AK Parti Hatay milletvekili Özel’den İTSO’ya ziyaret

Ak Parti Hatay milletvekili Abdulkadir Özel Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Ak Parti Hatay milletvekili adayı Abdülkerim Güven, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili ile birlikte İTSO yönetimine nezaket ziyaretinde bulundular.
24 Haziran seçimlerinde Ak Partiden Hatay milletvekili seçildikten sonra teşekkür ziyaretlerini sürdüren milletvekili Özel, İTSO yönetimini de ziyaret etti.
Ziyarette İTSO Anı defterini de imzalayan milletvekili Özel, şehrin genel ekonomik sorunları hakkında İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’dan bilgiler aldı.
Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette ağırlıklı olarak bölge ekonomisi ile sanayici ve iş adamlarının, esnafların sorunları hakkında karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.
Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, bölgenin sorunlarından oluşan dosyaları milletvekili Özel’e teslim ederek, gerekenlerin yapılmasını istedi.
İskenderun için önem arz eden Amanos Tünel projesi, Gümrük Laboratuvarı, Yabancılara konut satışı ile ilgili konular, İskenderun Arsuz arasında yapılması düşünülen Yeni Organize Sanayi bölgesi Toptancılar sitesi, Sebze Hali Sitesi, Soğuk Hava Depolarının kurulması, Nakliye sektörü, Ro-Ro seferleri gibi konular ziyarette ele alındı ve karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.
Ak Parti Hatay milletvekili Abdulkadir Özel ise, İTSO’nun şehrin en önemli sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek; “Bölgenin ekonomik ve sosyal konularının gündeme getirilmesi ve sorunların en yetkili mercilerde çözülmesi noktasında artık bir yerlerden başlanmalı. Bu balatmış olduğunuz projelerin hayata geçmesi noktasında hep birlikte çaba sarf edeceğiz. İTSO olarak şehrimiz ekonomisini canlandıracak bu projelerin çözümü noktasında ben de elimden gelen çalışmaları yapacağım. İTSO’ya ve yönetimine de yapmış oldukları özverili çalışmalardan ötürü teşekkür ediyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
Ak Parti Hatay milletvekili Abdulkadir Özel Ak Parti Hatay milletvekili adayı Abdülkerim Güven, Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili’nin ziyaretinde İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Muhasip üye Gassan Kuran, İTSO yönetim kurulu üyeleri Müfit Tennioğlu, Yusuf Yılmaz Raşit Özyurt, Hıdır Güneş ve İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez de yer aldı.

Ak Parti Hatay milletvekili adaylarından İTSO’ya ziyaret

Ak Parti Hatay milletvekili adayı Abdulkadir Özel, Ecrin Nazlı İnan, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve Ak Parti İlçe yönetimi İTSO’ya nezaket ziyaretinde bulundular. 24 Haziranda yapılacak olan milletvekili seçimleri kapsamında ziyaretlerini sürdüren AK Parti Hatay milletvekili adayları şehrin en önemli Sivil Toplum kuruluşu olan İTSO’yu da ziyaret ederek, bölge ekonomisine dair karşılıklı fikir alış verişinde bulundular.
Ak Parti Hatay milletvekili adayı Abdulkadir Özel, 24 Haziran seçimlerinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Hatay’a hizmet etme noktasında çaba sarf edeceğiz. Hatay’ın milletvekili olacağız ve tüm ilçelere eşit hizmet götüreceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde bölgemizi ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesi, yeni istihdam alanlarının oluşması için çalışacağız ve bu konuda Sanayici ve İş adamlarımız ile her zaman birlikte hareket ederek, sorunlarını dinleyecek ve çözümler üreteceğiz. Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de büyümeye dayalı reel sektör hamlesi başlatacağız. Bölgemiz için hayati önem arz eden Amanos Tünel projesi de inşallah hayata geçirilecek” dedi.
Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz,24 Haziran seçimlerinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, “İTSO olarak her zaman bölge ekonomisine değer katacak projeler için çaba sarf ediyoruz. Bu konuda sizlerin de 24 Haziran sonrasında önemli çalışmalar yapacağınızı umut ediyoruz. İskenderun’da son günlerde firmalarımız için hayati önem arz eden Kimya laboratuvarının İskenderun’da da kurulması için çalışmalar yapıyoruz. Kimya Laboratuvarının Mersin’de olması, Tarım İl Müdürlüğü’nün Antakya’da olması, Bölge Müdürlüğü’nün ise İskenderun’da olması, firmalarımız açısında hem zaman kaybı hem de maliyet oluşturmaktadır. Bu hizmetlerin İskenderun’da olması lazım. Aslında geç kalınmış bir hizmet. Bu konuda gerekli girişimlerin yapılması lazım” dedi İTSO Başkanı Yılmaz, Kimya Laboratuvarı ile ilgili raporu Ak Parti Hatay Milletvekili adayı Abdulkadir Özel’e takdim etti. Raporu titizlikle inceleyen Milletvekili adayı Özel, İTSO Başkanı Yılmaz’a konunun takipçisi olacaklarını belirtti.
Ak Parti Hatay milletvekili adayı Abdulkadir Özel, Ecrin Nazlı İnan, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve Ak Parti İlçe yönetiminin ziyaretinde, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Muhasip üye Gassan Kuran, İTSO yönetim kurulu üyeleri Yusuf Yılmaz, Raşit Özyurt ve Hıdır Güneş de yer aldılar.

