Büyükşehir statüsüne dair..

Antakya’nın büyükşehir statüsü ihtimalinin ‘detaylarını’ konuşmalıyız.
Üstelik bu kez Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı değil, bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuştu..
Nerede?
Kahramanmaraş’ta!
Ne dedi?
“- 11 ilimize büyükşehir statüsü kazandıracağız. Allah nasip ederse seçimden hemen sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimizin büyükşehir olması için bir kanun tasarısı hazırladık.”
Tasarı, 12 Haziran’dan hemen sonra Meclis gündemine gelecek.
Peki, Antakya 750 bin nüfusu görüyor mu? Hayır!
Bunu daha önce de yazdım..
Ama bu kez Sayın Başbakan büyükşehir statüsünün kapsamını ‘Kahramanmaraş’ örneğiyle açıkladı..
Dedi ki:
“- Kahramanmaraş’ın mülki sınırı… Yani hepsi büyükşehrin kapsamı içinde. Afşin, Elbistan, hepsi.”
Demek oluyor ki.. Hatay’da büyükşehirin sınırı, İskenderun, Dörtyol, Erzin’i de kapsıyor.. Peki bu nasıl olacak?
750 bin nüfus baz alındığında, Antakya büyükşehir statüsü kazanabilir mi?
Yani, Antakya bundan böyle ‘Hatay’ ismiyle anılıp, ‘lider’ vasfı elde eder mi?
Ya da..
İskenderun’a veya diğer ilçelere sağlayacağı artı değer, Antakya kadar kapsamlı olacak mı? Bilemiyorum..
Ama, sayın başbakanın açıklamasından sonra bu hakkı kazanan Denizli ve Kahramanmaraş’ta birçok STK’nın yaşadığı sevinci gördüm.. Henüz olumsuz bir cevapla karşılaşmadım.. Yazıyı yazdığım dakikalarda Hatay’dan da ‘ses’ çıkmadı..
İnterneti karıştırdım.. Karşıma çıkan ilk tepkilere bakıyorum..
– 12 Haziran seçimlerinden sonra büyükşehir statüsüne kavuşacak illerdeki, kanaat önderleri, ekonomik ve sosyal alanda büyük bir devrimin yaşanacağına inanıyor.
Büyükşehir statüsünden kimler faydalanıyor?
– Şanlıurfa, Hatay, Manisa, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Aydın, Denizli, Muğla Tekirdağ ve Trabzon..
Hatay bir bütün olarak ele alınıyor. Büyük ihtimalle Antakya büyükşehir belediyesine dönüşüyor. İskenderun’a da ‘ağabeylik’ yapacak..
Durum böyle olunca, İskenderun’un il olması kaçanılmaz..
Gündeme gelir mi?
Müjdeyi ‘hakedecek’ bir yapıyı ortaya koyar mıyız, bilemiyorum..
Belki de, büyükşehir statüsü İskenderun açısından da ‘hayırlı’ bir süreç kazandırır topluma.. Mesela, seçimlerin ardından Hatay, büyükşehir olmasıyla birlikte, İller Bankası’ndan aldıkları pay da büyük oranda artış gösterecek.
Soru şu:
– İskenderun da buna dahil mi?
Öğrendim ki.. Bu hakla birlikte, yoğun göçün önüne geçilmiş olacak.
Gerçi, İskenderun’un nüfusu yakın bir gelecekte 500 bin ila 1 milyon kişiyle anılıyor..
Hangisi doğru?
Ben yine de ‘makul’ düşünüp, bu gelişmeyi ‘hayır’a yorumluyorum..
Çünkü, sosyal ve ekonomik hayatta ‘pozitif’ yansıma bekliyorum..
Dün iki oda başkanımızla görüştüm.. Ortak düşünce şu:
“- Bu haber, bizde heyecan uyandırıyor. Daha önce de gündeme geldi.. Eğer ki, tüm Hatay’a katkısı olacaksa, çok mutlu oluruz.. Eğer ki, Antakya ile sınırlı kalacaksa, İskenderun il olsun.. Bu sevincimiz ikiye katlansın.. Bizler de bunu hak ediyoruz. Başbakan Erdoğan’ın bu konuda can-ı gönülden destekliyoruz.”
Bu konu hakkında çok yorum yapmak istemiyorum, çünkü kapsamı hakkında çok da bir bilgim yok.. Ama..
Eğer ki, bu karar İskenderun ve diğer ilçelerin geleceğine ‘yatırım’ katkısı sunacaksa.. Hükümetin bu yöndeki adımını da büyük bir takdir ve sevinçle karşılıyorum..
Sonuçta, Hatay’a katkıyı önemsiyorum!
Ama İskenderun’un il olmasını da istiyorum.
İkisi bir arada olur mu?

