Hatay’da Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı Yapıldı

Toplantıya Vali Doğan’ın yanı sıra MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Erol Özkan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın, İlçe Kaymakamları, Kurum İl Müdürleri, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Hatay Temsilcisi Hidayet Şişkin ve ilgili personel katıldı.

Vali Doğan toplantıda yaptığı açılış konuşmasında “ Bugün Türkiye genelinde aynı saate tüm Vali ve kaymakamların katılımı ile “Uyuşturucu ile Mücadele İl Kurul Toplantısı” yapılmaktadır. Ülkemiz çok ciddi bir süreçten geçiyor. Yapmış olduğumuz mücadelelerden bir tanesi de uyuşturucu ile mücadeledir. Ülkemiz genç ve dinamik nüfusu dolayısıyla ticareti yapılan uyuşturucunun hem hedef hem de transit ülke konumundadır. Devletimizin kararlı mücadelesi, güvenlik birimlerimizin üstün gayretleri ile yoğun ve güçlü bir mücadele sürdürülmektedir. Bugün burada yapacağımız toplantı ile son bir yıl içerisinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapmış olduğumuz çalışmaları gözden geçireceğiz, sonuçları değerlendireceğiz ve alınması gereken tedbirleri birlikte kararlaştıracağız.

Konuşmasında uyuşturucu ile mücadele konusunda verilen eğitimleri de değerlendiren Vali Doğan, “2011 yılından bugüne kadar; İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2.184.655 öğrenci, öğretmen ve veliye bu konuda eğitim verilmiş. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 6.248 öğrenci, öğretmen, veli ve sağlık personeline eğitim verilmiş. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 12.977 kişiye eğitim verilmiş. Diğer kurumların yapmış olduğu hizmet içi eğitimlerle 2.887 çalışana eğitim verilmiştir. 2018-2023 Uyuşturucu İle Mücadele Ulusal Strateji ve Eylem Planı kapsamında 84 aile hekimi ve 250 aile sağlığı personeline de farkındalık eğitimleri verilmiştir.” dedi.

Ayrıca ilimizde farkındalık yaratmak adına “Fidanlar Solmasın”, “Denizyıldızı”, “Tut Elimden Bırakma Beni”, “Mağdur Destek Projesi”, “Karanlıktaki Işıklar”, “Biz Bir Aileyiz”, “Maddeye Değil Sevgiye Bağlı Bir Gelecek” Projeleri hayata geçirilmiştir. Bu geleceğimizin teminatı çocuklarımız için çok ciddi bir sorundur ve bu sorunu çözmek için Türkiye Cumhuriyeti olarak büyük bir gayret içerisindeyiz. Ülkemizde uyuşturucu ile tanışma yaşı ürkütücü rakamlara düşmektedir. Dolayısıyla bu yapılacak mücadele sadece devlet eliyle değil, okullarda öğretmenlerimiz ve evlerde ailelerimizle birlikte yapmamız gereken ciddi bir mücadele olarak görüyoruz. Dolayısıyla toplumun tüm kesimleri ile birlikte, STK’larla birlikte bu mücadeleyi yürütmemiz lazım.” dedi

Toplantı Türkiye Yeşilay Cemiyeti Hatay Şube Başkanlığı Sunumu ve 2012-2018 Yılları Bağımlılık ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Faaliyet Raporunun Sunumu’nun ardından değerlendirmeler ile devam etti.

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Sendika Temsilcilerinden MKÜ Rektörü Kaya’ya ziyaret

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Başkan ve yönetim kurulu üyeleri MKÜ Rektörü Prof.Dr.Hasan Kaya’ya nezaket ziyaretinde bulundular.

Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör , Şube Yönetim kurulu Üyeleri ve Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş ,Öz-İş ,Büro-İş Şube Başkan ve Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Hatay MKÜ Rektörlüğü görevine yeniden atanan Prof.Dr. Hasan Kaya’ya hayırlı olsun temennisinde bulundular.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör ‘ü Prof.Dr. Hasan Kaya, daire başkanları ve müdürlerle bir araya gelen Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, ziyaret ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde, Çalışanlarımızın ortak sorunları ve sorunların çözümü noktasında fikir alış verişinde bulundu” dedi. Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Yetim de, sendika temsilcileri olarak gerçekleştirilen ziyaretin birlik ve beraberliklere vesile olması temennisinde bulundu.

