YURTİÇİNDE YABANCI ARAÇ İLE YAPILAN KAZALARDA YAPILACAK İŞLEMLER

Bildiğiniz üzere şehrimizde yabancı plakalı araçların sayısı her geçen gün artmaktadır.  Bu araçlarla yapacağınız maddi hasarlı kazalarda ve bedeni zarara uğrayacağınız kazalarda yapmanız gereken hukuki işlemler şöyledir:

1)   Maddi hasarlı trafik kazasında iki tarafın imzalayacağı tespit tutanağı düzenlemeniz gerekmektedir

2)   Bedeni zararın söz konusu olduğu kazalarda ise güvenlik güçlerini (polis veya jandarma) olay yerine çağırıp kaza tespit tutanağı düzenletmeniz gerekmektedir.

3)   Yabancı plakalı aracın plaka numarasını, markasını, modelini ve geldiği ülkeyi dikkatli bir şekilde not almalısınız.

4)   Yabancı plakalı aracın Yeşil Kartını veya sigorta poliçesini istemeyi unutmayın. Eğer mümkün olursa, bu Yeşil Kart veya poliçenin fotokopisini alın; şayet imkân varsa Yeşil Kart veya sınır sigorta poliçesinin kopartılmış bir örneğini isteyin.

5)   En son yapacağınız işlem de; elinizdeki belgelerle birlikte             Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nu olayla ilgili olarak bilgilendirin.

Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerin plakalarını taşıyan araçların Türkiye’de karıştıkları trafik kazalarından ötürü oluşan zararları gidermekle yükümlüdür.

 

 

AV.  A. SERCAN GÖKPINAR

PAYLAŞ

2 Yorumlar

  1. İlker bey ‘in söylediklerine katılıyorum Sercan bey başarılarınız devamını diliyorum.
    devlet yoksa millet var

  2. Bizleri aydınlattığınız için iskenderun halkı adına sizlere teşekkürlerimi sunuyorum Sercan bey. İskenderun halkının haklarına sahip çıkan insanlara ihtiyacı var bu memleketin. Başarılarınızın devamını diliyorum. İyi çalışmalar. Devlet yoksa millet var..

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here