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan ve yönetimi İTSO’yu Ziyaret etti

İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulundular.
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen ile görüşen Deniz Ticaret Odası heyetinde, İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu Başkanı Metin Kalkavan, TOBB yönetim kurulu Başkan yardımcısı Halim Mete, TOBB Denizcilik Meclis Başkanı Erol Yücel, DTO yönetim kurulu başkan yardımcısı Rıdvan Kartal, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, İMEAK DTO Meclis üyesi Murat Er, İMEAK DTO yönetim kurulu üyesi Ali Deniz Eraydın, İMEAK DTO Meclis üyesi Cihan Ergenç, İMEAK DTO 27. Komite Başkanı Gönç Beyli ve İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak da yer aldı. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette ağırlıklı olarak İskenderun Limanı, deniz ticareti, lojistik, İskenderun’da açılması gündemde olan Mersin, Kıbrıs, Beyrut Feribot seferleri ele alındı.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun ekonomisi ve şehrin genel durumu hakkında bilgiler vererek; “İskenderun Ortadoğu ya yakınlığı ile önemli potansiyele sahip bir liman şehridir. Bölgemizde Demir-Çelik, Filtre, narenciye tarım ve hizmet sektörlerinde önemli yer tutmaktadır. Lojistik konusunda bölgemizde yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra Karadeniz Akdeniz Bağlantı yolunun tamamlanması bölge ihracatını ve nakliye sektörü için önemli olacağı kanısındayız. Tabi bunun yanında Amanos tünel projesinin yatırım programına alınması ile yatırımcılarımız umutlanmaktadır. Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi ile bölgemiz ekonomik anlamda çok daha hareketli konuma gelecektir. Deniz Taşımacılığı konusunda da son günlerde Hatay Büyükşehir Belediyesinin girişimleri var. Mersin, Kıbrıs ve Beyrut’a yönelik Deniz seferlerinin başlayacak olması da bizleri umutlandırmaktadır” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurul başkanı Metin Kalkavan ise, “İskenderun Körfezi konumu ve sınıra yakın olması hesabıyla ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Körfezde boru hatları, müthiş bir sanayileşme, Kocaeli den sonra en yoğun sanayileşmenin olduğu yer. Türkiye’nin en önemli iki körfezinden biri İskenderun Körfezidir. Bu nedenle sanayicimizi, Kobilerimizi ve esnafımızı korumak lazım. İnsanlarımız hep kazanmaya oynuyor, bazen de kaybetmemeye oynamalı. Bu nedenle bölgenin geleceği parlak ve çok önemli bir potansiyele sahip bir yerde bulunuyorsunuz. İş potansiyeli çok yüksek olan bu bölgenin geleceği de parlak. Suriye Savaşının sona ermesi ile bölgenin ihracatı da önemli ölçüde artacağını da umut ediyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Deniz Ticaret Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret sonrası İTSO terasından İskenderun Körfezini görme ve inceleme fırsatı bulurken, Dağ ile denizin birleştiği Kar ve deniz manzaralı olan İskenderun Körfezine hayran kaldıklarını ifade ettiler.

Hassa Tünel Projesi 2018 Yılı Yatırım Programına Alındı

Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’ndan Müjdeli Haber Geldi. Türkiye’nin 10 Mega Projesinden Biri Olan Dörtyol-Hassa Amanos Tünel Projesi 2018 Yılı Yatırım Programına Alınmıştır. Memleketimize Hayırlı Olmasını Diliyorum dedi.