İTSO Heyeti 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarına katıldı

Hatay Valiliği himayelerinde, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde organize edilen 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarı etkinliğine İTSO heyeti de katıldı.

11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarında, İskenderunlu firmalar da stant açtılar. Bölgemizde faaliyet gösteren Assan, İsdemir Fabrikaları ve Liman işletmelerinin yanı sıra Şampiyon Filtre, Fil Filtre, Asaş Filtre, Haz Metal Sanayi, Petek Pastanesi ve diğer firmalarında stantları fuarda yoğun ilgi gördü.

11.Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam fuarı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk konferans salonunda gerçekleşti. Etkinliğe, Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Atakaş Şirketler Grubu Yönetim kurulu Başkanı Recep Atakaş
İTSO yönetim kurulu üyesi Selma Yılmaz, İTSO Meclis üyeleri, protokol üyelerinin yanı sıra daire müdürleri ve STK Temsilcileri de katılım gösterdiler.

Hatay çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel konuşmasında; “ 2018 yılı içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda 2.709 işyeri ziyareti yapılmış, 5.653 kişi işe yerleştirilmiştir. 823 işbaşı eğitim programından, 2.177 kişi yararlandırılmıştır. Çeşitli kamu kurum kuruluşları ile birlikte düzenlenen 57 mesleki eğitim kursunda, 1.079 kişinin meslek edinmesi sağlanmıştır. 604 genç girişimciye, girişimcilik eğitimi verilmiştir. İş ve meslek danışmanlığı kapsamında 75.579 bireysel, 22.914 grup görüşmesi olmak üzere, toplam 98.423 kişi ile yüz yüze görüşme sağlanmıştır. 2018 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında, toplum yararına programları ile 5.634 kişi istihdam edilerek kamu kurumlarının personeli ihtiyaçlarını önemli katkı sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli İstihdam Seferberliği ve 100 Günlük İstihdam Eylem Planları çerçevesinde üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirme konusunda azim ve gayret içerisindeyiz. Bize bu konuda desteklerinden dolayı başta Sayın Valimiz Erdal Ata ve işveren kurumlarımıza teşekkürlerimizi sunarım” dedi.

Hatay Valisi Erdal Ata da konuşma yaparak; ”Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Her gün Valiliğimize başvurular geliyor. Hepsinin istekleri kalıcı bir iş bulmak. Dolayısıyla bu fuarımızda iş arayan gençlerimizi, işçi arayan yatırımcılar ile buluşturmak açısından verimli olacağını düşünüyorum. İŞKUR’dan Daire Başkanı arkadaşımızın da belirttiği gibi her yıl ortalama 750.000 kişiye iş bulunuyor ama Türkiye ortalamasına baktığımızda daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Bugün ilimizde İŞKUR’a kayıtlı yaklaşık 70.000 işsiz var. Ama bu rakamın 50.000 olduğunu düşünüyoruz. Bu seneki hedefimiz 10.000 kişi işe yerleştirmek olsa bile yaklaşık 40.000 kişi bir dahaki seneye işsiz olarak devredecek. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte özel sektörün yapacağı yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor. İlimize yatırım yapmak isteyen birçok sanayicimiz var. Ancak onların yatırım yapabilecekleri kadar uygun Sanayi arazisi de yok. Onun da farkındayız. Bu nedenle biz Valilik olarak dün temelini atmış olduğumuz Erzin OSB’nin kısa sürede tamamlanmasını temenni ediyoruz. Burası bittiği takdirde tahmini 15.000 insanımıza istihdam sağlanmış olacak. Diğer taraftan önemli bir sanayi bölgesi olan Hassa OSB’nin imar planları bitme aşamasına geldi. Yaklaşık 13 Milyon m2, ama genişleme alanlarıyla yaklaşık 50. Milyon m2’ye çıkacak. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olacak. Ayrıca Hassa- Dörtyol tüneli tamamlandığında eminim ki çok önemli yatırımcılar burada yer talebinde bulunarak yatırımlarını bu bölgeye yapacaklar..” dedi

Açılış konuşmalarının ardından Recep Atakaş’a MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya tarafından Fahri Doktora Beratı verilerek cübbe giydirildi.