8 Yorumlar

  1. Herkes gönlünden geçenleri yazacak elbet.Ben de diyorum ki,sorun ;beyinlerde,sorun;nalıncı keserinde,sorun;rabbena da…Kıskançlığı bırakıp,herkes karşısındakinin menfaatini düşünürse,kendi çıkarını düşünmüş olur felsefesini özümsersek mesele kalmaz vesselam…

  2. kardeşim iskenderun il olmak istiyor ezelden beri bırakın olsunlar buyuksehır de antakya olur ıskenderun ıl olmazsa her zaman ezılmeye mahkumdur bıktım artık ıstanbulda hatay döneri diye iskenderunun o lanet donerını yemekten hemde ınsanların hatay mı antakyamı ıskenderunmu 3 lusu akıllarından gıder INADINANTAKYA !

  3. yorum yazan kardeşlerim iyi söylüyorsunuzda iskenderunda bulunan herşeyi antakyaya götürmeye çalışıyorsunuz havaalanı varken göl yerine hava alanı yaparak bir üniversite kampüsünü çok görerek birçok devlet dairesini merkeze taşıyarak birde iskenderunun vergilerini de verelim hatay gerçekten daha çok gelişecek iskenderunun kolunu kanadını kırarak gelişmesini baltalayarak bu iş olamaz iskenderun il olmalı iskenderunun gelecegi daha parlak bence il merkekezini iskenderuna taşımalı hatay il olmadan önce sancak bölgesi merkezi iskenderun olduğu gibi il merkezi yapıla bilir

  4. Yorumlarınızı okudum ağzınıza sağlık arkadaslar.İskenderunlu ilgili başka sitelere bakındım sürekli il olmalarından bahsediyolar bende yorumlarımı kattım ,kesinlikle iskenderun il olmasın ve olmazda inşallah Antakya ile bir bütündür güzel şehrimiz nedir bu ayrı gayrılık anlamıyorum ,umarım en kısa zamanda büyük şehirde oluruz dahada güzelleştirir ve tanıtırız şehrimizi bakın şehrimiz diyorum İsk ve Antakyasıyla güzeldir HATAY .Ayrıca inadına dua edecem her zman inşallah hiç bi zaman iskenderun il olmaz HATAY ile bütün kalır ilelebet.

  5. antakya büyük şehir yapacaklarsa bu antakya değil ıskenderunu da içine alacak şekilde olmalıdır antakya büyük şehire kesinlikle kavuşturulmali mesela antakya da hastane yapacak yer yok mecburen diğer küçük belde lere yapılıyo odabaşı belediyesi gibi onlarda ulaşım yol yapma acısn dan oldukça zayıf kalıyorlar antakya belediyesi biz yapalım diyo ona da izin vermediler antakya nin sınırı büyümeli bu yüzde n merkez antakya nüfusu gerçekte 500 bine yakındir zaten ıskenderu n ayrı bi il değil hatay büyük şehir belediyesi içerisinde merkez ilçe olmalı umarım böylede olur hatay daha çok gelişmeyi hakediyo

  6. Merhaba herkese ,
    Ulu Önderimiz Atatürk , İskenderun ve Antakya sancaklarına HATAY adını verdi . Bu iki şehir diğer ilçelerle birlikte birbirini tamamlayan önemli bir bütünün parçalarıdır . Erzin’den Yayladağı’na , Samandağ’dan Hassa’ya kadar HATAY bütün olarak kalmalıdır ve böyle daha güçlü olacaktır . Eğer diğer illerle yarışacak ve dünyaya hitap edeceksek bugün 1,7 milyonluk nüfuslu bir büyükşehir olarak topyekün çalışarak hedeflere ulaşılacaktır .

  7. arkadaslar, nasilki Türkiye bölünmez diyorsak , Hatay’da öyle ! lütfen bu konuda ciddi olun. tesekurler

  8. İskenderun’u il yapmak istemezler çünkü Hatay’ı tek bir bütün olarak görüyorlar işlerine gelmez. Özellikle Antakya’daki yöneticiler Antakya’dan çıkan vekiller. İskenderun kıyı şeridine liman ve turizme sahip bir ilçe ve Antakya’ yı gelir ve gelişmişlik açısından ikiye katlayacağı kesin gözüyle bakıldığından ,İskenderun’a yatırım dahi yapılmasını istemezler. Örneğin Antakya çevre yolları tamamiyle bitti yada bitmek üzere. Gelin görünki onlarca cana mal olmuş turizmide baltalamış Arsuz İskenderun yolunu kaç kez tarih ve söz vermelerine rağmen bitiremediler. Bu yaz yollarda tekrar işkence çekeceğiz. Her duyulan ambulans sesiyle ürkeceğiz….

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here