TBMM İdare Amiri ve Ak Parti Hatay Milletvekili Karasayar İTSO’yu ziyaret etti

TBMM İdare Amiri ve Ak Parti Hatay milletvekili Orhan Karasayar, İlçe yönetimi ile birlikte İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ettiler.
Ziyarette ağırlıklı olarak ülke ve bölge ekonomisi ile 16 Nisanda yapılacak olan Referandum hakkında karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ziyaretin hamen başında milletvekili Karasayar’a bir sürpriz yaptı. Sayın Vekilimizin doğum günü olduğunu öğrendiklerini belirten İTSO Başkanı Yılmaz, Milletvekili Karasayar’ın doğum gününü kutladı ve pasta ikram etti.

4 yıldan bu yana İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak görev yaptıklarını ve bu süre zarfında, bölgenin sorunlarının çözümü noktasında milletvekili Karasayar’ın desteğini esirgemediğini ifade eden İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “İskenderun’un sorunları ile her zaman yakından ilgilenen, şehrimizin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine, kamu kurum ve kuruluşların bölgemizde daha modern bir şekilde hizmet vermesinde vekilimizin önemli gayretleri olmuştur. Sayın vekilimize bölgemiz sorunları ile ilgili sunduğumuz tüm talepleri her zaman değerlendirmesi ve sorunların çözümü için Ankara’da en yetkili mercilere ileterek sorunların takipçisi oldu. Bu nedenle kendisine teşekkür ediyoruz.
Vekilimiz 16 Nisan’a kadar yoğun bir maraton içerisinde. Referandumun ülkemizin güzelliklerine, başarısına, milletimizin mutluluk ve refahına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimize vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

TBMM İdare Amiri ve Ak parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar doğum günü sürprizinden dolayı İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Ziyarette bölge ekonomisine de değinen Milletvekili Orhan Karasayar; “Amanos tünel projesinin hızlanması için çalışmalarımız devam etmektedir. İskenderun sanayisi ve limanı ile potansiyelini her geçen gün arttırmaktadır. Lojistik köy konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir. Göreve geldiğimiz günden bu yana İskenderun’a hizmet noktasında hükümetimizden istediğimiz tüm hizmetleri aldık. İskenderun’umuza üniversite kazandırdık, Yeni Hastanemiz, yeni Emniyet binamız, Adliye sarayımız, Tabu kadarstro binaları, Yeni balıkçı Barınakları başta olmak üzere bir çok hizmetleri getirdik. Yerel bazda da hizmetlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir. Özellikle elektrik konusunda yaptığımız girişimler sonucunda bölgemizde elektrik telleri yer altına alındı ve elektrik kesintileri sorunu büyük ölçüde azaldı” dedi. Milletvekili Orhan Karasayar, 16 Nisan’da yapılacak olan Referanduma da dikkat çekerek, “Türkiye’nin önünün açılması, Güçlü bir Türkiye ve geleceğimiz için, bu seçim çok önemli. Bu Referandumun birlik ve beraberlik içerisinde geçmesini temenni ediyoruz” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İlçe Başkanı Ayhan Bodur ve Ak Parti İlçe Teşkilat üyelerinin ziyaretinde, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Muhasip Üye Necat Özkaya, İTSO yönetim kurulu üyeleri Adnan Mursaloğlu, Mehmet Ali Bulut, İTSO Eğitim Vakfı Başkanı Doğan Erten ve İTSO Meclis üyeleri de hazır bulundular.

