“Genç Çok İş Yok “ Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleşti

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) çerçevesinde finanse edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren “Genç Çok İş Yok “ projesinin kapanış toplantısı düzenlendi.

Arsuz Öğretmen Evi’nde düzenlenen toplantıya Arsuz Kaymakamı Musa SARI, , Siyasi ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ,Kurum Müdürleri , Şube Müdürleri, Arsuz Belediyesi Kültür Müdürü Hüseyin YANGIN, , Proje Koordinatörleri Kübra YILDIZ ve Nilgün SAVAŞ, Kurs Eğitmenleri ve kursiyerler katıldı.

Proje Koordinatörlerinden Nilgün SAVAŞ; Proje kapsamında 12 ay boyunca yapılan çalışmalardan slaytlar eşliğinde, projenin başlangıç aşamasından itibaren resmi açılış töreni, proje kapsamında verilen Aşçılık ,Hijyenik Gıda Ürünleri, Turizm Rehberliği kursları ve süreç içersinde yapılan etkinliklerden bahsetti. Aynı zamanda projemiz kapsamında gerçekleştirilen kitap okuma etkinliğinden, ücretsiz olarak proje kapsamında kursiyerlere yönelik organize edilen geziler ve piknik etkinliğinden, kursiyerlere verilen girişimcilik ve iletişim gibi konularda bilgilendirme seminerinden bilgiler sundu.

Proje koordinatörlerinden Kübra YILDIZ ; Genç Çok İş yok projesi kapsamında sadece beceri kazandırma alanında değil aynı zamanda kursiyerlerin özgüven, iletişim,sosyal uyum ve girişimcilik becerileri gibi niteliklerini de arttırmış olduklarından bahsetti.12 aylık süre boyunca kursiyerlere sadece eğitim vermekle sınırlı kalmadık, yeri geldi psikolojik destek vermeye çalıştık, yeri geldi arkadaşlık ettik, yeri geldi aile olduk dedi.

Kursiyerler adına konuşan Yeşim MADENSEVER ; Kaymakamlığımız bünyesinde açılan uygulamalı girişimcilik kursuna katılarak aldığı belge ile kendisine iş yeri açan Yeşim Madensever yapılan SODES projesi ile de Hijyenik Gıda Ürünleri alanında da mesleki beceri kazanmış,İşletmesinin daha verimli hale gelmesi için eksiklerini tamamlamış olduğunu ifade etti. Katıldığı bu proje ile boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendiklerini, kurslar sayesinde çok şeyler öğrendiklerini, kitap okuma alışkanlığı kazandıklarını, proje sayesinde güzel bir gezi yaptıklarını, çok güzel dostlukların oluştuğunu ifade ederek; emeği geçen Kaymakamımız Sayın Musa SARI’ya, proje koordinatörlerimize, eğitim hocalarımıza ve emeği geçenlere, kursiyerler adına çok teşekkür etti.

İskenderun Belediyesi Sanat Galerisinde Engelli Kursiyerler El Sanatları Sergisi Açtı

İskenderun Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile T.C. Kalkınma Bakanlığı SODES (Sosyal Destek Programı) ve Hatay Valiliği tarafından finanse edilen ‘Engelliyim, Engel Tanımam’ projesi kapsamında eğitim alan engelli kursiyerler el sanatları sergisi açtı.
Açılan sergide engelli kursiyerler, el becerilerini kullanarak ürettikleri el emeği göz nuru ürünleri sergiledi.
Belediye sanat galerisinde düzenlenen serginin açılışına İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in eşi ve +1 Engelsiz İskenderun Derneği Başkanı Feray Dingil, İskenderun Belediye Başkan yardımcısı Halim Öztaş, Kültür Müdürü Mehmet Söylemez, işkur ve milli eğitim müdürlüğü yetkilileri, engelli kursiyerler ile çok sayıda davetli katıldı.
Düzenlenen sergisi de bir konuşma yapan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in eşi ve +1 Engelsiz İskenderun Derneği Başkanı Feray Dingil, “Kursiyerlerimizin engellerine rağmen üretmiş olduğu bu güzel ürünleri burada görmek beni fazlasıyla mutlu etti. Açmış olduğumuz kurslar ve verilen eğitimler ile engellileri hem bir meslek sahibi yapacak hem de sosyal süreçlerine katkı sağlayarak topluma kazandırılmalarını sağlayacak. Bu kursun açılmasında emeği gençleri kutluyorum” diye konuştu.

