Hatay Genelinde Ortalamanın İki Katı Yağan Yağışların Zararları Açıklandı

Hatay Valiliğinden Yapılan açıklamaya Göre ; genelinde bir süredir devam eden ve 77 yıllık ortalamanın iki katı gerçekleşen yağışlar nedeniyle Antakya, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinde bulunan tarım alanlarının biriken su seviyesinden etkilendiği bilinmektedir.
Yağış nedeniyle oluşan durumdan etkilenen dört ilçe sınırları içerisinde bulunan 26 yerleşim yerinde 1.820 üreticiye ait 78.000 dekar alanda zarar yaşandığı ilgili birimler tarafından belirlenmiştir.
Konu ile ilgili Afet Ön Bildirim formları 09 Ocak 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirilmiş olup, devam eden çalışmalar ile ilgili diğer Afet Tespit Formları da ilerleyen günlerde Bakanlığa iletilecektir.
                ÖN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA AİT VERİLER
İLÇE ADI
   MAHALLE SAYISI
    ÇİFTÇİ SAYISI
     ZARAR GÖREN ALAN (DA)
Antakya
6
200
12.000
Kırıkhan
10
1.290
40.500
Kumlu
2
200
9.900
Reyhanlı
8
230
16.000
TOPLAM
26
1.820
78.400

1 YORUM

  1. Zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun der zararlarının bir an önce devlet tarafından karşılanmasını dilerim.
    Afetler hiç bir zaman hayra alemet değildir. 75 yıl önce Amık gölünün kurutulması için alınan yanlış kararın zararını çekiyoruz şimdi.
    Amık gölünün kurutulması ve bu bölgede olan su kaynaklarının Asi Nehrine yönlendirilmesi için açılan kanallarla topraktaki su sevyeleri olumsuz yönde değişti ve doğanın ekolojik sistem dengesi allak bullak oldu!
    Çok sükür bu konuda bilim ve tecrübeler arttı ve artık bu tür hatalar yapılmamaya çalışılıyorsa da mevcut sorunları çözme yollarına pek gidilmiyor! Kalıcı tedbirler alınmadıkça bu gibi afetlerin tekrarı ne yazık ki devam edecektir!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here