Şehit Yakınları ve Gaziler Jandarma İftarında Buluştu

Hatay Valisi Erdal Ata, İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit yakınları ve gazi aileleri onuruna düzenlenen iftar programına konuk oldu.

Düzenlenen iftar programına Vali Ata’nın yanısıra 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, 2’nci Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli ve Meral Batı Demirbaş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, kurum müdürleri, Şehit ve Gazi Dernek Başkanı, askeri personel, şehit yakınları, gazilerimiz ve aileleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda okunan ezanla birlikte oruçlar açıldı. Ardından program, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından yapılan yemek duasıyla devam etti.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Ata, misafirleri ile sohbet ederek onlardan gelen hatıra fotoğrafı çektirme isteklerini yerine getirdi.

Fırat Ailesinden Ottoman Otelde Mehteranlı Sünnet Merasimi

İskendrun’da şehrimizin başarılı kuyumcularından iş adamı Hüseyin Fırat ve eşi Berrak Fırat’ın oğlu Yusuf Taha Fırat Ottoman Otelde düzenlenen sünnet merasiminde erkekliğe ilk adımı attı.
Seçkin davetli topluluğunun katıldığı sünnet merasiminde Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi, ilahiler söylendi semazen gösterileri ise gönülleri mesth etti.
Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlunun yaptığı duanın ardından Minik Yusuf Taha aile büyükleri ve Mehteran eşliğinde kendisine özgü yaptırılan Tahta oturtularak Mehteran eşliğinde alkışlarla salona girdiler. Gönüllerin coştuğu, buram buram Osmanlı rüzgarının estiği sünnet merasiminde Fırat ailesinin mutlulukları da gözlerinden okunuyordu. Gecede bir selamlama konuşması yapan şehrimizin başarılı kuyumcusu ve iş adamı Hüseyin Fırat; “Böylesi anlamlı bir günde bizleri onurlandıran ve davetimize icabet eden tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Ottoman Otelde yemekli düzenlenen sünnet merasimine TBMM İdare Amiri ve Ak Parti Hatay milletvekili Orhan Karasayar’ın yanı sıra seçkin davetli topluluğu katılım gösterdi.

Piyade Uzman Çavuş Oğuzcan Ekiz Son Yolculuğuna Uğurlandı

Zeytin Dalı Harekatı sırasında terör örgütü PYD/PKK/KCK/YPG/DEAŞ mensuplarıyla çıkan çatışmada 10 Şubat 2018 Cumartesi günü şehit olan Piyade Uzman Çavuş Oğuzcan Ekiz için Erzin İlçesinde tören düzenlendi.

11 Şubat 2018 Pazar günü saat 13.30’da Şehit Piyade Uzman Çavuş Ekiz için, Erzin ilçesi Mahmutlu Mahallesindeki Mülümün Mezarlığında düzenlenen cenaze törenine, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanısıra, Hatay Valisi Erdal Ata, Külütür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, H. Bayram Türkoğlu, M. Necmettin Ahrazoğlu, Orhan Karasayar, Serkan Topal, 39. Mknz Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Deniz Üs Komutanı Albay Aykar Tekin, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Nursal Çakıroğlu, Aydın Tetikoğlu,İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ilçe Kaymakamları ve ilçe belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, şehidin ailesi ve yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Baba evinde helallik alınmasının ardından Mülümün Mezarlığına getirilen şehidin naaşı, burada İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından omuzlarda taşınarak okunan dualar eşliğinde toprağa verildi.

Defin merasimi sonrasında Şehit Ekiz’in naaşının sarılı olduğu Türk Bayrağı, Bakan Fakıbaba tarafından şehidin babasına verildi. Şehidin babasına sarılarak taziyelerini ileten Bakan Fakıbaba, Gaziantep ilindeki programına katılmak üzere ilimizden ayrıldı.

Şehidimizin kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar diler, aziz milletimize başsağlığı dileriz.

Hatay Şehidini Uğurladı

09 Şubat 2018 Cuma günü Afrin’de icra edilen Zeytin Dalı Operasyonu’nda güvenlik güçleriyle PYD/PKK/KCK/YPG/DAEŞ terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Sergen Pamukçu, ilimiz Antakya ilçesinde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Antakya Mezarlık Kompleksinde düzenlenen cenaze törenine Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Serkan Topal, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Deniz Üs Komutanı Albay Aykar Tekin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Nursal Çakıroğlu, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ilçe Kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, şehidin görev arkadaşları, ailesi ve yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

22 yaşında bekar olan Şehit Pamukçu’nun naaşı, ilk olarak Antakya İlçesi Akasya Mahallesi’nde bulunan evinde helallik alınmasının ardından Antakya Mezarlık kompleksine getirildi.
Cuma namazını müteakip, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından, cenaze arabasına konulan şehitin naaşı askeri tören mangası eşliğinde Antakya Şehitliğine kortej eşliğinde getirildi.

Defin merasimi ve saygı atışı sonrasında Şehit Pamukçu’nun naaşının sarılı olduğu Türk Bayrağı Vali Ata tarafından şehidin babasına, fotoğrafı ise Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay tarafından şehidin annesine verildi.

Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve yüce milletimize başsağlığı dileriz.

69 yaşında terör saldırısı sonucu hayatını kaybetti

02 Şubat 2018 Cuma günü sabah saatlerinde Reyhanlı ilçesine Afrin’den PKK/KCK/PYD/YPG tarafından atılan mühimmatın infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden Rıfat Sinirli, Reyhanlı ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Atike Hanım Camiinde İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırılan cenaze namazına Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Adem Yeşildal, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, siyasi parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları, merhumun ailesi, yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Evli ve 4 kız 3 erkek evladı olan merhum Sinirli, 69 yaşında terör saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Merhuma Allah’tan rahmet acılı ailesine sabır, yüce milletimize başsağlığı dileriz.

