Neden sosyal bilimler lisesi değil de, İHL oldu?!

kösem İHL
Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi hayırsever iş adamı Paşa Karaca tarafından 2010 yılında yaptırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilerek öğrencilerin hizmetine sunuldu.
Derslik sayısı 24 olup, biyoloji-kimya ve fizik laboratuarları, resim, müzik, tarih ve coğrafya derslikleri, çok amaçlı salonu mevcut.
Ayrıca okulun bahçesinde öğrencilerin spor yapabileceği basketbol ve voleybol sahası bulunuyor. Ve tüm bu güzelliklerin yanında;
Erkek ve kız, 300 kişi kapasiteli Emine Karaca Öğrenci Pansiyonu da, 4 kişilik odalar, nezih ve ferahtır.
Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi, Tosçelik Fen Lisesi’nden sonra puan derecesi en yüksek okul.. Bu dönem başarılı bir eğitim sezonu geçirdi.
Modern Evler’in çehresini değiştirdi desem yeridir.
Her yönüyla ve donanımıyla okuldan çok kampüsü andırıyor.
Hemen karşısında ise İmam Hatip Lisesi (İHL) Ortaokulu bulunuyor.
Türkiye genelinde kapanan öğretmenler liseleri tek tek dönüşüm yaşarken, Paşa Karaca’da bundan nasibini aldı.
Öğreniyorum ki, İHL’nin lise açığını kapatmak için, Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi, İmam Hatip’e dönüştürüldü.
Oysa İHL’nın içinde zaten ek bir bina var. Neden değerlendirilmiyor?
Dahası; Sakarya’da tam donanımlı İmam Hatip Lisesi Kompleksi yapılmıyor muydu?
Bir yandan İHL ortaokulu, diğer yandan İHL kompleksine başlanmışken, Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi’ni de, İmam Hatip’e dönüştürmek de neyin nesi?
Diyelim ki, ilgili makamlar dönüşümde ısrarlı..
Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi illa ki dönüşüm yaşayacaksa, neden İskenderun’da ihtiyacı hissedilen Sosyal Bilimler Lisesi’ne dönüşmüyor?
Sosyal Bilimler Liseleri, giderek yaygınlaşmakta ve ülkemizin en seçkin, en çok tercih edilen okulları arasında yerini almıyor mu?
Sosyal Bilimler Lisesi’nin en önemli amaçlarından biri, siyaset ve bürokrasiye kültürlü, devleti ve demokrasiyi iyi tanıyan, ona işlerlik kazandıracak elemanlar, hukukçular yetiştirmek değil midir?
Şaşkınım doğrusu!
Ben yine de iyimser bir yaklaşımla, ilgili makamların bu kararı gözden geçireceklerine inanıyorum.
Modern Evler’de ikamet eden bir vatandaş olarak yoğunlaşan tepkiler, bu konuda haklı olduğumu düşündürüyor!

2 Yorumlar

  1. PAŞA KARACA AÇIKLASIN YAPARKEN KAÇ A MAL ETMİŞ VE KAÇ PARA VERGİDEN DÜŞMÜŞ,KANTİN İHALESİNDE BİLE NE TAKLALAR ATILMIŞ,VİCDAN TEMİZLİYORDUR AMA ALLAH’I KANDIRAMAZSIN

  2. İlginize teşekkürler ama kamooyu oluşturmak için iskenderun daki diğer gazete ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçiremez misiniz? ilçemizin gerçekten sosyal bilimler lisesine ihtiyacı varken mevcut imam hatip lisesi dolmuyorken ikinci bir imam hatip lisesinin açılmasını anlamıyoruz.
    Üstelik dörtyol öğretmen lisesi fen lisesine, Antakya daki ise sosyal bilimler lisesine dönüştürüldü ama sahipsiz iskenderun ikinci İMAM HATİP LİSESİNE

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here