İTSO yönetiminden İSDEMİR Genel Müdürü ÖZCAN’a Hayırlı olsun ziyareti

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi İSDEMİR Genel Müdürü Toker Özcan’ı makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en önemli Demir-Çelik Fabrikalarından biri olan ve İskenderun’da binlerce vatandaşa istihdam sağlayan İSDEMİR Fabrikalarının Genel Müdürlüğü görevine atanan Toker Özcan, İTSO Yönetimini kapıda karşıladı. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette ağırlıklı olarak bölge ekonomisi ve Çelik sektörünün sorunları görüşüldü. Yatırımların devam ettiğini belirten İSDEMİR Genel Müdürü Toker Özcan, Çelik sektörünün ülke ve bölge ekonomisine önemli katkıları olduğunu belirterek; sektörünün sorunları, ülke ve bölge ekonomisinde yeri ve sektördeki son gelişmeler hakkında İTSO yönetimine bilgiler verdi.
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise, İskenderun ekonomisinin lokomotifi konumunda olan çelik sektöründeki ihracat artışlarının önümüzdeki dönemlerde de artacağına inandıklarını belirterek, “Bölgemiz ekonomisi için Çelik sektörü önemli yer tutmaktadır. Hassa Amanos Tünel projesinin hayata geçirilmesi, Karadeniz Akdeniz Bağlantı yolunun da tamamlanması ile bölgede ekonomik hareketliliğin daha da artacağına inanıyoruz. Tabi Suriye ve komşu ülkelerde yaşanan iç karışıkların sona ermesi ile birlikte İskenderun Körfezi bölgesinde söz sahibi olacak ve dünyanın dört bir tarafına yapacağı Çelik ihracatını da arttıracaktır. Temennimiz bu yöndedir. Bu vesile ile şahsım ve yönetim kurulu üyelerim adına yeni görevinizde bir kez daha başarılar diliyorum” şeklinde ifadelere yer verdi.
İSDEMİR Gel Müdürü Toker Özcan’ın ziyaretinde, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Muhasip üye Necat Özkaya, İTSO Yönetim kurulu üyeleri Bülent Seküçoğlu, Gassan Kuran, Okan Belli, M.Ali Bulut ve Mehmet Ünüvar da hazır bulundular.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli İTSO’da Tünel Projesine Işık yaktı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ‘Son Ekonomik Gelişmeler Işığında Hatay Buluşması’ kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda iş adamları ve yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen toplantıya katıldı.
Yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda İTSO Yönetim kurulu üyeleri Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli’yi kapıda çiçeklerle karşıladılar.