İlk Sertifikalar Başkan Culha’dan

SODES Destek Programı Kapsamında, Arsuz Belediyesi tarafından açılan “Doğal Taş İşleme” kursunun ilk kursiyerleri, sertifikalarını Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın elinden aldı.
Arsuz Belediyesi tarafından Üçgüllük Kültür ve Sanat Merkezinde hayata geçirilen Doğal Taş İşleme Atölyesinde verilen, “Doğal Taş İşleme” kursunu başarı ile bitiren kursiyerler sertifika almaya hak kazandı. Özellikle ev hanımları ve genç kızların katılım gösterdiği kursa, kursiyerlerin tamamı büyük fedakârlık ve özveri ile devam etti. Bölge halkının bu kurslara gösterdiği ilgiden memnun olduğunu dile getiren Başkan Culha, Kalkınma Bakanlığıyla ortak yürütülen SODES Destek Programı kapsamında, ilk kursun, ilk kursiyerlerine sertifikalarını vermiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Kurs sertifikalarını büyük bir mutlulukla alan kursiyerler, bu tarz kursların devam etmesi gerektiğini belirterek, başta Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Arsuz’a İki Dev Proje

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve Arsuz Kaymakamı Musa Sarı Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklenen “Arsuz Gül Plajı” ile “Rhosus Antik Kent” projelerinin protokolünü imzaladı.
Arsuz’a her yeni günde, yeni bir çehre kazandıran Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Belediyesi ve Arsuz Kaymakamlığı tarafından ortak hazırlanan “Arsuz Gül Plajı” ile “Rhosus Antik Kent” projelerinin protokolünü, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile birlikte, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız eşliğinde imzaladı.
“Kentteki Değerlerimizin Korunması Ve Daha Belirgin Bir Noktada Olması Açısından Çok Önem Arz Etmektedir”
Göreve geldiği günden itibaren kendisini hizmete adayan Başkan Culha, bu proje ile Arsuz’un yeni bir çehreye bürüneceğini, hem Arsuz’lu hemşerilerin hem de Arsuz’a misafir olarak gelecek kişilerin Arsuz’a hayran kalacaklarını ifade etti. Nazım Culha, imza töreninde, “Bugün ilçemizde çok önemli iki projeyi imzalamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Kalkınma ajansımızın, DOĞAKA’nın destekleri ile mali destekleri ile biri ilçe kaymakamlığımız, biri belediyemizin sunduğu önemli iki proje, kalkınma ajansımız tarafından mali desteğe kabul görmüş, layık görülmüştür. Tabi bu konuda başta sayın kaymakamımızın çok ciddi gayretleri var. Öncelikle kendilerine teşekkür ediyoruz. Ayrıca sayın valimizin de bu konuda destekleri var. DOĞAKA genel sekreterimiz onur beyin çok hassasiyet ve ciddi bir çalışması var. Bu konuda da emekleri var, kendisine de teşekkür ediyoruz. Bizim belediyemizin sunduğu proje “Arsuz gül plajı” projesi. Devlet demir yolları kampımızın bitişiğinde bulunan kumsal alanın, halk tarafından kullanılmak üzere, orada üç adet sosyal tesis, mevcut yolun aydınlatmasının yapılması, halkı denizle buluşturmak, orada modern bir plaj tesislerinin yapılması, biraz daha modern şartlarda, Arsuz’lu hemşerilerimizin, Arsuz’a gelen misafirlerimizin denize inme imkânlarını sağlayacaktık. Gerek belediyemizin sunduğu Arsuz Gül Plajı Projesi, gerekse kaymakamlığımızın sunduğu Rhosus Antik Kent Konut Projesi, Arsuz’un gelişmesi adına ve Arsuz’un daha modern bir kent olması adına, daha modern bir görüntü oluşturması, özellikle tarihi kültürel değerlerimizin, kentteki değerlerimizin korunması ve daha belirgin bir noktada olması açısından çok önem arz etmektedir. Bu iki tane projenin Arsuz’umuza hayırlı olmasını diliyorum ve bu iki projenin Arsuz’a kazandırılması yönünde emeği geçen başta DOĞAKA genel sekreterimize, sayın valimize ve bakanlığımıza, kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Bu mutfağın içerisinde bulunan personelimiz var. Gerek belediyenin gerekse kaymakamlığımızın teknik ekibi var. Onlarda hazırlık aşamasında çok ciddi emek sarf etiler. Onlara da teşekkür ediyor, projelerin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum,” ifadelerini kullandı.

