Kasaplar Odası Başkanı Sert; “Güvenle et yenilebilir”

İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, Yurt dışından getirilen canlı hayvanlarda çıktığı iddia edilen şarbon hastalığı ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vererek, halkı aydınlattı.
İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert yaptığı açıklamasında; “Yurtdışından getirilen canlı hayvanlarda çıkan şarbon hastalığı ile ilgili her kafadan ses çıkmaya başladı. Kime inanacağımızı şaşırdık. Fısıltı yoluyla milleti bir korku sardı. Etten uzak durun, şarbon var diye infiale gerek yoktur. Şarbon ciddi bir hastalıktır. Türkiye’de lokal olarak bazı bölgelerimizde sıkça görülür. Ancak hiçbir zaman salgına dönüşmez , lokal bölgelerde sınırlı kalır. Bu nedenle korkuya gerek yoktur. Veteriner hekimlerimiz bu hastalığı çok iyi bilirler, veteriner kontrolünden geçen hiçbir ette şarbon olmaz. Bölgemizde yapılan kesimhanelerde ve mezbaha nelerde veteriner hekim kontrolünde kesilen hayvanlardan elde edilen etlerde kesinlikle şarbon olmaz, güvenle yiyebilirsiniz. Vatandaşlarımızdan ricam kasaplar dışında alışveriş (ithal ve paket) özellikle mühürsüz etleri almaması tavsiyemdir. Halkımızın gönlü rahat olsun. Afiyetle et tüketebilirler.” Şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kasaplar Odası Başkanı Sert :”Kurban Kesim işini ehli kişiler yapmalıdır”

Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, Kurban Bayramı öncesi Belediyelerin belirlediği kesim noktaları ve hayvan pazarları ile, alınacak kurbanlıklarda dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgilendirmede bulundu.
Sert, bu yıl iki hayvan pazarı ile üç kesim noktasının belirlendiğine dikkat çekerek, “Hayvan pazarının biri, Arsuz çevre yolu Karaağaç mezbahanesinin olduğu alanda, diğeri ise Ağır Bakım Fabrikaları ile Kız Öğrenci yurdu arasında kalan arazide kurulacak. Çarşamba pazarı çeşme durağı, Barbaros Mahallesi Perşembe pazarı ve Sakarya mahallesindeki Cumartesi pazarında İskenderun Belediyesi tarafından kurban kesim noktaları oluşturuldu. Bu yıl, büyükbaş hayvan kesim ücreti 500 TL, küçükbaş hayvan kesim ücreti ise 70 TL. olarak belirlendi. Kesim noktalarının genel temizliği İskenderun belediyesinin, atık su kanalizasyonlarının temizliği ise Büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda” dedi.
Kurbanlık hayvanların seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da bilgi veren Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, “Büyükbaş hayvanların2, küçükbaş hayvanların 1 yaşını doldurmuş olması gerekir. Gözleri görmeyen, boynuzları kırık, topal ve kesim yerine yürüyemeyecek kadar hasta olan hayvanlar kurban edilemez. Kesim işini ehil kişiler yapmalıdır, aksi taktirde hayvan mundar olur. Kurban edeceğiniz hayvanı bizzat kendiniz veya vekalet vereceğiniz kişinin görmesi gerekir. Et parası ödeyerek Kurban ibadeti yerine getirilmez. Bazı kurum veya marketlerin ‘vekaletiniz karşılığında kestiğimiz kurbanlık’ diye poşetler içerisinde teslim ettiği etler titizlikle kontrol edilmelidir. İslami usullere uygun olmayan bu uygulama ile kurban kesmiş sayılmazsınız. Şahsi görüşüm, bunu yapanlar bazı marketlerin bayatlamış et stokunu eritmek kaygısını taşımaktadır. Bu durum, hayvan yetiştiricilerine de zarar vermektedir” şeklinde konuştu.

“Kadınlar Önceliğimizdir” SODES Projesinin açılış toplantısı gerçekleşti

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hayata geçireceği SODES ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ projesi açılış toplantısı İTSO’da gerçekleştirildi.
Hatay Valiliği Koordinasyonunda İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan proje, Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse ediliyor.
İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin müdür yardımcısı Yusuf Yıldırım’ın proje koordinatörlüğünü yaptığı ve proje yürüttüğü ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ SODES projesinin ekibinde Deniz Nizamoğlu ve Kerem Deveci de yer alıyor. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen SODES ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ projesinin açılış konuşmasını yapan İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı ve Proje Koordinatörü Yusuf Yıldırım; ”Bir proje yazarken ana hedefi ve özeti vardır. Biz de bu projeyi yazarken kadınlar önceliğimizdir diyerek projeyi hayata geçirdik ve Hatay Valiliği tarafından projemiz ilk sırada kabül gördü. İskenderun İlçe Müdürlüğümüz tarafından ‘Kadınlar Önceliğimizdir (SODES) Projesi 8.12.2017 tarihinde Proje sözleşmesi imzalanarak yürürlüğe girdi. Projemiz istihdam odaklı bir proje olduğundan ilimizde en yüksek puanı alarak birinci sırada kabul edilmiştir. Bu projede 34 kişiye istihdam sağlayacağız. Projemizin toplam bütçesi ise 174. Bin Liradır. Bizler burada bu proje ile ülkemize katkı sunmuş oluyoruz. Proje ortaklarımızla daha önceden görüşüp, proje ile ilgili fikir alış verişinde bulunarak onlarla birlikte hareket ettik. Bu işler ekip işi. Ekip ne kadar güçlü olursa, projede o derece etkili olur ve amacına ulaşır. Projemiz sosyal sorunlara çözüm bulmayı hedefleyen insan odaklı bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Bu projede amaç, istihdam edilebilirliğin arttırılması, nitelikli iş gücünün belirlenmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında 4 adet kurs açılacak olup bu kurslar Cilt Bakım Hizmetleri, Saça Geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri, Bilgisayar destekli Muhasebe Eğitimi ve Matbaa ve Filtrecilik sektörü için serigrafi baskı eğitimleri verilecektir. Kurslar 12 Mart 2018 tarihi itibari ile başlayacaktır. İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ‘Kadınlar Önceliğimizdir” SODES proje ortakları ise İş-Kur İskenderun Şube Müdürlüğü, İskenderun Madeni İşler Esnaf Odası ve İskenderun Berberler ve Kuaförler odası oldu.
İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hayata geçireceği SODES ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ projesi açılış toplantısında İskenderun İlçe Milli eğitim Müdür Mehmet Tuğrul ve İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk’de konuşma yaparak, Kadınlar Önceliğimizdir” SODES projesinin hayırlı olması temennisinde bulundular.
Kadınlar Önceliğimizdir” SODES projesinin açılış toplantısına İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili, İskenderun İş-Kur Müdürü Mehmet Yüksel, İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, Mili Eğitim müdür yardımcılar idareciler ve davetliler katıldı.

