Toplumsal bir fayda oluşturmayan kariyer, kariyer değildir!

CN Danışmanlık Genel Müdürü Niran Oral tarafından verilen “Kariyerinizi Renklendirin” adlı konferansa; İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu ve Doç. Dr. Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Yılmaz Çiğdem, kurum temsilcileri, firma yetkilileri, öğretim elemanları ve öğrencilerden oluşan geniş bir dinleyici kitlesi katıldı.

Dünya nüfusunun zamana göre artış oranlarından, ‘doğu–batı’ arasındaki kültür farkına; küreselleşen dünyanın tüketim tarzlarından, kariyer planlamasına odaklanma metotlarına kadar otuz yıllık mesleki deneyimlerimden katılımcılara kesitler sunan, önemli ayrıntılar ve ipuçları veren Niran Oral; “Başarıyı elde etmek için öncelikle anlamlı bir hedef belirlemek gerekiyor. Hedefe ulaşmak için de mutlaka bir bedel ödemek gerekir. Fakat bedel öderken bir amaç belirlemek gerekiyor. Amacın ilk adımı ise metot belirlemektir. Nasıl yapacağım sorusuna cevap vermektir. İkinci adım; bebek adımları atmaktır. Yani birden bire bir işi başaramayabilirsiniz. Yavaş yavaş küçük adımlarla ilerleyebilirsiniz. Üçüncü adım; doğru ve güçlü bir ‘sosyal network’, yani ‘sosyal ağ’ kurabilmektir. Yani siz aslında oluşturabildiğiniz çevreniz kadarsınız. Dördüncü adım sonuca odaklanmaktır. Beşinci ve son adım ise; fayda sağlayan olmaktır. Eğer yaptığınız iş ve sonuç sadece sizin işinize yarıyorsa, o halde aslında gerçekte başarılı olamamışsınız demektir. Yaptığınız işin, kariyerinizin mutlaka toplumsal bir fayda da sağlaması gerekir” şeklinde konuştu.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, etkinliğin sonunda CN Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Niran Oral’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek, çiçek buketi takdim etti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here