Partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu

Partilerin sıraları:

1- Hür Dava Partisi
2- Doğru Yol Partisi
3 – Millet ve Adalet Partisi
4- Anadolu Partisi
5- Halkın Yükselişi Partisi
6- Hak ve Özgürlükler Partisi
7- Büyük Birlik Partisi
8- Komünist Parti
9- Demokratik Gelişim Partisi
10- Muhafazakar Yükseliş Partisi
11- Millet Partisi
12- Hak ve Adalet Partisi
13- Özgürlük ve Dayanışma Partisi
14- Merkez Parti
15- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
16- Halkın Kurtuluşu Partisi
17- Liberal Demokrat Parti
18- Milliyetçi Hareket Partisi
19- Halkların Demokratik Partisi
20- Saadet Partisi
21- Genç Parti
22- Cumhuriyet Halk Partisi
23- Adalet ve Kalkınma Partisi
24- Demokratik Sol Parti
25- Yurt Partisi
26- Demokrat Parti
27- İlk Parti
28- Hak ve Eşitlik Partisi
29- Türkiye Komünist Partisi
30- Vatan Partisi
31- Bağımsız Türkiye Partisi

SEÇİM TAKVİMİNİN DİĞER AŞAMALARI :

7 Nisan: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini, YSK’ya alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00’ye kadar verecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün.

8 Nisan: Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek.

15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete’de yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK’ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.

16 Nisan: Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.

19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK’ya bildirmesinin son günü.

21 Nisan: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11.00’de kura çekilecek.

24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

8 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.

23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.

1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

6 Haziran: Saat 18.00’de seçim propagandası sona erecek.

7 Haziran: Oy verme günü.

İLLERİN MİLLETVEKİLİ SAYILARI

YSK, 2014 nüfus sayımına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayısını da belirledi. Buna göre, milletvekillerinin illere göre dağılımı şöyle:

“Adana 14, Adıyaman 5, Afyonkarahisar 5, Ağrı 4, Amasya 3, Ankara 32, Antalya 14, Artvin 2, Aydın 7, Balıkesir 8, Bilecik 2, Bingöl 3, Bitlis 3, Bolu 3, Burdur 3, Bursa 18, Çanakkale 4, Çankırı 2, Çorum 4, Denizli 7, Diyarbakır 11, Edirne 3, Elazığ 4, Erzincan 2, Erzurum 6, Eskişehir 6, Gaziantep 12, Giresun 4, Gümüşhane 2, Hakkari 3, Hatay 10, Isparta 4, Mersin 11, İstanbul 88, İzmir 26, Kars 3, Kastamonu 3, Kayseri 9, Kırklareli 3, Kırşehir 2, Kocaeli 11, Konya 14, Kütahya 4, Malatya 6, Manisa 9, Kahramanmaraş 8, Mardin 6, Muğla 6, Muş 3, Nevşehir 3, Niğde 3, Ordu 5, Rize 3, Sakarya 7, Samsun 9, Siirt 3, Sinop 2, Sivas 5, Tekirdağ 6, Tokat 5, Trabzon 6, Tunceli 2, Şanlıurfa 12, Uşak 3, Van 8, Yozgat 4, Zonguldak 5, Aksaray 3, Bayburt 2, Karaman 2, Kırıkkale 3, Batman 4, Şırnak 4, Bartın 2, Ardahan 2, Iğdır 2, Yalova 2, Karabük 2, Kilis 2, Osmaniye 4, Düzce 3.”

yerel_secimlerde_oy_pusulasi_siralamasi_h23391

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here