendirmemiz yazım. Kıbrıs’ın turizm potansiyeli casinolardan ibaret değildir. Shakespeare’in Otello Kalesi Kıbrıs’tadır. Çok ciddi bir tarih vardır.
Tarım potansiyelimizin aslında ihracatta çok önemli bir potansiyeli var. Ama biz maalesef biz turizm sektöründe dahi kendi öz ürünlerimizi tükettirmeyi bile başaramadık. Bu da bir öz eleştiri. Anamur’dan gelen su bizim için yaşamsaldır. Ancak biz bunu daha tarıma ulaştıramadık” dedi.

Silifke TSO Başkanı Nurettin Kaynar da konuşmasında ilçenin marka kent potansiyelinden söz ederek, tanınırlığı açısından ön sıralarda yer aldıklarından söz etti. Silifke’nin turizm, tarım ve ihracat kenti olduğunu anlatan Kaynar Silifke yoğurdu ve çileğinin yakında coğrafi işarete kavuşacağını bildirdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, strateji geliştirebilmek ve liderlik yapabilmenin çağın en önemli konularından birisi olduğunu belirtti. Konuyla ilgili bilim insanlarını iş dünyası ile buluşturma gayretinizi çok değerli bulduğunu ifade etti. Türkiye ile KKTC arasındaki ticaretin kotasız ve sınırsız olması gerektiğini anlatan Deniz, bu hedefe ulaşmak için plan ve programa ihtiyaç olduğunu dile getirdi.