Kürsüye gelen Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş; 11.’si düzenlenen İstihdam ve Kariyer günlerinin düzenlenmesinde, başta Sayın Valimiz Erdal Ata’ya ve bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından bana tevdi edilen Fahri Doktora unvanından dolayı şuan çok heyecanlıyım, çok mutluyum, çok gururluyum“ şeklinde başladığı konuşmasında iş ve eğitim hayatında kazandığı tecrübeleri paylaştı.

Konuşmaların ve Fahri Doktora tevdi töreninin ardından Vali Erdal Ata ve protokol üyeleri hep birlikte stantları da gezme ve inceleme imkanı buldular.

Samandağ Belediyesi Standında Dokuma Tezgahına Yoğun İlgi

Hatay Tanıtım Günleri kapsamında kurulan stantlardan Samandağ Belediyesi standında, geçtiğimiz günlerde SODEM tarafından ödüle layık görülen Kozanın İpeğe Heyecanlı Yolculuğu Projesini tanıtmak amacıyla kurulan ipek dokuma tezgahı Başkentte yoğun ilgi gördü.Tanıtı standında sergilenen İpek dokuma tezgahı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
Samandağ Belediyesi Standını Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, AKP Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel,Hüseyin Yayman,Akp Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Din adamı Süleyman Mengüllü, Hatay Birlik vakfı başkanı İhsan Aydeğer,Mülkiye Müfettişi Cahit Çelik Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ve vatandaşlar ziyaret etti.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir Samandağ Belediyesi standını ziyaret eden misafirleri karşılayarak ağırladılar.Misafirlere çeşitli yöresel ikramlar sunuldu.Samandağ ceviz reçeli,turunç reçeli,kömbe,mandalina suyu ikram edildi.Nar ekşisi,Zeytin yağı,Ğar Defne sabunu,ipek ürünler,reçel hediye edildi.

Hatay Güvenlik Korucuları Yemin Etti

Düzenlenen yemin törenine Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İskenderun Sahil Güvenlik Komutanı Yb. Çağın Taşkın, Dörtyol, İskenderun, Payas ve Erzin İlçe kaymakamlar, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, güvenlik korucuları ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, 150 güvenlik korucusunun yemin etmesi ile devam etti.

Konuşma yapan Hatay Valisi Erdal Ata, 15 günlük eğitimlerini tamamlayan güvenlik korucularının yemin töreninde bulunmaktan il valisi olarak son derece mutlu olduğunu ifade ederek ‘Bugün burada 150 güvenlik korucumuz, aldıkları iki haftalık eğitimin ardından silah ve bayrak üzerinde yemin edecekler, vatanımızın birliği ve bütünlüğünü korumak için hiç durmadan çalışan jandarmamızla birlikte görev yürüteceklerdir.” dedi.

Yemin eden Güvenlik korucularımıza seslenen Vali Ata “Askerlik, inancımız ve kültürümüzde çok önemli yeri olan onurlu bir hizmettir. Biliyorum ki, siz de edeceğiniz yemine sadık bir şekilde kahraman askerlerimize destek olacak, size verilen görevleri yerine getirecek, gerekirse vatan ve bayrak uğruna canlarınızı vereceksiniz. Bu vesileyle, geçmişten günümüze kadar kutsal vatan toprağını, üzerinde dalgalanan şanlı bayrağımızı ve gölgesinde huzur bulan yüce Türk milletini korumak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Bugün göreve başlayacak güvenlik korucularımızı ve ailelerini tebrik ediyor; yeminlerinin kendilerine, ailelerine, vatana ve millete hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.’’ dedi.

Tören Güvenli Korucuları adına bir güvenlik korucusu tarafından yapılan konuşmanın ardından İl Jandarma Komutanlığınca Koruculara ve ailelerine yapılan ikramlar ile sona erdi.

Hatay Şehidini Uğurladı

19 Haziran 2018 Salı günü Şırnak Güçlükonak İlçesi Beregerik Tepe Üs Bölgesinde teröristlerin yerleştirdiği EYP’nin patlaması sonucu şehit düşen Uzman Çavuş İzzet Ak , ilimiz Dörtyol ilçesi Yeşilköy Mahallesi Kumyığını Mezarlığında düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

20 Haziran 2018 Çarşamba günü öğle namazının ardından düzenlenen cenaze törenine Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, Fevzi Şanverdi ve Orhan Karasayar, Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Deniz Üs Komutanı Alb. Aykar Tekin, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Mevlüt Aktaş, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, siyasi parti il başkanları, milletvekili adayları, şehidimizin ailesi, yakınları ve binlerce vatandaşımız katıldı.