“Arsuz İçinde, Bölgemiz İçinde Heyecan Verici Bir Proje”
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ise, “ Bugün kaymakamlığımızın ve belediyemizin, DOĞAKA kalkınma ajansımızla desteklenen iki projesinin imza töreni ve görüşme töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Birisi kaymakamlığımızın proje sahibi olduğu, belediyemizin ortak olduğu rhosus antik kent projesi. Belirli bir mahallemizin, üç sokakta, sekize sekiz evimizin dış cephelerini, bahçe duvarlarını, kapılarını, pencerelerini çalışarak oraya ayrı bir cazibe merkezi, çekim merkezi haline getireceğimiz, arsuz içinde bölgemiz içinde heyecan verici bir proje. Diğeri de belediyemizin proje sahibi olduğu yine bizim ortak olduğumuz arsuz gül plajı projesi. Onunla ilgili başkanım bilgi verecektir. Bu iki turizme yönelik projenin imzası için bir araya geldik. Ancak bunun yanı sıra aynı zamanda seracılık alanında da kalkınma ajansımızın ilçemize destekleri odu. Yine aynı projenin başka bir alanında. Muz seralarımızın desteklenmesi için 6 çiftçimize geliştirilmesi, yaygınlaştırılması adına destekleri oldu. Ben şahsım, ilçemiz adına başta sayın valimiz olmak üzere kalkınma bakanlığına, DOĞAKA Genel Sekreterimiz Onur Bey’e, emeği geçen herkese, proje hazırlayan arkadaşlarımıza, belediye başkanımıza hem kaymakamlığımız hem belediyemizin projeci arkadaşlarımıza şahsım ve ilçemiz adına teşekkür ediyorum. İnşallah ilçemize hayırlı, uğurlu olması temennisiyle, daha böyle nice projelere hep birlikte imza atma temennisiyle hayırlı uğurlu olsun diyorum,” Şeklinde Konuştu.

Hünerli Eller Hünerli Kadınlar Projesi

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programları kapsamında desteklenen, Türk Kadınlar Birliği Derneği İskenderun Şubesi tarafından yürütülen ‘Hünerli Eller Hünerli Kadınlar Projesi’ Sertifika töreni İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlendi.

‘Hünerli Eller Hünerli Kadınlar’ Projesi’ne İTSO ve TOBB Hatay Kadın Girişimcileri de destek vererek, kadınların istihdam edilmesine öncülük ettiler.

