Bu proje Metin Yıldız’ın değil İskenderun’un yatırımı

İşadamı Metin Yıldız.. İskenderun Gelişim Hastanesi’nin sahibi. Sağlıkta bölgemizin en büyük yatırımlarına girişmek için kolları sıvamış bir yatırımcı. Gelişim Hastanesi’ne kalp cerrahi merkezini kurarak by-pass, anjiyo ve açık kalp ameliyatlarının İskenderun’da yapılmasının önünü açtı ve sağlık alanında büyük aşama kaydetti.
Şimdilerde yine büyük bir projeyle kamuoyunun karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
Onkoloji merkezi. Diğer adıyla kanser hastanesi.
Kanser merkezini, Prime Mall Alışveriş Merkezi ile Cemnur Tesisleri’nin arasında kalan kendi arazisine kurmayı planlıyor. Arazi Hatay İl Genel Meclisi’nde geçtiğimiz aylarda yeşil alandan çıkarıldı. Araziye ilişkin proje İskenderun Belediye Meclisi’nde gündeme gelir, meclisten geçerse, Sağlık Bakanlığı’ndan da onay çıkarsa kanser hastanesi bu araziye inşa edilecek.

‘YILDIZ’LI PROJE ŞİFA DAĞITACAK
Taraflı tarafsız herkesin işadamı Metin Yıldız’ın “kanser merkezi” projesine destek vermesi lazım. Bu bir sağlık yatırımı. Üstelik “kanser hastanesi” gibi sağlık yatırımları, parası olan herkesin gireceği türden bir yatırım değil. Herkes sağlık yatırımı yapmaz. Manzara böyleyken, hele hele kanser merkezi gibi bölgemizde olmayan bir yatırıma destek vermek gerekirken, engel olmanın hiç bir mantığı yok.
Un var, şeker var, geriye bir tek helvayı yapmak kalıyor..
Eğer yapamıyorsak, ya ağzımızın tadını bilmiyoruz ya da ağzımızın tadı bozulmuş..
En yakın onkoloji merkezi Antakya’da. Orada da kanser tedavisi için yeterli altyapı yok. Yani kanser hastaları yine Adana’nın yollarını tutuyor.
Metin Yıldız sadece İskenderun ya da Hatay bölgesi için değil; Suriye, Ürdün, Libya gibi Ortadoğu ülkelerine de hitap edebilecek türden, sağlıkta büyük merkezlere imza atmayı hedefliyor.

HAYAT KURTARMAYA VESİLE OLMAK
Açıkçası işadamı Metin Yıldız’ı “Hastaneler Kralı” olarak bilinen ve aralarında Alman Hastanesi, İtalyan Hastanesi’nin de bulunduğu 100’ün üzerinde sağlık kuruluşu olan Azmi Ofluoğlu’na benzetiyorum.
Vizyon sahibi..
Ufku geniş..
Yıldız, “İnsanın neresi ağrırsa orası kıymetlidir. Biz bölgemizde en iyi hekimlerle teknolojiyi buluşturacağız” diyor.
Şimdi koltuklarınıza yaslanın ve hayatınızı gözünüzün önünden bir geçirin. Yaşamınız boyunca başkalarına yararlı olmak adına yaptığınız “en önemli” proje neydi?
Yaptığınız bir işten dolayı sürekli manevi bir haz yaşadınız mı? Mesela hiç hayat kurtardınız mı? Yatırım yapmış olabilirsiniz, hayırsever işlerde rol almış olabilirsiniz. Allah bin defa razı olsun. Yatırımcıların da hayırseverlerinde başımızın üstünde yeri var.
Ama bir ya da binlerce hayat kurtarmak, böyle bir projede yer almak her babayiğidin harcı değil..
Hayat kurtarmak derken, işsiz bir insana iş vermekten bahsetmiyorum. Gerçek hayatlar! Üstelik birden fazla insanın. Yardıma en fazla ihtiyacı olan, büyük acılar içindeki hastaların derdine deva olmak ne büyük bir mutluluk.
Mesela kanser hastalarının hayatlarını kurtarma.. Kanser hastalarının geleceğe umutla bakmasını sağlamak..
Metin Yıldız, bunu başarmak için kendi kendine ve çevresine “Mutlaka bir kanser merkezi kuracağım, insanların hayatını kurtaracağım” diye söz vermiş bir isim.
Allah hastalık vermesin, hastalıkla uğraşmak, tedavi sürecinin bir parçası olmak çok zor. Yaşayan bilir. Hastane hastane derdine çare aramak, hastanın yanında refakatçıları da yıpratıyor. Hele de kanser. Her hastalığa benzemez. İnsanın en sevdiğinin gözünün önünde eriyip gitmesi kadar sevdiklerini derinden yaralayan bir acı yoktur.
Sağlıkta bölgede olmayanı kurmak ve bu noktada çorbada bir tuzunuzun dahi olması, sizi her zaman en derin şükran, minnet ve saygı hisleriyle anacak pek çok dostu olan, hayatların kurtarılmasına vesile olan, insanlara sağlık ve yaşam armağan eden “özel bir insan” yapar.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here