İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil: Kentte Yaşanan Trafik Sorunu Bir An Önce Çözülmeli

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun’da yaşanan trafik sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediye brifing salonunda İTSO Başkanı Levent Yılmaz, İskenderun’da görev yapan minibüs durak başkanları ile birlikte HBB tarafından değiştirilen kent trafik akış planı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

İSTİŞARE YAPILMADI

Birkaç gündür toplumun farklı isimlerinden yüzlerce insanın değiştirilen trafik planına tepki gösterdiğini belirten Belediye Başkanı Seyfi Dingil,”Konu ile ilgili olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından bizlere hiçbir şey sorulmadı. İstişare yapılmadı. Yeni bulvarlar yeni caddeler yaparsın, konu hakkında bilgilendirmelerde bulunursun ilgili belediye ve oda başkanlarından bilgi alırsın. Bu konu böyle çözülür. Ama soruyoruz kimsenin haberi yok. Şoförler odasından görüş alınmamış, il emniyet aksi rapor vermiş. İnsanlar esnaflar tepkili.100 yıl trafik planı 24 saatte değişti” dedi.

“BEN YAPTIM OLDU ANLAYIŞI” YANLIŞ

Sorunların ancak ortak akıl ile çözülebileceğini belirten Başkan Seyfi Dingil,”Bu sorunun çözümü için yaşanan sıkıntıya çare arıyoruz. Konunun muhataplarından görüş alıyoruz. Battı-Çıktı rantabl olmadı. Kent trafiği şuanda kilitlenmiş durumda. Bizler her zaman esnafımızın yanında olduk. Sizlerin hep sorunlarını dinledik. Çözüm yolları aradık. Ama bu yaklaşım HBB’ de yok. Ben yaptım oldu anlayışı yanlış. Bu sorunun bir an önce çözülmesi elimizden gelen her şeyi yapağız ”diye konuştu.

ŞOFÖR ESNAFININ GÖRÜŞLERİ ALINMADI

Düzenlenen toplantıya katılan minibüs durak başkanları ise yapılan düzenlemeden haberlerinin olmadığını belirterek,”Bizler her yüzlerce yolcu taşıyoruz. Yolcular bizlere tepki gösteriyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Durak yerleri, cepler belli değil. HBB bizleri hiç dikkate almıyor. Bizlere herhangi bir bilgi verilmedi. Bu tür adımlar nasıl atılıyor hiç anlamıyoruz. İşleyiş yanlış, sahada durum farklı. Bu konu bir an önce çözüme kavuşmalı” şeklinde görüş beyan ettiler.

YILMAZ: DURUMU HBB’YE İLETTİK

İTSO Başkanı Levent Yılmaz ise büyük bir istişare sorunun ortada olduğunu belirterek,”Biz bu durumun seçimden sonraya alınması için görüşlerimizi söyledik. İskenderun Belediyesi hiçe saymak, oda başkanlarının görüşlerini almamak, şoför esnafının önerilerini dinlemeden böyle kararlar alınmamalı. Kentte yıllardır süren bir trafik alışkanlığı var. Geniş katılımlı bilgilendirme toplantıları ile bu trafik planı masaya yatırılabilirdi. Ortak akla ihtiyaç var. HBB toplumun ilgili kesimlerini mutlaka dinlemeli” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından sorunun çözümü için fikir alış verişinde bulunuldu.

2 Yorumlar

 1. 3 gün denedim ve yeni kent akış yönü çok mantıklı ve şahane olmuş! Evet alışmak lazım ve 3 ay sonra herkes bu kararın trafik akışı için mantıklı ve iyi bir karar olduğunu anlayacak.
  Yeni uygulamada Şehit Pamir Caddesi ile İsmet İnönü Caddelerine trafik akış yönü aynı olduğu için orada daha az trafik tıkanması olacaktır ve bunu aklı başında olan herkes görüp anlıyabilir! Anlamayanlar, trafik işine karışmasınlar derim!

 2. Uyuyan kitle yeni uyanmış! Kış olsaydı, kış uykusundan uyandılar diyecektim ama kış daha başlamadı bile!
  Ey vurdum duymazlar, ey uyuyan görevliler, ey bıçak kemiğe dayanınca cıyak cıyak bağıran belediye başkanı! Bu güne kadar nerede idin? Görev sonunda, kentte yaşanan trafik sorunu bir an önce çözülmeli demekle kendi başarısızlığının kanıtını gözler önüne seriyorsun! Vatandaşlar yıllardır veryat ediyor! Senin aklın şimdi mi başına geldi! Yuh olsun diyecem ama demiyorum ve insanlık bende kalsın diyorum! Belediye başkanısın, yani söz konusu olan kentin bütün sorunlardan sen sorumlusun! Evet sen! Görevinin sonunda suçu başkalarına atıp sorumluluğundan kurtulamazsın!
  Oda başkanları bu güne kadar neredeydınız! Sizde mi yeni uyandınız? Şu ana kadar ne fikir sundunuz, sunduysanız neden halka, basına açıklamada bulunmadınız?
  Şehir harabe haline geldi. Çivelek ile başlayan yıkım Dingil ile devam etti ve siz de suç ortağısınız!
  Bundan sonra doğruya doğru eğriye eğri diyeceğiz! Hepimiz. Kayırmak, göz ardı etmek, saklamak, afetmek yok! Çalışan, halka ve şehrine doğru hizmet eden kazanacak! Ülke ancak böyle kalkınır!
  Yıllardır İskenderun trafik sorunları ile ilgili yazdığım yazıları okuyun ve yıllardır kendi acizliğinizi ve pasifliğinizi görün! Gerçekler acıdır! Aynaya bakın ve düşünün! Görevinizi iyi yapamıyorsanız bir an önce istifa edin!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here