EVLİLİK NEDENİ İLE İŞTEN AYRILMA KOŞULLARI VE DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Evlilik nedeniyle işten ayrılmak için yazılı bildirim yapmak zorundasınız. Kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılması durumunda, kıdem tazminatı ödenebilmesi için evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde yazılı olarak feshi, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması, feshin gerekçesinin evlilik olduğunun açıkça belirtilmesi gerekir.

Aksi halde bu haktan faydalanamaz. Evlilik nedeniyle iş sözleşmesinin sona erdirme hakkı sadece kadın işçilere verilmiştir. Ayrıca evlilik sebebiyle işten ayrılmanız halinde işsizlik ödeneği alamazsınız.

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Aile cüzdanınızın fotokopisini ekleyeceğiniz dilekçede;  01.01.2011 Tarihinden itibaren kurumunuzda çalışmaktayım. 02.02.2014 tarihinde evlendim. 1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. maddesine dayanarak, evlilik nedeniyle 05.05.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iş sözleşmemi sona erdiriyorum.
Gerekli işlemlerin yapılması ve kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesi hususundaki talebimi bilgilerinize sunarım.
Saygılarımla,
Tarih
T.C. Kimlik No
Adı Soyadı
İMZA

Demeniz yeterli olacaktır. Bu yaptığınız işin adı istifa değildir, evlilik nedeniyle sözleşme feshidir.

istifakadin

 

 

14 Yorumlar

 1. S.a 4 senedir aynı ıste caiısıyorum bayanım dugunume 4 ay var ısten ayrılsam tazminat alabılırmıyım hızlı cevap gelırse swvınırım ona gore İslem yapıcam sımdıden tesekkurler

 2. Merhabalar ben 21.01.2012 de ayni yerde araliksiz halen calisiyorum 14.02.2017 de evlendim kidem tazminatimi almak ve isten ayrilmak istiyorum is yerim bu konuda cok kati zorluk cikaracaklardir nikah tarihim gecmeden dilekceyi vermek istiyorum bunun icin ne zaman dilekce vermeliyim ve 10.02.2018 e kadar calismayi dusunuyorum simdiden tesekkurler.

 3. Mrb üç senidir aynı is yerinde calisyrm nikah tarihime bir ay kaldı işten ayrılsam tazminatımı alabialabilirym

 4. Mrhb ben evlilik nedeniyle işten istifa ettim ama istifa sebebimede evlilik nedeniyle yazdım şuan raporluyum raporum bu ayın 21 de biticek işyeri bana tazminatını biz ödüycez dedi ben noterden kağıt göndersem olurmu yardım edermisiniz bana acilll cevap bekliyorum

 5. 1 bucuk yil oldu calisiyordum kasimda evlendim gecen hafta noterden dilekcemi yazdim…2015 haziran 15 i ise girisimdi ama noterde 18 yazmisim dalginlikla sorun olur mu?

 6. Mrb üç senidir aynı is yerinde calisyrm nikah tarihime bir ay kaldı işten ayrılsam tazminatımı alabialabilirym

 7. Evlilik nedeniyle izin almak istiyorum ama isverenim 1 ay ücretsiz izne gondereyim diyor tabi iş çıkışimi da verecek tahminime Gore geri ise almayacak bu durumda işten ayrılırken nasıl bi dilekce yazmam gerekiyor işe geri almazsa nasıl hakkımi arayacam

 8. Merhabalar. 08.08.2012 tarihinden beri aynı iş yerinde personel sorumlusu olarak çalışmaktayım ama SSK giriş tarihim 08.12.2012 aynı zamanda muhasebe departmanında da görev almaktayım ama maaşım asgari ücret üzerinden gösteriliyor ve 3.5 yıldır maaşımda düzelme olmadı. Daha önce birkaç kez işletme müdürüyle konuştum ve işten ayrılmak istediğimi, bu şartlarda çalışmak istemediğimi söyledim çünkü iş arkadaşlarım da çok kötü insanlar ve sürekli benim zor durumda kalmam için ve beni kovdurtmak için ellerinden geleni yapıyorlar. 3.5 ay önce evlendim ve evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum ama iş yerimin kıdem tazminatımı ödeme konusunda zorluk çıkaracağından eminim. Bu durumda ne yapmalıyım?

 9. MRBLAR. özel bir şirkette 4.sen 9 aydır calısıyorum. maasım asgarıden yatıyor ve aylık bıze bır kagıt ımzalatılıyr. gecmıse daır hıc bırsey talebnde bulunmayacamza daır. bn evlılık nedenı ıle işten ayrılmak istyrum. işyerinde bır cok kez boyle seyler sorun oldu ve kımseye tazmnat verılmedı karsı tarafı hp haksız gördü işveren. evet bazılarnın haksız bazılarınında haklı yonleri vardı.ben işyerimle iyi anlasıyrm ama maddi konularda pek sıcak bakmıylr.kmseye vermedklerı banada vermezler gbi gelıyor. cekınıyrm. bu konuda onlara danısmaya aıle gbiyiz cnkü.kızdıgım yoneride var sevdgm yonlerıde hakka grmek ıstemyrm.amaa bnmde gecmıss yıllarım emegım var. sizce yanlısmı olurr bu sklde cıkmam. aksı takdrde alamıcam azmnt.
  internette cok arastrdım evlılık nedeyle hakkım doguyor. ben dileçemi işi bırakacagım gün versem fesh sonlandrlmıs olurmu ? yoksa sonrasnda calısmam gerekırmı ??
  cevap alablırsem cok sevnrm

 10. Selamlar;
  25 ekim 2015 tarihnde evlendim. 1 yıllık süre zarfında evlilik nedeni ile iş akdimi sonladırıp kıdem tazminatımı alabilme hakkım var. Şimdi size sorum şu: Şuan hamileyim ve evilik tarihinden 1 yılı geçirmeden doğum yapacağım. Bu süre zarfında yasal doğum izinlerimi kullandığım takdirde, evlilik nedeni ile kazanmış olduğum kıdem tazminatı hakkım sıkıntıya girer mi? İkinci sorum şudur; Aynı işyerinde 8 yıldır aralıksız çalışıyorum. Başladığım ilk yıl full sigorta yanı 30 gun olarak calıstım sonrakı 6 yıl ise beni part time çalıştırdılar ve aylık 18 gun çalışmış görunuyorum. En nıhayetınde son 1 yıldır yıne full time calısıyorum ve 30 gun sigortam ödeniyor. Bu durumda benım kıdem tazmınatım nasıl hesaplanır?
  Şimdiden çok tesekkur ederım.

 11. Bende bir özel sektörde 2012 ve 2015 yıllari icerisinde calistim.2015 şubat ayinda evlendim evlilikten dolayi cikacagimi sirkete cikmadan once 15gun once noter onayli bir ihbarname gonderdim sitketim tazminatimi yatirmayacagini soyluyor ben hukuksal olarak izlemem gereken yolu izledim son asama isci mahkemesine gitmek olucak.

 12. ben özel sektör de 3 yıl 6 aydır çalışıyorum yanlız nikah tan çıkmak istiyorum tazminat im yıl üzerinden değerlendiriliyor muş o 6ay için bir haktalep edemiyorum doğru mudur

 13. Ben dort senedir ozel sektorde net 2000 tl maasla calişiyorum ama sigortam asgari ücretden odeniyor 9 ay önce evlendim ve isten ayrilmak istiyorum bu yazili bir sozlesmem yok sadece kuruma bagli sigortam odeniyor. Bu durumda kidem tazminatim asgari ucretden mi uoksa net maaşim uzerinden mi hesaplanir

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here