İskenderun Kaymakamı İskender Yönden Muhtarlarla Bir Araya Geldi

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve eşi Dr. Ayşenur Yönden, İskenderun mahalle muhtarlarını eşleriyle birlikte gönül sofrasında ağırladı.

Gruplar halinde Organize edilen akşam yemeğinde muhtarların dördüncü ve son grubu ile bir araya gelen Kaymakam Yönden ve eşi, davete icabet eden mahalle muhtarları ve eşlerini tek tek karşıladı.

Milletimizin tercihine, teveccühüne ve itimadına mazhar olup, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın yapı taşlarını oluşturan muhtarlarımız ile gönül sofrasında buluşan Yönden ailesi, muhtarlarımıza kişiye özel kalem hediye olarak takdim etmesinin yanı sıra muhtar eşlerine de fular takdim etti.

Duygu ve düşüncelerini belirtmek üzere kısa bir konuşma yapan Kaymakam Yönden şu ifadelere yer verdi; “Muhtarlık müessesesi; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikârdır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir.

Bu duygu ve düşüncelerimle, Muhtarlarımıza hizmetlerinden ve gayretlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, İlçemizde görev yapan tüm mahalle muhtarlarımıza selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Hoşsohbet ortamında gerçekleşen güzel bir akşam yemeğinde muhtarlarımız ile bir araya gelerek, gündeme dair sohbet etmesinin yanı sıra İlçemizin sorun ve ihtiyaçlarını da gözden geçiren Kaymakam Yönden, kamu hizmetlerinin işleyişi ve bu işleyişin kilit noktasında bulunan muhtarlarımıza verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

Akşam Yemeğine; İlçe Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gök, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Denizciler Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Kekeç ile eşi, Bekbele Mahallesi Muhtarı Yakup Yardımcı ve eşi, Bitişik Mahallesi Muhtarı Efendi Dönmez ve eşi, Çınarlı Mahallesi Muhtarı Necati Bahriyeli ve eşi, Azganlık Mahallesi Muhtarı Murat Sarraç ve eşi, Akçay Mahallesi Muhtarı İbrahim Dingil ve eşi, Kaledibi Mahallesi Muhtarı Bestami Demirci ve eşi, Karayılan Mahallesi Muhtarı Osman Baltacı ve eşi, Orhangazi Mahallesi Muhtarı Osman Güllü ve eşi, Sarıseki Mahallesi Muhtarı Esabil Müdük ve eşi ile Kavaklıoluk Muhtarı Sedat Bakır katıldı.

Bekbele’de Asfalt Yama Çalışması Yapılıyor

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent genelinde asfalt yama çalışması yaptıklarını belirtti.
Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Bekbele Mahallesi Mevlana Caddesinde yolların bakım ve onarımını yapıyor. Ekipler deforme olan yollarda asfalt yama çalışmaları gerçekleştiriyor.
Vatandaşın hayatını kolaylaştırmak ve trafik akışında sıkıntı yaşanmaması için çalışan İskenderun Belediye Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler,ihtiyaç duyulan yollarda yama ve onarım çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da zarar gören ve yıpranmış yollarda, tek tek onarılıyor.
Belediye Başkanı Seyfi Dingil,” İlçe genelinde çeşitli nedenlerle deforme olan yollarda bakım ve onarım çalışmalarımız devam ediyor.Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz belirlenen program dâhilinde ilçedeki yolları ring halinde tarayarak bozuk satıhlarda asfalt yama çalışmalarına devam ediyor.

Başkan Seyfi Dingil açıklamasının devamında ise; “İlçemizdeki tüm yollarda yama ve onarım çalışmalarımız devam etmekte. Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bekbele’de Beton Asfalt Çalışmaları Sürüyor

İskenderun Bekbele Mahallesi oldu. Ekipler, Bekbele Mahallesi’nde uzun ömürlü beton asfalt çalışmalarına devam ediyor.
HBB yetkilileri, yol yapım çalışmalarının ihtiyaç dâhilindeki alanlarda özveriyle sürdürüleceğini bildirdi.

“Muhtarlarla Buluşma ve Güvenlik İstişare Toplantısı” Gerçekleşti

Sayın Cumhurbaşkanımızın Muhtarlarımıza yönelik yaptığı rutin toplantılar ile İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda ülkemiz genelinde uygulanmakta olan “Muhtarlarla Buluşma Toplantısı” ve “Güvenlik İstişare Toplantısı” İlçemizde düzenli olarak gerçekleştirilmekte olup, bu toplantılar vesilesiyle gündeme getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde istişarede bulunularak çözüm odaklı çalışmalar yapılmaktadır.