İTSO Başkanı Yılmaz,

“Birlik ve beraberliğimiz sayesinde bölgemizdeki sorunlar da çözülecektir”
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmasında Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ye bölge ekonomisi hakkında bilgiler vererek, “Hepimizin bildiği üzere ülkemiz son dönemde oldukça zor zamanlar yaşamakta, sosyal ve ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Önce Suriye’de ve Irak’ta yaşanan iç savaşın ülkemize olumsuz yansımaları olmuş, ardından Rusya ile uçak krizi yaşanmış ve ikili ilişkiler gerilmiş, sonrasında yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimi ile ülkemiz oldukça yıpranmıştır. Ülkemizde bir yandan dışarıdaki terör örgütleri ile mücadele edilirken, diğer yandan içimizdeki hainleri temizlemekle vakit kaybedilmiştir. Ancak tecrübe edilen bunca olumsuz hadise, bizlere birlik ve beraberliğin önemini bir kez daha hatırlatmış oldu. Sağladığımız bu birliktelikle, Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm dünyaya da oldukça net bir mesaj vermiş olduk. Bu konuda gösterilen sağduyu ve özveri gerçekten de takdire şayan. Milletimizi, devletimizi ve tüm vatandaşlarımızı yürekten kutluyoruz. Yaşanan olaylardan sonra ülke ekonomisinin yara aldığının bilincindeyiz. Ancak buna rağmen ülkemiz her geçen gün büyümeye devam etmektedir. 2016 itibariyle ihracatımız 142 milyar dolar civarında olurken, ithalatımız ise yaklaşık 200 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir. Bu rakamlar ülkemizin potansiyelini tam manasıyla ortaya koymasa da, tüm negatif etkenlere rağmen ne denli güçlü ve sağlam bir ekonomiye sahip olduğumuzun önemli göstergeleri olarak değerlendirilebilmektedir. Ancak bu hususta verilen devlet teşviklerinin, hibe ve destek kredilerinin, SGK ve Vergi borç yapılandırmalarının ve Torba Yasa’da yer alan birçok teşvikin de faydası olduğunun özellikle altını çizmek isterim. Bu vesileyle esnaf, tüccar ve sanayicilerimize sağlanan bu desteklere ilişkin İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ve şahsım adına; özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanlarımıza ve Sayın Milletvekillerimize teşekkürlerimi sunmak isterim. Sayın Başbakan Yardımcım, ilimize ilişkin bazı hususları size arz etmek isterim. Hatay, gerek kozmopolit yapısı ve kültürel mozaiği, gerek coğrafi konumu ve iklimsel avantajları gerekse ekonomideki başarısıyla ülke genelinde ön plana çıkmaktadır. Bölgemiz; farklı din, mezhep ve inanışa sahip insanların yüzyıllardır dostluk ve kardeşlik içerisinde yaşadığı ender iller arasında bulunmaktadır. Hatay tarafından 2016 yılı itibariyle 1 milyar 744 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirilmiş olup, ülke genelinde en fazla ihracat yapan 10. il olmuştur. Ortadoğu’nun Anadolu’ya ve Avrupa’ya açılan kapısı olan Hatay, aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin İskenderun Limanı’na bağlandığı koridorda stratejik öneme sahip bir ildir. Tarım, lojistik ve sanayi konusunda ulusal ölçekte rekabetçi konumda olan Hatay; turizm ve enerji sektörlerinde de önemli yatırım potansiyeline sahiptir. Ancak bölgemizin gelişimini olumsuz yönde etkileyen birtakım sorunlar olduğunu da üzülerek ifade etmek isterim. Müsaade ederseniz bu sorunlarını kısaca aktarmak isterim. Suriye’de yaşanan iç savaş sebebiyle Suriye ve Ortadoğu ülkelerine karayolu taşımacılığı yapma imkânı kalmamıştır. İstanbul’dan sonra en büyük tır filosuna sahip olan Hatay ili taşımacılık sektöründe, krizi sonrasında ciddi ölçüde daralma meydana gelmiştir. Sınır kapılarının kapanmasıyla; başta ticaret, nakliye ve turizm sektörleri olmak üzere neredeyse tüm iş kolları sekteye uğramıştır. Dolayısıyla sınır kapılarımızın yeniden faaliyete girmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine inanmaktayız” dedi . İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak’da toplantıda Yaptığı konuşmasında Denizcilik OSB ve Lojistik konuları ile denizcilik sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çekti.
Başbakan Yardımcısı Canikli, “Amanos Tüneli projesi Onur Projesi olacak”
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Yapılan konuşmaların ardından kürsüye çıkarak, ülke ve bölge ekonomilerine değindi. Hatay’ın önemine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, sanayici ve iş adamlarının taleplerini titizlikle değerlendirdiklerini ifade etti. Hükümet olarak verilen sözlerin tamamını yerine getirdiklerini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, sınır ticareti ile uğraşan nakliye sektörü başta olmak üzere hizmet sektörü ve diğer sektörlerdeki sorunları da bildiklerini ve bu konularla yakından ilgilendiklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ’Amanos Tüneli’ projesine ilişkin yaptığı konuşmasında bölge işadamlarının yüreğine adeta su serpti. Yıllardır, Dörtyol -Hassa Amanos Tünel projesini bekleyen bölge iş adamları ve yatırımcılara seslenen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Bu muhteşem proje gerçekten bir onur projesi olacak ve 2,5 yılda tamamlayacağız” dedi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ’Amanos Tüneli’ projesine ilişkin, “Bu muhteşem proje gerçekten bir onur projesi olacak ve 2,5 yılda tamamlayacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, Hatay ve bölgesi için hayati önem arz eden asrın projesi olan ’Amanos Tüneli’ projesinin tamamlandığını, talimatlarının verildiğini şu an ihale aşamasında olduğunu kısa sürede yapılacağını ve 2,5 yılda tamamlanacağını söyledi. Bu müjde iş adamlarından ve yatırımcılardan yoğun alkış aldı.
Bu projenin Hatay ve İskenderun için çok önemli hayati proje olduğunu biliyoruz. İnşallah bu proje gerçekleştirildiğinde bu bölge dünyanın en sayılı ticaret merkezlerinden biri haline gelecek. Birlik ve beraberlik içerisinde yatırımcılarımızı da düşünerek hareket ediyoruz. Biz hesabımızı kitabımızı ona göre yapıyoruz. Biz bu işi dert ediniyoruz gerçekten çalışıyoruz. Biz bu muhteşem projeyi gerçekten bir onur projesi olarak görüyoruz 2,5 yılda tamamlayacağız” dedi.

Amanos Tünel projesi ile ilgili İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda toplantı düzenlendi

İskenderun Körfezi’ni Hassa ile buluşturması hedeflenen Amanos Tünel projesi ile ilgili İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya Kalkınma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Hatay Valiliğinden yetkililer katıldılar. DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız’da toplantıda hazır bulundu. İTSO Yönetimi ile görüşen yetkililer, Projeye alınması durumunda Hassa tüneli nin bölgeye sağlayacağı katma değerler, yatırımcıların Hassa Organize Sanayi Bölgesine yapacağı yatırımlar, İskenderun Limanının ekonomiye etkileri, bölgedeki önemli ticari iş kolları ile sanayici ve iş adamlarının Tünel projesine ne gibi destek sağlayabilecekleri konuşuldu.