Kasaplar Odası Başkanı Sert, 40 TL’nin altında et satılması kaliteyi düşürür

İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, piyasada bazı kasapların 40 TL.nin altında et sattıklarına dikkat çekerek, bu şekilde satılan etlerin kalitesi düşeceği ve vatandaşlarımızın bu duruma riayet etmemeleri gerektiğine dikkat çekti.
İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert konu ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bazı kasap esnaflarımızın halkımıza et fiyatlarını 40 TL’nin altında satmalarından dolayı bir açıklama gereği duydum. Çünkü şu an mezbahanede yapılan yerli kesim büyükbaş Karkas eti 28 TL, yerli kesim küçükbaş et 33 TL olup, bu etler kemiksiz olarak vatandaşlarımıza yetişene kadar zaten işçilik, vergi, kira, kesim ücreti ve firesiyle vs. zaten hemen hemen 40 TL.ye maliyeti olmaktadır. Bunun altında satılan etlerin kanaatimce kalite altına düşmüş etlerdir. Bu duruma vatandaşlarımızın riayet etmemeleri rica olunur.”

Kasaplar Odası Genel Kurulunda Sert Güven Tazeledi

İskenderun Kasaplar ve Balıkçılar Odası Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.
Düzenlenen kongreye Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, HESOB Başkan Vekili Uğur Fırat, Esnaf Oda Başkanları, Kasaplar ve Balıkçılar Odası üyeleri katıldı. İki liste halinde gidilen kongrede mevcut başkan Nevzat Sert ile Hüseyin Karakurt yarıştı.
HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye’nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı’na değinerek, “Askerlerimize başarılar diliyorum. Rabbim onları korusun. Bugün birlik ve beraberlik günü. Allah güvenlik güçlerimizin yardımcıları olsun” dedi.

Kongrenin de hayırlara vesile olmasını dileyen Teksöz, her iki adaya da başarılar dileyerek, “Seçim bu iki kişiden biri kazanacak. Ama kim kazanırsa kazansın birlik ve beraberlik bozulmayacak. Hepimizi birbirimizden et alıyoruz, balık alıyoruz, tavuk alıyoruz. Buradan çıkınca herkes birbirinin yüzüne bakacak. İskenderun’a yakışan bir kongre olsun. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi.

Üyelerinin kendisine duyduğu güvene teşekkür eden İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert ise kongre sonrası yaptığı değerlendirmesinde; “Oda yönetimi olarak esnafımızın sorunlarını çözmek daha iyi standartlarda çalışmalarını sağlamak için ilgili kurumlar ve Esnaf Odalarımız ile birlikte devamlı iletişim halinde olduk. Bu güne kadar odamız ve üyelerimiz için nasıl mücadele ettiysem bundan sonra da aynı şekilde çalışmaya devam edeceğim. Bu gün buraya gelip desteklerinizi esirgemediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

120 üyenin bulunduğu ve iki adayın yarıştığı kongrede 97 oy kullanıldı. Sandıkların açılmasının ardından yapılan sayımda 73 oy alan Nevzat Sert yeniden İskenderun Kasaplar Odası Başkanı oldu.

Kasaplar Odası Başkanından Önemli Açıklama

Kasaplar Odasından Hijyenik uyarı
Kasaplar Odası Başkanı Sert, “Kasaplar haricindeki başka yerlere kıyma çektirmeyin”
İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla tüm vatandaşların kurban Bayramını kutlarken, kurban kesecek vatandaşlara da tavsiyelerde bulundu.

İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Sert, “Vatandaşlarımızın Kurban Bayramında kurban keserken, hijyenik ortamlara önem vermeleri gerektiğine vurgu yaparak, “Kurban Bayramında kurban kesen vatandaşlarımızın kasap esnaflarımızın haricinde hijyenik ortam olmadığından kıyma çektirmemelerini, tavsiye ediyoruz. Ayrıca kurbanlık kesim fiyatları da bu yıl Dana da 500 koyunlarda ise 50 TL olarak belirlenmiştir” dedi.