KOSGEB ile İTSO arasında protokol imzalandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
KOSGEB Hatay Müdürü Sayın Hayrettin ÇEVİK ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Levent Hakkı YILMAZ tarafından işbirliği protokolü imzalanmış ve KOSGEB Temsilcilik Ofisinin yetkileri genişletilmiştir. Yapılan işbirliği protokolü kapsamında; KOSGEB Destek programlarından etkin şekilde faydalanan işletme sayısını arttırmaya yönelik KOSGEB Hatay Müdürlüğü ve Temsilcilik Ofisi’nin ortak çalışmalarının devamı sağlanmıştır.
KOGEB Temsilcilik Ofisi;
KOSGEB destek ve hizmetleri hakkında işletmelere bilgi verme, duyuru yapma, rehberlik hizmeti sunma, İşletmeleri KOSGEB destek süreçlerine ilişkin durumları hakkında bilgilendirme, KOBİ Beyannamelerinin onay durumuna ve güncelliğine ilişkin sorgulama yapma, İşletmenin destek başvurusu olup olmadığını ve başvuruya ilişkin onay durumunu sorgulama, ödeme talep formalarının sorgulanması ve Yapılacak ödemelerin hangi aşamada olduğuna dair işletmeye bilgi verme gibi birçok faaliyeti gerçekleştirebilecektir. Ayrıca İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında aylık ve haftalık toplantılar yapılarak, işletmelerin, girişimcilerin ve girişimci adaylarının, KOSGEB Destekleri hakkında detaylı bilgi almalarının ve sorularına cevap bulmalarının sağlanması hedeflenmiştir.
KOSGEB İskenderun Temsilcisi Dilek YALÇIN ile KOSGEB Hatay Müdürlüğü personeli Memur Filiz Aydın SATAR’IN görev aldığı Temsilcilik Ofisi, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında hedef kitlesini oluşturan KOBİ’ lere hizmet sunmaya devam edecektir.

Marka Kent Hatay’da, Turizmde Eğitimden İstihdama Projesi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan “2017-31-0163” referans numaralı “Marka Kent Hatay’da Turizmde Eğitimden İstihdama” İsimli Proje, 2017 Yılı SODES Projeleri kapsamında Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenmeye hak kazanmış olup, 01.02.2018 tarihi itibariyle çalışmalarına başlamıştır.

“Marka Kent Hatay’da, Turizmde Eğitimden İstihdama Projesi” İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmektedir. Toplamda 302.100,00 TL olan proje bütçesi tutarının 38.400,00 TL’lik kısmı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası‘nın eş finansman katkısıdır.
Turizmde arz ve talep taraflarının en çok şikâyet ettiği durum yiyecek içecek işletmelerinde kalifiye eleman eksikliğinin beraberinde getirdiği hizmet kalitesinin düşüklüğüdür. Bu eksikliklerden yola çıkarak hazırlamış olduğumuz projenin temel amacı, Hatay’da yaşayan 50 kişiye konaklama ve yiyecek içecek alanında istihdam edilebilecekleri düzeyde mesleki bilgi ve deneyim kazandırarak, yörede turizm sektöründe ihtiyaç duyulan kalifiye eleman eksikliğinin giderilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaçla yola çıkan proje kapsamında, kadınlara ve gençlere “Aşçı Yardımcılığı ve Servis” olmak üzere iki kurs açılması planlanmıştır.