Evli olan şehidimiz İzzet Ak’ın cenaze namazı İl Müftü Yardımcısı M. Emin Okuyucu tarafından kıldırıldı.

Askeri manganın taşıdığı şehidimizin defin merasimi sonrasında ailesini teselli ederek sabırlar dileyen Vali Ata, Şehit Ak’ın tabutunun sarıldığı Türk Bayrağını şehidimizin annesine verdi. Şehidin hatırası olan fotoğrafı ise 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay tarafından şehidimizin eşine tevdi edildi.

Devletimizin bekası ve Milletimizin güvenliğini sağlamak için görev ifa ederken Şehit olan İstihkam Uzman Çavuş İzzet Ak’a Allah’tan rahmet acılı ailesine sabır ve yüce milletimize başsağlığı dileriz.

Şehit Yakınları ve Gaziler Jandarma İftarında Buluştu

Hatay Valisi Erdal Ata, İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit yakınları ve gazi aileleri onuruna düzenlenen iftar programına konuk oldu.

Düzenlenen iftar programına Vali Ata’nın yanısıra 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, 2’nci Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli ve Meral Batı Demirbaş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, kurum müdürleri, Şehit ve Gazi Dernek Başkanı, askeri personel, şehit yakınları, gazilerimiz ve aileleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda okunan ezanla birlikte oruçlar açıldı. Ardından program, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından yapılan yemek duasıyla devam etti.

Ramazan ayının manevi ikliminde oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programında Vali Ata, misafirleri ile sohbet ederek onlardan gelen hatıra fotoğrafı çektirme isteklerini yerine getirdi.

Bakan Veysel Eroğlu Hatay’da

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu bir dizi programa katılmak üzere Hatay’a geldi.

Valiliğe gelişinde Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Meral Batı Demirbaş, Erol Özkan ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, günün anısına Valilik bahçesine ağaç dikti ve can suyunu verdi. Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Eroğlu ve heyeti sonrasında Vali Ata’nın makamına geçti.

Makamında Bakan Eroğlu ile birlikte Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Hacı Bayram Türkoğlu, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Meral Batı Demirbaş ve Erol Özkan, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler, ilçe belediye başkanlarını bir süre ağırlayan Vali Ata, daha sonra ilimizdeki yatırımlar konusunda Valilik Abdurrahman Melek toplantı salonunda düzenlenen basın bilgilendirme toplantısına geçti.

Hatay’da yapılacak yatırımlar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu DSİ tarafından temeli atılacak olan Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi, Yayladağı Şakşak Göleti ve Sulaması, Arsuz Hacıahmetli, Höyük, Avcılarsuyu Dereleri Islahı, Erzin Merkez Sarıçay ve İçmeler Mahallesi, Payas Kuşaklama Kanalı Yandereleri Tersip Bendi ve Islah Seksisi yapımı, Belen İlçesi Güzündere, Ötençay ve Şenbük Dereleri, Reyhanlı İlçesi Pınarbaşı Rekreasyon projesi hakkında bilgiler veren Bakan Eroğlu bu projelerin toplam bedelinin 150 milyon TL olduğunu belirtti.