Türk Kadınlar Birliği Derneği İskenderun Şubesi Başkanı Canan Gencer, Sertifika töreninin açılışında yaptığı konuşmasında, “Türk Kadınlar Birliği İskenderun Şubesinin kabul edilen SODES Projesinde, ‘Hünerli eller Hünerli kadınlar’ projesi kapsamında 4.5 ay süreyle Aşçı yardımcılığı kursları verildi. Projedeki amacımız, Beşeri sermayenin geliştirilmesi ve Toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi amacıyla oluşturulan Sosyal Destek (SODES) 2017 yılı Projesi kapsamında hazırladığımız ‘Hünerli Eller Hünerli Kadınlar’ projesi 4.5 ay süre ile Aşçı yardımcılığı kursları verildi. Temennimiz Kursa katılan bayanlarımıza iş kurma imkanı ve istihdam oluşturmaları sağlanacak. Amacımız burada bayanlarımızı iş hayatına kazandırmak ve meslek sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Projemize destek veren ve yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Sertifika törenine katılan Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’da İTSO Halil Şahin Meclis Salonunda kursiyerlere ve sertifika törenine katılanlara hitaben yaptığı konuşmasında; “Bu gün bu sertifika töreninde Türk Kadınlar Birliği İskenderun Şubemizdeki hanımların heyecanlarını en üst seviyede gördüm. Sizleri tekrar motive edebilmek adına Bu törene katılmayı kendime görev bildim. Bu SODES projesi Türkiye’de 32 ilde kullanılıyor. Bu da adı üstünde Sosyal Destek Programı. Kalkınma Bakanlığı Finanse ediyor. İllerde bir Vali yardımcısı koordinatörlüğünde yapılıyor. İlin performansına göre Kalkınma Bakanlığından o illere ödenekler ayrılıyor. 2017 yılı başında Hatay’da göreve başladığımda SODES bütçemiz 2 milyon 600 bin liraydı. Şu anki bütçemiz 12 milyonun üzerinde. Bundan sonra 2018 bütçesinde daha da yukarılara çıkacağımızı tahmin ediyorum. 20 milyonlara doğru çıkacağımızı tahmin ediyorum. Bunun için de Valilik çe yürüttüğümüz 5 tane projemiz var. Bir kısmı burada da uygulanıyor. Fakat İskenderun’da gördüğüm bir eksiklik var. İskenderun’da çok fazla proje yapılmamış. Bundan sonra Kaymakamlığımızın da desteğiyle daha fazla projeye katkı verileceğini tahmin ediyorum. Türk Kadınlar Birliği Derneği İskenderun Şubesine de projede gösterdikleri gayretlerden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Hatay Valiliği SODES Proje Brim Sorumlusu Mehmet Koca ve İskenderun İş-Kur Müdürü Mehmet Yüksel tarafından 17 kursiyerlere belgeleri verildi. Sertifika törenine Hatay Valiliği SODES birimi uzmanı Ali Onur da katıldı. Proje koordinatörü olan Yüksel Subaşı Köse de, gerek projenin hayata geçirilmesi sürecinde gerekse kursların başlamasından sonra 4.5 ay boyunca özverili gayretleri ile kursiyerlerle birebir ilgilenerek, projenin yürütülmesinde önemli gayretleri oldu.
Belgelerine alan ve iş kurmak isteyen kursiyerler de sertifika töreni sonrası yetkililere teşekkür ederek, günün anısına toplu halde fotoğraf çekindiler.

Engelsiz Atölye

Belediye Başkanı Seyfi Dingil, sahildeki Engelsiz Atölye salonunda eğitim alan kursiyerleri ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Projenin son derece verimli geçtiğini belirten İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil,”İskenderun Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile T.C. Kalkınma Bakanlığı SODES (Sosyal Destek Programı) ve Hatay Valiliği tarafından finanse edilen ‘Engelliyim, Engel Tanımam’ projesi devam ediyor. Sahilde bulunan İskenderun Belediyesi Engelsiz Atölye salonunda devam eden kurslarda engelli bireylere çeşitli kurslar veriliyor ”dedi.

Verilen eğitimlerde dolayı memnun olduklarını belirten engelli kursiyerler,”İskenderun Belediye Başkanımız Sayın Seyfi Dingil’e çok teşekkür ediyoruz. Burada oldukça verimli eğitimler alıyoruz. Sağ olsun hocalarımız bizimle yakında ilgileniyor. Bizleri sağlayan kişilere, kurum ve kuruluşlardan Allah razı olsun.”şeklinde konuştular.

