Hatay Valiliği, Antakya Rehberlik Araştırma Merkezinde Verilen Seminerin içeriğine Yönelik Soruşturma Başlattı

Hatay Valiliğinden Yapılan Açıklamaya Göre ; Ulusal yayın yapan bir gazetenin 10 Ocak 2019 tarihli nüshasında yer alan ve Antakya Rehberlik Araştırma Merkezinde (RAM) rehber öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen bir seminer çalışmasının içeriği ile ilgili yayınlanan haber hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Konu ile ilgili olarak yapılan ön incelemede;
İlimiz Antakya ilçesi RAM’de gerçekleştirilen seminer çalışmasının; Rehberlik Araştırma Merkezleri Kılavuzunun 3. Bölümündeki Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölümünün Görevleri arasında yer alan “alandaki çalışmaları takip ederek Rehber Öğretmenlerinin Mesleki Gelişimini Artırıcı Faaliyetler Düzenler” kapsamında olduğu,
Söz konusu seminerin MEB’in “2023 Eğitim Vizyonu Çalışması” veya “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” ile herhangi bir ilgisinin olmadığı, Seminerin, 13 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen ‘2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu’nda alınan karar gereği düzenlendiği, Rehber Öğretmenlere “Akran Zorbalığı” konusunda planlanan ve yapılan plan çerçevesinde; Ortaöğretim kurumlarında görev yapan rehber öğretmenlere yönelik olarak “Akran Zorbalığı kapsamında Eğitim Ortamında Cinsiyetçilik ve Cinsel Yönelime Bağlı Zorbalık” konulu eğitimin, 31/12/2018 tarih ve 25347386 sayılı Valilik Onayı ile 07-09 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildiği,
Söz konusu seminere Antakya İlçesindeki Ortaöğretim kurumlarında görev yapan rehber öğretmenlerin katıldığı, Belirlenmiş olup, konu ile ilgili olarak Valilik Makamı talimatıyla seminerin içeriğine yönelik olarak inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.

 

1 YORUM

  1. Kendi kanımca eğitim düzeyim, yaşam tecrübem yüksek olmasına rağmen bu haberi tam anlayamadığımı itiraf ediyorum! Anladığım tek şey, Valiliğin Antakya Rehberlik Araştırma Merkezine karşı bir soruşturma başlatmış olması!
    Neden soruşturma başlatılmış? Biz vatandaşları da bu konuda aydınlatırsanız iyi olmaz mı acaba?

    Nedeni tam belli olmayan bu tür soruşturmalarla eğitimcilerin yaratıcılık fikirlerine darbe vuruluyor düşüncesinde olan duygularım güçleniyor diyebilirim!
    Bu gidişle, yaratıcı yeni düşüncelere sahip bir çok kişi, hakkımda soruşturma açılabilir korkusu ile acaba beyin hücrelerinin çalışmasında tıkanma olabilir mi sorusu kafama takıldı!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here