İskenderun Belediyesi Bekbele Mahallesi Sosyal Tesislerinde ilgili/yetkili kurum yöneticileri, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri ile bir araya gelen İlçemiz Kaymakamı Sayın Recep Soytürk, Bekbele Mahallesi başta olmak üzere civarda ki mahallelerin genel durumu, sorun ve ihtiyaçları hakkında istişare de bulunmasının yanı sıra bölgenin asayiş ve güvenlik durumu hakkında da incelemede bulundu.

Kaymakam Recep Soytürk tarafından yapılan açıklamada; Vatandaşlarımızın daha mutlu, huzurlu, müreffeh ve esenlik içerisinde yaşamasının teminini sağlamak amacıyla asayiş ve huzur başta olmak üzere, eğitim, sağlık, kültür, ulaşım, toplumsal kalkınma, nüfus ve vatandaşlık işlemleri vb. tüm kamu hizmetleri hakkında istişarede bulunmak suretiyle, eksik yâda sorunların tespit edilmesinin sağlanması ve tespit edilen eksik yâda sorunların çözüme kavuşturulması noktasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi amacıyla “Muhtarlarla Buluşma Toplantısı” ve “Güvenlik İstişare Toplantısı” adı altında buluşma ve istişare toplantılarının İlçemizde düzenli olarak icra edildiğini ifade ederek, kamu hizmetlerinin daha nitelikli sunulmasına yön veren bu etkin buluşma ve istişare toplantılarının değerli halkımıza, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Halkımızın oylarıyla işbaşına gelen, idari yapımızın en küçük birimi ve temel yapısı olan mahalle muhtarlarımız ile mahalle sakinlerini dikkatle dinleyen Kaymakam Soytürk, sorun ya da ihtiyaç olarak aktarılan hususları ilgili/yetkili kurum yöneticileri ile değerlendirdi.

İlçemiz Kaymakamı Sayın Recep Soytürk başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Çengel, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ferit Gül, Hatay Büyükşehir Belediyesi 3.Bölge Koordinatörü Ahmet Serhat Beydilli, İlçe Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gök, İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ömer Çolak, Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanlığı Temsilcisi Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mehmet Altın, Bekbele Mahallesi Muhtarı Yakup Yardımcı ve civarda ki mahallelerin muhtarları ile mahalle sakinleri, ayrıca da Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 3.Sınıf Öğrencisi olup Kaymakamlığımızda staj yapan Ceren Barutçu iştirak etti.

Antakya, Defne ve Reyhanlı’da Elektrik Kesintisi Olacak

16.10.2017 Tarihinde Enerji Verilemeyecek Yerler

Defne : 09:00 – 11:00 saat aralığında Mahalle: ÇEKMECE – Sokak: 362.
Mahalle: ÇEKMECE – Sokak: 120

Kırıkhan : 09:00 – 17:00 saat aralığında Mahalle: GÜVENTAŞI

Reyhanlı : 09:00 – 17:00 saat aralığında Mahalle: ÇAKIRYİĞİT
09:00 – 17:00 saat aralığında Mahalle: HARRAN

17.10.2017 Tarihinde Enerji Verilemeyecek Yerler

Hatay’ın Altınözü İlçesi Kamberli Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

 

Hatay’ın Antakya İlçesi Üzümdalı ve Narlıca Mahallelerine 8:30-16:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi Kazım Karabekir ve Kübra Sokaklarına 9:30-18:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın İskenderun İlçesi Bekbele Mahallesi Atatürk, Çınarlı ve Devlet Bahçeli (Menderes) Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Harran Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Çakıryiğit Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

18.10.2017 Tarihinde Enerji Verilemeyecek Yerler

Hatay’ın Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi Cumhuriyet, Yunus Emre, 87 ve 89 Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Arsuz İlçesi Üçgüllük Mahallesi 9 ve 14 (Mustafa Kemal) Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Altınözü İlçesi Altınkaya Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

 

Hatay’ın Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi 16 Nolu Sokak ve Çaylı Mahallesi 211 Nolu Sokağa 9:30-18:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Harran Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

İlanda belirtilen saatler dışında teknik ve idari zorunluluklardan dolayı ilan edilen enerji kesme ve enerji verme zamanlarında değişiklik olabilir. Şirketimize ait enerjili ve enerjisiz durumda olan YG-AG elektrik şebekelerimizde şirketimizden çalışma müsaadesi alınmadan hangi amaçla olursa olsun çalışma yapılamaz.