Bakan Eroğlu yaptığı konuşmasında “Hatay çok önemli buranın güzel insanlarına ne yapılsa azdır. Burada farklı kültürlerden insanların iç içe yaşadığı güzel bir şehir olduğunu görüyorum. Bu gün nasip olursa 10 tesisinin temel atma töreni ve açılışını yapacağız. burada İlk yapacağımız işlerden Tahta köprü barajının yükseltilmesini talep ettiler , barajın üstüne bir baraj daha inşa edeceğiz, 150 milyon m3’lük su depolanacak. Bu çok önemli ve bugün bu temeli atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İkinci yatırımımız Yayladağı Şakşak Barajı’nın temelini atıyoruz. 1080 dekar alan arazi sulayacak. Bunun dışında Arsuz, Erzin Reyhanlı’da dere ıslahı projelerimiz var. Ayrıca belediye başkanlarımızın yeni talepleri oldu, onları da inceleyeceğiz . Hatay’da Orman Teşkilatı da çok önemli, kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza çok destek veriyoruz. Bu konuda ormana yakın mahallelerde ORKÖY kırsal kalkınma modeli geliştirdik. Vatandaşlarımıza kura çekimi ile gelir getirecek orman ürünleri dikiyoruz ve onları işletmek üzere 49 yıllığına veriyoruz. Buralarda tıbbi aromatik bitkileri, süt sığırcılığını, bal ormancığı gibi ürünler üretiliyor. Doğa koruma alanında burada çok önemli işler gerçekleştiriyor Mustafa Kemal Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi bitti, bu güzel merkezin de açılışını yapacağız. Ayrıca Belen Geçidi Tabiat Parkı’nda bir kır lokantası yaptık. Şu müjdeyi de vermek isterim; Belen yemekleriyle meşhur ama yolu otobandaki tünelde geçiyor. Belen de bire Tabiat Parkı ilan edip orada yolun iki tarafına yöresel ürünler satışı yapabilecek, aynı zamanda kır lokantası olacak şekilde yöresel ürünlerin satılabileceği bir çarşı yapılacak. Erzin’de yer alan Şahin Tepesi Tabiat Parkı 231 tabiat parkımız olarak hazırlandı. Hatay’ımza 910 dekarlık alanımıza 22 milyon liralık yatırım yapıldı. Hatay için 2018-2019 yılını sulamada hamle yılı ilan ediyoruz. En az 300.000 dekar alan sulanacak 76 dere ıslah edildi ve dere ıslahlarına devam edeceğiz. 14 Baraj yapıldı. Orman teşkilatımız da çok güzel çalışmalar yapıyor , 37 milyon fidanını toprakla buluşturdu. Hatay’da 2 şehir ormanı, 17 mesire yeri,1 tanede bal ormanı kuruyoruz. Bal ormanında şifalı bal üretimini artırmak istiyoruz. 13 tane meteoroloji gözlem istasyonu kuruldu. Denizde de iki tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kuruldu. Havaalanı için bir de otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu yapıldı. Antakya ve İskenderun’da içme suyu arıtma tesisleri yapıldı. Hatay’da 3 gölet yapıldı, 2 gölet yapım aşamasında. 12 sulama tesisimiz bitti, 19 tanesi inşaat halinde. Ormancılık açısından Hatay’ın %38’i orman, burada sosyal ağaçlandırma projeleri yapıldı, 2017 yılında gelir getirici orman kurup 105 mahallede 283.160 adet gelir getirici fidan dikerek vatandaşlarımıza kura yöntemi ile dağıtımı yapıldı. Bu yılda 15 mahallede badem, ceviz, kuşburnu gibi fidanlar dikip dağıtacağız. Bugün 5 aileye 4000 fidanı dağıtımını yapacağız, 5 Aliye de ayrıca ORKÖY projesi kapsamında destek vereceğiz. Toplamda 2 Tabiat Parkı alanımız var bir tanesi içinde şimdi müjdesini verdik. Bugün 10 tesisi için temel atma ve açılış töreni yapacağız toplam 73 Müjde vermiştik 892 milyon TL tutarında, bunlardan 54 tanesini tamamladık ve kalan 19’u içinde en hızlı şekilde tamamlaya devam edeceğiz.Bütün yatırımlarımızın Hatay’a hayırlı olmasını diliyorum. Bu arada Hatayspor 1 lige yükseldi tebrik ediyorum. “dedi.

 

 

Yapılan konuşmaların ardından temeli atılacak 12 tesis için butona basıldı. Bakan Eroğlu daha sonra Orman içinde veya bitişiğindeki köylülerin sosyal ve ekonomik gelişmelerini sağlamak maksadıyla masraflarının devletimize, gelirinin ise 49 yıllığına vatandaşlarımıza ait olacak ORKÖY kredileri kullandırılan köylülere gelir getiren tür sertifikasının dağıtımını yaptı.Dağıtımı yapılacak 4000 fidanlık kura çekimi ile sahiplerini buldu.

