TÜİK Asgari Ücret 2,213 TL Olsun

7 milyon çalışanın merakla beklediği rakam belli olmaya başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek için bugün üçüncü toplantısını yaptı. Toplantıda, TÜİK bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaştı. TÜİK asgari geçim tutarlarını ağır statüdeki işlerde 2,213 TL, orta statüdeki işlerde 1,979 TL, hafif statüdeki işlerde 1,841 TL olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

ASGARİ ÜCRET NET BİN 603 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş.

Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

1 YORUM

 1. Avrupa’nın bizi kıskanması için en az Avrupa kadar eökonomimizin motoru olan işçilerimizi korumalı ve onlara alın teri haklarını vermeleyiz!
  Asgari ücret zammı, enflasyon + yıllık ekonomi kalkınma oranı olmalıdır. Kısacası zam en az %29 oranında olmalıdır.
  22 yaş ve üstü olanlar için Hollanda’da asgari ücret 1594 Avro’dur. Yani 9564 TL.
  Kira yardımı, çocuk parası yardımı, sağlık yardımı, tatil parası, Özel masraflar parası v.s. hariç.
  Bunları da katarsak siz hesaplayın!
  Avrupa bizi kıskanıyorsa işçisi değil, patron olan işvereni kıskanıyordır! Türkiye’de açlık sınırının altında nasıl işçi çalıştırabiliyorlar, nasıl kabul ettirebiliyorlar diye Avrupa patronları Türkiye’ki mutlaka kıskanıyordur!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here