“İşlenmiş Taş Sergisi” Arsuz Kent Meydanında Açıldı

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, SODES Destek Programı Kapsamında, Arsuz Belediyesi tarafından hayata geçirilen Doğal Taş İşleme Atölyesinde kursiyerlerin hazırlamış olduğu “İşlenmiş Taş Sergisi” açılışına katıldı.
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, sergi açılışına Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, Arsuz Halk Eğitim Müdürü Ali Altuk, Meclis Üyeleri, Birim müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı.
Kalkınma Bakanlığı, Hatay Valiliği ve Arsuz Belediyesinin bu projeyi ortak yürüttüklerini belirten Başkan Culha, “ Bakanlık destekli bir proje. Belediyemizle birlikte yürüttüğü ve Üçgüllük mahallemizde yaklaşık üç aya tekabül eden, 488 saatlik çok farklı kurs. Çünkü taş işleme kursiyerlerimizi ağırlıklı bölümü hatta bir bütünü bayan kardeşlerimizden oluşmaktadır. Çalışırken de onları ziyaret ettiğimde performanslarını görme şansım oldu. Ben öncelikle onları tebrik ediyorum. Ayrıca bakanlığımıza ve valiliğimize sundukları katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu kursumuzun amacı, bölgemizde istihdama katkı sunmak. Mesleği öğrenme açısından birkaç adım mesafe almak anlamında biz de bunu destekliyoruz. Hali hazırda bizim ilçemizde, muhtelif mahallelerimizde, muhtelif branşlarda 10’un üzerinde 12’ ye yakın iş kolunda, branşta halk eğitim müdürlüğümüzle birlikte de çalışmalarımız oluyor. Ve inşallah bu çalışmalarımız devam edecektir. Özellikle evdeki kadın kardeşlerimizin rağbeti çok yüksek oluyor. Hem orada bir meslek ediniyorlar, hem de ürettikleri ürünleri bir değere dönüştürüyorlar. Biraz da kendi ev ekonomilerine bir katkı oluşturuyor. Bu bağlamda da bizim karaağaç semt pazarımızda, el emeği göz nuru üretilen ürünlerin orada sergilenmesi ve satışının yapılması yönünde biz alan ihlas ettik. Ve Çetillik mahallemizde, yani Arsuz merkezde diyeceğimiz yeni semt pazarımızda hizmete giriyor. Orada da bu amaçlı alan hizası yapacağız. Hatta bir gün iki gün ile sınırlı olmayacak. Kadınlarımız kendi ürettikleri ürünlerini istedikleri kadar orada teşhir edebilecekler. Emekleri ekonomiye dönüştürecekler inşallah. Ben bu bağlamda emeği geçen başta Hatay valiliğimiz, Arsuz kaymakamlığımız, hocalarımız, çalışma arkadaşlarım, halk eğitim müdürlüğümüz, kursiyer kardeşlerimiz kısacası emeği olan herkese teşekkür ediyorum,” ifadelerini kullandı. Arsuz Halkının yoğun ilgi gösterdiği açılışta, Başkan Nazım Culha, kursiyer ve vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

”Genç Çok İş Yok” Proje Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Arsuz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sunulan , Kalkınma Bakanlığı , SODES kapsamında Hatay Valiliği tarafından desteklenen ve Arsuz Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından yürütülmekte olan “ Gen Çok İş Yok” projesinin tanıtım toplantısı Uluçınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli konferans salonunda yapıldı .