Düzenlenen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun yanı sıra Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Hacı Bayram Türkoğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı i, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Aydın Tetikoğlu, Meral Batı Demirbaş ve Erol Özkan, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

 

İskenderun’da gündem TEKNOVERSİTE

Teknoloji odaklı bir üniversite olan İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) öğrencilerin yıl boyu yaptığı çalışmaların sergileneceği, birbirinden değerli uzmanların eğitimlerinin, söyleşilerinin ve konferanslarının gerçekleşeceği; sergileriyle, film gösterimleriyle, konserleri, yarışmaları ve renkli faaliyetleriyle Türkiye Üniversitelerinin ilk ve tek Teknoloji Şenliği “3. Teknoversite Günleri” başladı.

Üç gün sürecek olan 3. Teknoversite Günleri’nin açılış törenine; İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ’nin ev sahipliğinde; Hatay Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Hasan KAYA, İskenderun Kaymakamı Recep SOYTÜRK, Deniz Üs Komutanı Aykar TEKİN, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet ÇELİKKOL, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN, Belen Kaymakamı Abdülaziz AYDIN, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Halim ÖZTAŞ, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Levent YILMAZ, İskenderun Gazeteciler Cemiyet Başkanı Veysel CINCIK, İş İnsanı Nuri ÜYSEN ve diğer ilgili protokol erkânı ile çok sayıda davetli katıldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulu Halk Oyunları Ekibi ile İSTE Folklor ve Halk Oyunları Topluluğu’nun Adıyaman ve Hatay yöresine ait halk oyunları gösterilerinden hemen sonra, misafirler hep birlikte 3. Teknoversite Günleri’nin açılış kurdelesini kestiler. Davetlilere öğrencilerin hünerlerini sergilediği stantları gezdiren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ; “Bir yılın emeği burada… Ürettiklerimizi göstermek ve tanıtmak istiyoruz. Her şeyi mütevazı bir şekilde kendimiz yapmaya çalışıyoruz. İSTE olarak, farklı olmaya farklı şeyler söylemeye çalışıyoruz. Yükseköğretim ekosistemi içerisinde yeni şeyler söylüyoruz. Bu yolda bize destek olan tüm öğrencilerimize, öğretim elemanlarımıza, çalışanlarımıza, destek verenlerimize, sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz” diyerek stantların ve konferansların halka açık olduğunu ve özellikle lise son sınıf düzeyindeki üniversite imtihanına girecek öğrencilerin ufuklarının açılması adına İSTE’yi takip etmelerinin çok faydalı olacağını ifade etti.

Piyade Uzman Çavuş Oğuzcan Ekiz Son Yolculuğuna Uğurlandı

Zeytin Dalı Harekatı sırasında terör örgütü PYD/PKK/KCK/YPG/DEAŞ mensuplarıyla çıkan çatışmada 10 Şubat 2018 Cumartesi günü şehit olan Piyade Uzman Çavuş Oğuzcan Ekiz için Erzin İlçesinde tören düzenlendi.

11 Şubat 2018 Pazar günü saat 13.30’da Şehit Piyade Uzman Çavuş Ekiz için, Erzin ilçesi Mahmutlu Mahallesindeki Mülümün Mezarlığında düzenlenen cenaze törenine, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanısıra, Hatay Valisi Erdal Ata, Külütür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, H. Bayram Türkoğlu, M. Necmettin Ahrazoğlu, Orhan Karasayar, Serkan Topal, 39. Mknz Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Deniz Üs Komutanı Albay Aykar Tekin, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Nursal Çakıroğlu, Aydın Tetikoğlu,İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ilçe Kaymakamları ve ilçe belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, şehidin ailesi ve yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Baba evinde helallik alınmasının ardından Mülümün Mezarlığına getirilen şehidin naaşı, burada İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından omuzlarda taşınarak okunan dualar eşliğinde toprağa verildi.

Defin merasimi sonrasında Şehit Ekiz’in naaşının sarılı olduğu Türk Bayrağı, Bakan Fakıbaba tarafından şehidin babasına verildi. Şehidin babasına sarılarak taziyelerini ileten Bakan Fakıbaba, Gaziantep ilindeki programına katılmak üzere ilimizden ayrıldı.

Şehidimizin kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar diler, aziz milletimize başsağlığı dileriz.