Türkiye sınırından atlayarak geçen Suriyeliler ile ilgili Hatay Valiliği’nden açıklama

Hatay Valiliği, Suriyelilerin beton bloklara merdiven dayayarak sınırı geçtiğine dair görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine açıklama yaptı. Görüntülerin İdlib ile alakasının olmadığı, olayın yaşandığı gün güvenlik güçlerinin yasa dışı geçişi önlediği belirtildi.

Hatay ve ülke sınırlarının güvenliğini sağlanmak için sınırda Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır gerisinde ise emniyet ve jandarma birimlerinin gerekli tüm tedbirlerin alındığının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

HAVAYA ATEŞ EDİLDİKTEN SONRA SURİYE TARAFINA KAÇTILAR

Söz konusu görüntüler ile ilgili yapılan incelemede; olayın 02 Eylül 2018 günü saat 14.25´te 6´ncı Hd. Bl. K.lığı sorumluluk sahasında yaşandığı, bazı şahısların telleri keserek illegal geçiş yapmaya çalıştığı belirlenmiş, görevli hudut personeli tarafından önce düdükle, daha sonra 6-7 el havaya ateş edilerek engelleme yapıldığı ve şahısların merdivene geri çıkarak Suriye tarafına kaçtıkları belirlenmiştir.

254 ŞAHIS YAKALANDI

Aynı bölgede 02-03 Eylül 2018 tarihlerinde görevli askeri personel tarafından; 254 şahıs yakalanmış ve 160 şahıs engellenmiştir. Söz konusu görüntülerin İdlib olayları ile bir ilgisinin olmadığı anlaşılmış olup, konu ile ilgili olarak Komutanlıkça idari tahkikat başlatılmıştır.denildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here