Proje Adı : “ Genç Çok ,İş Yok”

Bütçe : 153,270 TL

Proje Süresi : 12 Ay

Açılan Kurslar :

1. Aşçılık ( 30 Kursiyer)

2. Hijyenik Gıda Ürünleri ( 20 Kursiyer)

3. Turizm Rehberliği ( 20 Kursiyer)
Projemiz ,Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı kapsamında Hatay Valiliği tarafından desteklenmektedir. Amacımız: turizm sektörüyle ilintili alanlarda mesleki eğitim kursları düzenleyerek istihdamı arttırmak

Kaymakam SARI konuşmasında, SODES Kalkınma Ajansı ve Dernekler Dairesi Başkanlığında çeşitli projelere destek aldıklarını ve ilaveten Avrupa Birliği ,Ulusal Ajans gibi çeşitli kaynaklara proje sunduklarını, hanımlarımıza , gençlerimize ve benzeri kitlelere yönelik yetiştirilmiş elaman sayısını arttırma amacı ile proje yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kaymakam SARI , desteklerinden dolayı Hatay Valisi Sayın Erdal ATA’ ya , Vali Yardımcısı Nursal ÇAKIROĞLU ‘na , Valilik SODES Proje Koordinasyon Birimi Sorumlusu Mehmet KOCA ve arkadaşlarına , İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğüne ,Kaymakamlık Proje Ofisi Koordinatörleri Kübra YILDIZ , Nilgün SAVAŞ ve Mutlu PARLAR’a , Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakf Müdürü Ayşe SÜMER ve personellerine teşekkür etti..

Programa, Kaymakam Musa SARI , Valilik SODES Birimi Sorumlusu Mehmet KOCA , kurum müdürleri , SODES kursiyerleri ve öğrenciler katıldı.

ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM Projesi Başlıyor

 İskenderun Belediyesi olarak, 03/03/2017 tarihinde T.C. Kalkınma Bakanlığı SODES(Sosyal Destek Programı) 2017 Teklif Çağrısı na “ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM” projesi ile başvuru yapılmıştır.
İskenderun Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile T.C. Kalkınma Bakanlığı SODES(Sosyal Destek Programı) ve Hatay Valiliği tarafından finanse edilen “ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM” projesinin açılış toplantısını gerçekleştirildi.
İskenderun Ramada Otelde düzenlenen toplantıya İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve eşi Feray Dingil,AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili ,sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.
Saygı Duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından proje ile bilgiler veren Nur Bahar Sakcı engelli bireylerin toplumlardaki gerçekliğinin yadsınamaz olduğunuzu belirterek,”Ülkemizde devlet politikası bağlamında engellilere tanınan hakların Cumhuriyet dönemi itibariyle geliştirilmeye başlandığı görülmektedir“dedi.
Daha sonra bir konuşma yapan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise engelli vatandaşların her zaman yanlarında olduklarını belirterek, “Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Hatay Valiliğine sunulan ve Bakanlıkça uygulanması uygun görülen 2017-31-182 nolu ile “Engelliyim, Engel Tanımam “ projemiz ile Engelli bireylerimize halı/kilim, ahşap ve süs çalı yetiştiriciliği bölümlerinden oluşan engelsiz atölye Mayıs ayı içerisinde hizmete açılacaktır. Engelsiz atölyemizde düzenlenecek mesleki eğitimlerle engelli bireylerimizin istihdam edilebilirlikleri arttırılacak ve sosyo ekonomik yönden gelişmelerini sağlanacaktır. Engelsiz atölyemiz İskenderun da yaşayan tüm engelli bireylerimize yıl içinde sürekli hizmet sunacaktır “diye konuştu.
Daha sonra proje hakkında bir sunum yapan proje koordinatörlerinden Emine Gül ise “İskenderun belediyesi olarak engelli bireylerimizin sorunlarının farkında olup, sorunları gidermeye yönelik çalışmalarımız ve projelerimiz devam edecektir” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından proje ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