Projede yer almak ve kurslara katılmak isteyen vatandaşların İTSO’da yer alan Proje Ofisine gelerek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
Proje boyunca derse gelen kursiyerler 25 TL günlük cep harçlığı alacaklardır.
Başvuru Kriterleri;
• Hatay sınırları içerisinde yaşayan,
 Kadın kursiyer adayları için yaş sınırı: 16-50
 Erkek kursiyer adayları için yaş sınırı: 16-29
• En az ilköğretim mezunu olmak
Başvuruda istenen belgeler
 Nüfüs cüzdanı ve fotokopisi
 1 adet vesikalık fotoğraf
Projeye katılmak için son başvuru tarihi: 09.03.2018 CUMA
Başvuru süreci ve proje hakkında detaylı bilgi için;
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası
Proje Koordinatörlüğü – Dilek YALÇIN
0326 614 52 25 – 137

İTSO’da İskenderun da Engeller Kalkıyor Projesi KOSGEB Destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Başladı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından İSTE ortaklığında yürütülen, İskenderun’da Engeller Kalkıyor Projesi kapsamında Engelli bireylerin iş sahibi olması ve geleceğe umutla bakmalarını amaçlayan KOSGEB Girişimcilik kursları başladı.

Nisan ayında Eğitimlerine başlayan İskenderun da Engeller Kalkıyor Projesi kursiyerleri son eğitimleri olan KOSGEB Destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini almaya başladı. Proje süresince yapılan eğitimlere, çalıştay, seminer gibi psikolojik destek ve farkındalık sağlayıcı faaliyetlere sürekli katılım sağlayan kursiyerler girişimcilik eğitimlerine de yoğun ilgi gösterdiler.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik eğitmeni Serdar Ahmet Vayisoğlu kursun ilk gününde yaptığı açıklamasında, İTSO’da proje kapsamında düzenlenen 4 gün devam edecek olan eğitimlerde birlikte olacağız ve eğitimleri birlikte tamamlayacağız” dedi. Ardından söz alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise; “İTSO olarak yürütücülüğünü yapmış olduğumuz ‘İskenderun da Engeller Kalkıyor’ projesi kapsamında düzenlenen eğitimler ve farkındalık yaratıcı faaliyetler devam etmektedir. 100 dezavantajlı vatandaşımıza yönelik eğitimler başlattık. İngilizce, muhasebe ve bilgisayar eğitimlerini bitiren kursiyerlerimiz için girişimcilik eğitimlerini de program dâhilinde sürdürmekteyiz. Bu faaliyetler sonunda kursiyerlerimiz içerisinden iş yeri açacak olanlar hem işletme sahibi olacak, hem de istihdama katkı sağlayarak sosyal yaşamlarının da daha iyi olacağına inanıyoruz. Bu vesile ile bu eğitimlere katılan arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz” dedi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Girişimcilik Eğitimi öncesi söz alarak; “Engelli vatandaşlarımızın yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken aktif bireyler olarak toplumsal hayatta aktif rol almalarını ve güçlükleri kullanabilmelerini sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durmaktayız. Hayatta önemli olan hedefe varabilmektir. Bu kursların düzenlenmesinde lokomotif görevi gören İTSO yönetimine de teşekkür etmek istiyorum. Hayata dez avantajlı başlamak bitiş çizgisine dezavantajlı ulaşmak demek değildir. Biz Hatay Büyükşehir Belediye olarak da Antakya, İskenderun ve Payasta da eğitimler veriyoruz. KOSGEB’in eğitimlerini de önemsiyoruz” dedi. Yapılan konuşmaların ardından eğitimlere geçildi ve kurs eğitmeni Serdar VAYISOĞLU tarafından 4 gün süreyle İskenderun’da Engeller Kalkıyor Projesi kursiyerlerine yönelik KOSGEB Girişimcilik kurslarının verileceği belirtildi.
İTSO Halil Şahin Meclis Salonunda Engelli Bireylere yönelik düzenlenen KOSGEB Girişimcilik kurslarının ilk gününe Hatay Büyük şehir Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı YILMAZ, HBB İskenderun Bölge Koordinatörü Ahmet Serhat BEYDİLLİ, İTSO Muhasip Üye Necat ÖZKAYA, KOSGEB eğitmeni Serdar VAYISOĞLU, KOSGEB KOBİ Uzmanları, Proje Koordinatörü Dilek YALÇIN ve kursiyerler katıldı.