İskenderun için hayati önem taşıyan ve yatırımcıların yer bulmakta güçlük çektiği İskenderun Körfez’inde, iş adamları ve girişimciler dört gözle Hassa Tünel Projesinin başlamasını bekliyor. İskenderun Limanının özelleşmesi ve konteynır terminalinin de kurulması ile birlikte limandaki hareketlilik İskenderun ekonomisine de yansıyor. Bölgenin gelişip kalkınması, yeni iş sahaların oluşması, istihdama katkı sağlanması için alternatif yer arayışlarına yönelen sanayici ve iş adamları, Hassa Tünel projesinin hayata geçirilmesi ile Gaziantep, ve sınır illerine oradan da yurt dışına daha çabuk ulaşılacağı ve ticaretin gelişeceği düşüncesinde hem fikirler.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda Hassa Tünel Projesi ve bölge ekonomisi ele alındı. Toplantıda, Hassa Tünelinin yatırım planına alınması aşaması hakkında bilgiler veren Bakanlık yetkilileri, “Öncelikle karayolu, projeleri bölgelerinde projelendiriliyor. Proje yatırım programına alınıyor ve bitiriliyor. Hassa Tünel projesinin etüt çalışması bitirilme aşamasında. Bölgeden Genel müdürlüğe bu etüt çalışması sunulacak. Genel Müdürlük kendi içinde bölgelerden gelen bu projeleri sıralandırarak, Kalkınma Bakanlığına bu projeleri teklif olarak sunacak. Kalkınma Bakanlığı da bunun fizibilite ve ÇED raporunu hazırlayıp, Genel Müdürlükte bir sıralama yapıldıktan sonra ikinci aşamada Kalkınma Bakanlığında sunulan teklifler, ekonomik olarak yatırım programına girip girmeyeceği değerlendirilecek. Sistem bu şekilde ilerliyor” dediler. Yapılması düşünülen Hassa Tüneli için DSİ’de ve Çed raporunda da sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Bakanlık yetkilileri, “2017 yılında ise bize verilen teklif KDV dahil 1 milyar 750 milyon liradır. Bu maliyeti çok yüksek bir proje. Bizler de Bakanlığımız ile yaptığımız görüşme de sanayicilerimiz, iş adamlarımız ile yatırımcılar ile nasıl birlikte hareket edebiliriz, sizlerin bizlere ne gibi desteği olabilir, onları konuşmaya geldik” dediler. Toplantıda ağırlıklı olarak ziyaretçiler söz alırken, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, da bilgiler verdi. Bölgesinin lokomotif sektörü olarak Demir-Çeliğin geldiğini belirten DOĞAKA Genel Sekreteri Yıldız; “Hassa Tünel projesinin hayata geçmesi ile bölgede işsizliğin azalmasında tünel önemli rol oynayacaktır. Buna bağlı olarak Körfezimiz var, limanınız var, sınır ili olmamız nedeniyle insan kaynağı var, Suriyeliler var. Bunlar önemli etkenler arasında diyebiliriz. Projenin hayata geçirilmesi noktasında bu etkenler göz önünde bulundurulmalı” şeklinde görüşlerini aktardı. İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da, Hassa Tünel projesinin hayata geçmesi noktasında sürekli bu konuyu gündemde tuttuklarını ve Bakanlık düzeyinde girişimlerde bulunduklarını belirterek, projenin artık hayata geçirilmesi, sanayici ve iş adamlarının yatırıma yönelmesi gerektiğine vurgu yaptı. Toplantıda ayrıca sanayici ve iş adamlarının projeye destek olması için çalışma başlatılabileceği görüşüldü.

Toplantıya, Kalkınma Bakanlığından Veli Yılmaz ve Selçuk Yılmaz, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Ulaştırma Etütler Analiz Şefi Burhan İlhan, KGM Ekonomik ve Finansal Analiz Mühendisi Mehmet Çelikkaya ve Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)’ndan Ekrem Öner İTSO yönetimi ile görüşerek, sanayici ve iş adamlarının fikirlerini aldılar.

Ziyarette, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Yönetim kurulu üyeleri Necat Özkaya, Bülent Seküçoğlu, Gassan Kuran ve M.Ali Bulut da hazır bulundu.