Hatay Mutfağına Unesco’dan Büyük Ödül

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağının birbirinden eşsiz lezzetleri tescillenmiş oldu. Kültürel miras ürünlerine değer veren ve onların korunup yaşatılmasını önemseyen Başkan Savaş’ın çabaları ile bu anlamlı ödüle kavuşan Hatay, dünya mutfakları arasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Mutfağındaki 600 çeşit yemek ve tatlının yanı sıra bu mutfak kültürünün yaşatılmasını başaran medeniyetler şehri Hatay, Gaziantep’ten sonra bu ödüle layık görülen ikinci Türk şehri oldu. Eşsiz tatlarında her medeniyetin izini taşıyan Hatay mutfağının gelecek kuşaklara aktarılması için uzun yıllardır emek sarf eden HBB Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO’nun Hatay hakkında aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hatay mutfağının UNESCO tarafından taçlandırıldığını ifade eden Başkan Savaş, “Hatay mutfağı dillere destan lezzetleriyle bu ödülü hak ettiğini kanıtlamış oldu. Yol, asfalt, parke, park bahçe gibi rutin işler her ilin kendine özgü çalışmaları olduğu gibi herkes tarafından yapılabilir ve orada yaşayan vatandaşlar tarafından kabul görür. İlinizi dünya markası haline getirdiğiniz zaman bu ülkenizin tanıtımına katkı sağlayacağı gibi o ilin esnafına, turizmine ve halkına katkı sağlayacak ve diğer illerden farklılığınızı gösterecektir. Farklı medeniyetlerin tadını, hikâyesini içinde barındıran yemeklerimizi tanıtmamız hepimizin görevi. Biz de bu görevi yerine getirmek için üzerimize düşen sorumluluğu fazlasıyla yapıyoruz. Bu ödülün kültürel turizmimize renk katarak şehrimize pozitif etki edeceğini düşünüyorum. Kültür değerlerimizi yaşayıp yaşatmak için artan sorumluluğumuzla çalışmaya devam edeceğiz. Bu gurur hepimizin. Bu anlamlı ve kıymetli ödül şehrimize ve hemşehrilerimize hayırlı olsun.” dedi.
‘Yaratıcı Şehirler Ağı’nda gastronomi alanında ödüle layık görülen Hatay’ın yanı sıra İstanbul tasarım, Kütahya da zanaat ve halk sanatları alanında bu başarıyı elde etti.

Web
Web
Başlıksız-3

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here