Ortodoks Kilisesi’nde Noel Bayramı Kutlandı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş protokol üyeleriyle bir araya gelerek Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nde Hıristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı kutladı.

İsa’nın doğumu, Hristiyanlığın bayramı olarak bilinen Noel Bayramı kutlama törenine, Hatay Valisi Erdal Ata, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Domenico Bertogli, Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Antakya Sanani ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, STK temsilcileri ve çok sayıda Hıristiyan vatandaş katılım sağladı.

Hatay Valisi Erdal Ata bayramlaşma töreninde yapmış olduğu konuşmasında, “Hatay’daki kardeşlik tablosu kıvanç verici” diyerek sözlerine başladı.
Vali Ata; “Burada bulunmaktan ve Hıristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı’nı kutlamaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hatay’ımız tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan, farklı dinlerin, kültürlerin ve ırkların bir arada bulunduğu bir kentimiz. Bu nedenle Hatay’a barış ve huzur kenti diyoruz. Bu tablomuz tüm dünyaya örnek olmalıdır. Temennimiz, dostluğumuzun, kardeşliğimizin ilelebet sürmesidir. İnsanlar nasıl inanıyor ve ibadet etmek istiyorsa bunu hür ve özgürce yapabilmelidir. Kıymetli Hıristiyan vatandaşlarımız Noel Bayramı’nı kutluyor, sevgiyle selamlıyorum” dedi.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen bayramlaşma töreninde, bayramları birlik içerisinde kutlamaktan dolayı onur duyduklarını dile getirdi.
“Hatay’ımız 3 semavi dini içerisinde barındıran bir ildir. Farklı inançların örf ve adetlerini hep birlikte kardeşçe yaşayan, birbirine sevgi ve saygıdan kusur etmeyen bir şehiriz. Bayramlarımızı da birlik ve beraberlik içinde kutlayarak farklılığımızı gösteriyoruz. Bugün Hıristiyan kardeşlerimizin Noel Bayramı vesilesiyle dünya barışı için dua etmesini temenni ediyorum. ” diyerek Hıristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı kutladı.
Bayramlaşma töreni için kiliseye gelen vatandaşlara HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından hediye sepeti dağıtıldı.

Şehit Polislerimiz Memleketlerine Uğurlandı

09 Temmuz 2017 günü Hatay’ın Antakya ilçesi eski İskenderun yolu üzerinde Anayazı Mahallesi mevkiinde uygulama yapmak için bulunan görevli polis ekibine ateş açılması sonucu şehit düşen Hayrettin Mennan ve Bayram Bozdoğan, Hatay İl Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen törenle memleketlerine uğurlandı.

10 Temmuz 2017 Pazartesi günü saat 11.00’de düzenlenen törene Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Mehmet Necmettin Ahrazoğlu ve Orhan Karasayar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Nursal Çakıroğlu ve Bilal Ölmez, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ve şehitlerimizin mesai arkadaşları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören şehitlerimizin özgeçmişlerinin okunması ile devam etti.

Şehitlerimiz Mennan’ın ve Bozdoğan’ın naaşı dualar eşliğinde cenaze aracına konularak memleketleri Osmaniye’ye gönderildi.

Evli ve 1 çocuk babası olan Şehit Polis Memuru Hayrettin Mennan ve yine evli ve 3 çocuk babası olan Şehit Polis Memuru Bayram Bozdoğan’a Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve yüce milletimize başsağlığı dileriz.

İskenderun Şehidini Sonsuzluğa Uğurladı

4 Haziran 2017 Cumartesi günü Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde şehit düşen Piyade Er İsmet Sevinç, İskenderun’da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Düzenlenen cenaze törenine Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, Mehmet Öntürk, Mevlüt Dudu, Orhan Karasayar, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, şehidimizin ailesi, yakınları ile hemşehrileri katıldı.

24 yaşında şehit olan Sevinç’in naaşı, önce İskenderun Buluttepe Mahallesi’ndeki baba evine getirildi. İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından Kaptan Paşa Camii’nde öğle namazını müteakip kıldırılan cenaze namazının ardından şehidimizin Türk Bayrağı’na sarılı naaşı, kortej eşliğinde getirildiği Karaağaç Şehitliği’nde gözyaşları, tekbirler ve dualarla toprağa verildi.

Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır ve yüce milletimize başsağlığı dileriz.

3 Semavi Dinin Temsilcileri İftarda Aynı Sofrada Buluştu

Savon Otel’de düzenlenen iftar programına 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Mehmet Atila Kayı, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli ve Mahmut Hersanlıoğlu, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu,, Ortodoks Kilisesi Papazı Jan Delluler, Armutlu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Tevfik Erkek, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Affan Mahallesi Alevi Kanaat Önderi Adnan Fatihoğlu katıldı.

Hatay’ın tüm renklerinin bir arada olduğu ve oldukça samimi görüntülere sahne olan iftar programında ezanın okunmasıyla birlikte oruçlar açıldı. İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından yapılan duanın ardından kısa bir konuşma yapan Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, iftar programına katılımlarından dolayı tüm kanaat önderlerimize teşekkür etti.

Asırlarca karşılıklı hoşgörü ve sevginin en güzel örneklerinin sergilendiği bu coğrafyada insanlarımızın bayramları, güzel günleri acısını, tatlısını hep birlikte yaşadığını dile getiren Vali Ata, Hatay’ın sahip olduğu bu kardeşlik ikliminin devamı için herkese sorumluluklar düştüğünü, el birliği ile hareket edildiği takdirde geleceğimizin daha güzel ve aydınlık olacağını ifade etti.