 

İskenderun Şehidini Sonsuzluğa Uğurladı

Trabzon Maçka’da terör örgütü PKK ile çıkan çatışmada şehit düşen hemşehrimiz Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’i İskenderun Bekbele mahallesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Şehidimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

İskenderun Belediye Meclisi 12 Gündem Maddesiyle Toplanıyor

İskenderun Belediye Meclisi 2017 yılının ilk toplantısını 03.01.2017 Salı günü Saat 14.00’da Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirecek.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil başkanlığında toplanacak olan mecliste gündemde bulunan maddeler görüşülecek.
Gündemde bulunan maddeler işe şöyle:

G Ü N D E M:

1-Belediye Meclisinin 2017 Yılı içerisinde izin yapıp yapmayacağının, izin yapılacak ise izin yapacağı ayın belirlenmesi ile ilgili Yazı İşleri Müdürlüğü teklifi.
2-Denetim Komisyonunda görev yapmak üzere üye sayısının belirlenmesi ve üye seçimi ile ilgili Yazı İşleri Müdürlüğü teklifi.
3-Norm Kadro İlke ve Standartları çerçevesinde Belediyemizde ihtiyaç duyulması halinde 2017 yılında 26 adet sözleşmeli personel çalıştırılacağından ve unvanların karşılığında gösterilen ücretlerinin ödenmesi ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi.
4-Belediyemizde münhal bulunan 20 adet memur kadrolarının, 3 dereceli Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrosuna dönüştürülmesi ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi.
5-Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü olarak değiştirilmesi ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi.
6-2 adet Yamaha marka XT660Z TENERE model ABS fren sistemine sahip 660 CC motor gücünde motosikletlerin Belediyemizce alınıp, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğüne hibe edilmesi ile ilgili Ulaşım Müdürlüğü teklifi.
7-Sosyal Tesislerde satışı yapılan ürünlerin fiyatlarının belirlenmesi ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi.
8-Belediye meclisinin 05.05.2016 tarih ve 43 sayılı kararı ile Bekbele Mahallesinde bilirkişi olarak seçilen İsmail GEDİK’in yerine 1 kişinin ve ek olarak 1 kişinin bilirkişi olarak belirlenmesi ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.
9-Belediye meclisinin 05.05.2016 tarih ve 43 sayılı kararı ile Güzelköy Mahallesinde bilirkişi olarak seçilen Hüseyin ATLAS’ın yerine 1 kişinin bilirkişi olarak belirlenmesi ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.
10-Milli Savunma Bakanlığı ile Belediyemiz arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere İskenderun Belediye Başkanı Seyfi DİNGİL’e yetki verilmesi hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.
11-Akçay Mıntıkası 231, 282, 446, 366, 716, 417, 368 ve 419 nolu parsellere yönelik çizilen 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.
12-Şevre Mıntıkası 5237 parselde yapılaşma koşulları ve park alanı ile konut alanı büyüklükleri değiştirilmeden, konut alanının parsel sınırlarına kaydırılmasına yönelik çizilen 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.

Bekbele’de Altyapı Eksiklikleri Gideriliyor

Kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarından oluşan sorunları gidermek amacıyla yapılan tespitler sonunda çalışma gerçekleştiren Genel Müdürlük, kanalizasyon hattı bulunamayan mahalle ve sokaklarda döşeme çalışması yaparak vatandaşların rahatladığını ayrıca fosseptik çukurların iptal edildiğini açıkladı.

Bu kapsamda İskenderun ilçesine bağlı Bekbele Mahalle sakinlerinin altyapı bulunmadığı yönünde talebi üzerine çalışma başlatan HATSU, 28. Sokak’ta yaptığı çalışmada 200’lük borular ile 200 metre kanalizasyon hattı döşeyerek altyapı deşarjının rahatladığını belirtti.

BEKBELE’DE ALTYAPI EKSİKLİKLERİ GİDERİLİYOR (5)

Hatsu, Hızlı Müdahaleler İle Çözüm Üretiyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yüksek kesimlerde bulunan içmesuyu tesislerinde oluşan arızalara hızlı bir şekilde müdahale etmek amacıyla projeler geliştirildiğini duyurdu.

ALO 185 HATSU İhbar Hattı’na gelen şikâyetlerin ve bildirimlerin yanı sıra HATSU ekiplerinin yapmış olduğu kontrollerde ortaya çıkan sorunları çözüme kavuşturma adına verdiği mücadeleyi sürdüren Genel Müdürlük, Hatay genelinde yaptığı hızlı müdahaleler ve geniş kapsamlı çalışmaların vatandaş odaklı hizmet çerçevesinde gerçekleştirdiğini açıkladı.

İskenderun ilçesine bağlı Bitişik Mahallesi Ispatan Yaylası ile Bekbele Mahallesi Taşoluk su kaynaklarında yapılacak onarım kapsamında çalışma başlatan İdare, oluşan arızalara hızlı bir şekilde müdahale etmek ve ulaşımı sağlamak için bozuk olan 6 km’lik yolda iş makineleri ile onarım ve stabilize çalışmasının yapıldığını bildirdi.

HATSU 2. Bölge içmesuyu ekipleri tarafından yapılan çalışma sayesinde yüksek kesimlerde bulunan içmesuyu gözlerinde oluşabilecek herhangi bir arızaya acil müdahale edebilmek için hazır hale getirildi.

HATSU, HIZLI MÜDAHALELER İLE ÇÖZÜM ÜRETİYOR (3)