 2017/31/0182 referans numarası ile kaydedilen projemiz T.C. Kalkınma Bakanlığı ve Hatay Valiliği tarafından 17/10/2017 tarihinde yapılan açıklama ile desteğe hak kazanmıştır.
 Milli Eğitim Müdürlüğü Proje ortağımız .
 Proje Bütçesi 318 449 TL dir.
 Projemiz 28/11/2017 tarihinde başlamıştır. Proje süresi 12 ay
 Engelsiz atölye çalışmaları başlamıştır.
Engelsiz atölye Pendik belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir.
 Proje kapsamında 3 atölye oluşturulacaktır.
 Ahşap Atölyesi, Halı/Kilim Atölyesi ve Süs Çalı yetiştiriciliği Atölyesi
Atölyeler için yapılan çalışmalar ;
1- Binamız tarihi eser olması nedeni ile yazışmaları başlamıştır.
2- Kursiyerlerimiz tespit edilmiştir. 32 kursiyer kaydı alınmıştır. Tüm engel grubuna sahip bireylerimiz başvurmuştur. Özellikle kilim dokumacılığına görme engelli vatandaşlarımız yoğun ilgi göstermişlerdir.
3- Satınalma Süreçlerimiz devam etmektedir.
4- Eğitimler En geç Mayıs ayının ilk haftası başlayacaktır.

Projemiz Kasım ayında sona erecektir.

“Kadınlar Önceliğimizdir” SODES Projesinin açılış toplantısı gerçekleşti

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hayata geçireceği SODES ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ projesi açılış toplantısı İTSO’da gerçekleştirildi.
Hatay Valiliği Koordinasyonunda İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan proje, Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse ediliyor.
İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin müdür yardımcısı Yusuf Yıldırım’ın proje koordinatörlüğünü yaptığı ve proje yürüttüğü ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ SODES projesinin ekibinde Deniz Nizamoğlu ve Kerem Deveci de yer alıyor. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen SODES ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ projesinin açılış konuşmasını yapan İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı ve Proje Koordinatörü Yusuf Yıldırım; ”Bir proje yazarken ana hedefi ve özeti vardır. Biz de bu projeyi yazarken kadınlar önceliğimizdir diyerek projeyi hayata geçirdik ve Hatay Valiliği tarafından projemiz ilk sırada kabül gördü. İskenderun İlçe Müdürlüğümüz tarafından ‘Kadınlar Önceliğimizdir (SODES) Projesi 8.12.2017 tarihinde Proje sözleşmesi imzalanarak yürürlüğe girdi. Projemiz istihdam odaklı bir proje olduğundan ilimizde en yüksek puanı alarak birinci sırada kabul edilmiştir. Bu projede 34 kişiye istihdam sağlayacağız. Projemizin toplam bütçesi ise 174. Bin Liradır. Bizler burada bu proje ile ülkemize katkı sunmuş oluyoruz. Proje ortaklarımızla daha önceden görüşüp, proje ile ilgili fikir alış verişinde bulunarak onlarla birlikte hareket ettik. Bu işler ekip işi. Ekip ne kadar güçlü olursa, projede o derece etkili olur ve amacına ulaşır. Projemiz sosyal sorunlara çözüm bulmayı hedefleyen insan odaklı bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Bu projede amaç, istihdam edilebilirliğin arttırılması, nitelikli iş gücünün belirlenmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında 4 adet kurs açılacak olup bu kurslar Cilt Bakım Hizmetleri, Saça Geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri, Bilgisayar destekli Muhasebe Eğitimi ve Matbaa ve Filtrecilik sektörü için serigrafi baskı eğitimleri verilecektir. Kurslar 12 Mart 2018 tarihi itibari ile başlayacaktır. İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ‘Kadınlar Önceliğimizdir” SODES proje ortakları ise İş-Kur İskenderun Şube Müdürlüğü, İskenderun Madeni İşler Esnaf Odası ve İskenderun Berberler ve Kuaförler odası oldu.
İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hayata geçireceği SODES ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ projesi açılış toplantısında İskenderun İlçe Milli eğitim Müdür Mehmet Tuğrul ve İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk’de konuşma yaparak, Kadınlar Önceliğimizdir” SODES projesinin hayırlı olması temennisinde bulundular.
Kadınlar Önceliğimizdir” SODES projesinin açılış toplantısına İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili, İskenderun İş-Kur Müdürü Mehmet Yüksel, İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, Mili Eğitim müdür yardımcılar idareciler ve davetliler katıldı.